atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Różowy pobudza apetyt, a okrągły dodaje słodyczy. Jak wybrać talerze do deserów?

Różowy pobudza apetyt, a okrągły dodaje słodyczy. Jak wybrać talerze do deserów?

Deser to wisienka na torcie całej wizyty w restauracji. Mariusz Dydjow, kierownik Działu Marketingu oraz Rozwoju Produktu marki Lubiana, podpowiada jak wybrać serwis deserowy.

Dlaczego warto dobrze przemyśleć porcelanę, na której będziemy serwować desery?

My Polacy kochamy desery. W różnej postaci. Ciasta, lody, owoce. Warto pamiętać, że nasz mózg ocenia jedzenie zanim jeszcze trafi do naszych ust. Nie tylko smak ma znaczenie, lecz także walory wizualne, które odgrywają tu ważną rolę. Deser, podany finezyjnie na oryginalnej porcelanowej zastawie, zapewni gościom lepsze doznania kulinarne niż ciastko zawinięte w serwetkę. Komponując menu deserów trzeba między innymi wziąć pod uwagę, czy będziemy je serwować na ciepło, czy na zimno. Suflety czy pieczone owoce możemy podać w porcelanowych foremkach do tart, w których zostały one upieczone. Lody zdecydowanie wygodniej je się z pucharków, choć można je serwować również na talerzykach. Taki sposób pozwala na bardziej artystyczną formę ich podania. Dobór odpowiedniej porcelany i oryginalny sposób serwowania deseru może sprawić, że goście będą go fotografować, a zdjęcia umieszczą w social mediach. Krótko mówiąc, dzięki porcelanie możemy zyskać ambasadorów, a co za tym idzie – znakomitą reklamę naszej restauracji.

Czy talerz deserowy powinien pasować do pozostałych talerzy czy mogą to być osobne byty?

Serwis do deserów nie musi pasować do pozostałych talerzy. Ważne jednak, aby komponował się z wystrojem i charakterem restauracji. Jeśli aranżacja przestrzeni utrzymana jest w nowoczesnym stylu – takie też powinny być serwisy do serwowania dań głównych. W eleganckich barokowych wnętrzach, deser podany na kamiennych podstawkach nie znajdzie poklasku wśród gości. Serwis do deserów powinien natomiast pasować do filiżanek, w których będziemy serwować kawę i herbatę. Pamiętajmy, że oprócz filiżanki, ważny jest spodek, dzbanek do zaparzania, czy mlecznik. I tu warto, pamiętać, aby naczynia do deseru i napojów do siebie pasowały.

Jak dobrać porcelanę do deseru – czy należy brać pod uwagę same dania i ich kolor, strukturę, rodzaj dekoracji?

To na czym podamy deser rzeczywiście ma znaczenie. Nie istnieje uniwersalne naczynie do deserów, ale przyjmuje się, że desery na gorąco i ciasta podaje się na porcelanie, a lody zwykle w szklanych pucharkach. Warto pamiętać, że deser nie może wystawać poza talerzyk. Co ciekawe, deser serwowany na okrągłym fasonie będzie wydawał się słodszy. Pozytywny odbiór smaku deseru możemy osiągnąć również przez kontrast kolorystyczny. Jasne słodkości będą wyglądały smaczniej na ciemnych talerzach, a te o intensywnej barwie na białych. Kolorem, który pobudza apetyt, a dodatkowo wyzwala wrażenie słodyczy, jest kolor różowy.

Jakie są obecne trendy jeśli chodzi o talerze deserowe? Jaką powinny mieć średnicę, materiał, czy powinny być gładkie czy wzorzyste?

Biały talerz deserowy to klasyka, symbol dobrego gustu i elegancji. Taka porcelana jest ponadczasowa, estetyczna i zawsze wygląda świeżo na stole, a przy tym pasuje do każdego wystroju. Jednakże możemy się tutaj trochę pobawić stylem i formą. Obecnie w modzie są niestandardowe połączenia i kontrasty, dlatego warto postawić na oryginalny design i zaskoczyć gości nie tylko smakiem, ale i wyglądem deseru. Z naszych obserwacji wynika, że restauratorzy chętnie podają desery na kwadratowych talerzach. Tu idealnie sprawdzi się nasza linia Marrakesz, dostępna w kolorze czarnym, białym, błękitnym, miętowym i szarym, do wyboru ww. wariancie kwadratowym lub okrągłym. Kolory naczyń pomagają uzyskać znakomitą ekspozycję deseru, a kontrast kolorowego talerza na białym obrusie dodatkowo nadaje stolikowi modnego charakteru. Delikatna dekoracja, który kojarzy się z harmonią i elegancją, działa na zmysły gości. Pozwala wyeksponować deser jak prawdziwe dzieło sztuki. Szkliwienie w danym kolorze jest bardzo wytrzymałe, a naczynia bez problemu można myć w zmywarkach i wyparzarkach gastronomicznych. Pamiętajmy, że przy wyborze porcelany deserowej, tak samo ważna jak wygląd, jest jej jakość.

Zobacz też: Komfort użytkowania ponad wygląd. Jak dobrze wybrać porcelanę do restauracji?

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń