Samosa – jak zrobić idealne indyjskie pierożki?
Pierożki samosa z chrupkiego ciasta z mięsnym lub wegetariańskim farszem to najbardziej znana przekąska kuchni indyjskiej. Jak ją poprawnie przygotować?
W Indiach sprzedawane są w pociągach i na ulicznych straganach. W Polsce i na całym świecie można ich spróbować nie tylko w restauracjach z kuchnią indyjską, lecz także tych, które eksperymentują z kuchniami świata i nie ograniczają się do jednego stylu gotowania. Pierożki samosa mają charakterystyczny, trójkątny kształt. Przygotowuje się je z ciasta przypominającego nieco ciasto filo. Tradycyjne nadzienie najczęściej jest przygotowane z ziemniaków, zielonego groszku i innych warzyw, np. kalafiora, oraz przypraw kuchni indyjskiej. Ta wersja nazywa się “aloo samosa”. Z kolei w wersji mięsnej w środku pierożka ląduje mielona jagnięcina, imbir, szafran i inne przyprawy – to “keema samosa”. Jak przygotować pierożki samosa?
Samosy – przepis na idealne ciasto!
W cieście na pierożki samosa składników jest niewiele, ale kluczem do sukcesu jest sposób ich połączenia. Mąkę pszenną łączymy z olejem, np. rzepakowym, i dokładnie zagniatamy końcami palców – możemy to zrobić porcjami, najważniejsze jest, aby cała mąka dokładnie połączyła się z olejem. To zagwarantuje nam delikatne, kruche, cienkie i listkujące ciasto, które wytrzyma smażenie i układanie gotowych pierożków na talerzach (a także transport, bo to w końcu jedzenie uliczne), a rozpadnie się dopiero przy jedzeniu. Do mąki z olejem dodajemy sól i wodę, po czym mieszamy aż do osiągnięcia jednolitej konsystencji. Ciasto wyjmujemy z miski, dłonie smarujemy olejem, żeby ciasto nie przywierało, a następnie długo i uważnie ugniatamy masę, aż stanie się zwarta i przestanie się kleić. Powinno to zająć około 10 minut. Tak przygotowane ciasto zawijamy w folię lub przykrywamy wilgotnym ręcznikiem i odkładamy do schłodzenia.
Indyjskie pierożki samosa – jak zrobić farsz?
Nadzienie do pierożków samosa może być mięsne lub wegetariańskie. Obie wersje przyprawia się podobnie, są też dosyć proste do wykonania. Aby przygotować samosy wegetariańskie, na rozgrzany tłuszcz wrzucamy ziarna kolendry, posiekaną cebulę i imbir, smażymy, aż nieco zmiękną. Następnie dodajemy ziemniaki pokrojone w kostkę, zielony groszek, posiekaną papryczkę chili (najlepiej zieloną), garam masala i podlewamy całość wodą. Pod koniec duszenia możemy także dodać do farszu drobne różyczki kalafiora czy posiekaną paprykę. Świetnym urozmaiceniem wegetariańskich pierożków będzie ser feta lub paneer. Przyprawiamy nadzienie solą i sokiem z cytryny, a następnie schładzamy.
Farsz mięsny najczęściej składa się z jagnięciny, którą przesmaża się z czosnkiem, cebulą, imbirem, szafranem i przyprawą garam masala. Można także dodać do farszu cynamon lub mielone goździki.
Schłodzone ciasto ugniatamy jeszcze przez chwilę, a następnie dzielimy na części, rozwałkowujemy krążki i dzielimy je na pół. Powstałe półkole zlepiamy za pomocą wody w kształt stożka, sklejając ze sobą prosty brzeg. Umieszczamy stożek w dłoni i nakładamy łyżkę farszu, a następnie dokładnie zlepiamy pierożki w kształt trójkąta. Odkładamy je do podeschnięcia na godzinę.
Indyjsie pierożki samosa – jak je smażyć?
Pierożki samosa należą do przekąsek smażonych w głębokim tłuszczu. Należy więc przygotować odpowiedni tłuszcz do głębokiego smażenia. Najlepiej użyć specjalnie do tego przeznaczonej frytury roślinnej, która wytrzyma wysoką temperaturę smażenia i nie zmieni smaku potrawy. Rozgrzewamy ją w smażalniku do temperatury około 175 stopni, a następnie wrzucamy samosy porcjami. Nie wolno zatłoczyć smażalnika, wrzucając na raz zbyt dużo pierożków – obniżą one temperaturę tłuszczu i niepotrzebnie nim nasiąkną. Gdy pierożki z obu stron nabiorą złotego koloru, wyjmujemy je z tłuszczu i wykładamy na papierowy ręcznik do odsączenia. Podajemy, gdy nieco ostygną.
Pierożki samosa możemy podać z sosem jogurtowym z miętą lub czatnejem.
Indyjskie pierożki samosa – prosty przepis
32 sztuki
Składniki na ciasto:
- 240 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka soli
- 60 g rafinowanego oleju rzepakowego TOP Q
- 6-7 łyżek zimnej wody
Składniki na nadzienie wegetariańskie:
- 4 łyżki rafinowanego oleju rzepakowego TOP Q
- 2 łyżeczki nasion kolendry
- 1 duża cebula
- 3 cm kawałek imbiru
- 7 średnich ziemniaków
- 150 g zielonego groszku
- 2 zielone papryczki chili, drobno posiekane
- 1 ½ łyżeczki przyprawy garam masala
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżeczki soli
- woda
- frytura roślinna do smażenia
Mąkę i sól łączymy w misce, dolewamy olej i opuszkami palców dokładnie mieszamy go z mąką. Dodajemy wodę i wyrabiamy ciasto. Gdy będzie jednolite, przekładamy je na posmarowaną olejem deskę i ugniatamy, aż będzie zwarte i przestanie kleić się do rąk. Gotowe ciasto owijamy w folię i odstawiamy do schłodzenia.
Przygotowujemy farsz. Olej rozgrzewamy w garnku. Dodajemy nasiona kolendry i smażymy, aż zaczną wydzielać zapach. Cebulę i imbir drobno siekamy, wrzucamy na olej i smażymy, aż się zeszklą. Ziemniaki kroimy w kostkę i dodajemy do garnka, wrzucamy też groszek, chili, sól i przyprawę garam masala. Zalewamy wodą do połowy wysokości i dusimy na małym ogniu, aż warzywa zmiękną. Przyprawiamy sokiem z cytryny.
Schłodzone ciasto dzielimy na dwie części. Każdą z nich formujemy w rulon, który kroimy na 8 części. Rozwałkowujemy je na cienkie, okrągłe placki, które następnie dzielimy na pół. Z powstałego półkola robimy stożek, sklejając za pomocą wody prosty brzeg. Stożek układamy w dłoni, umieszczamy w nim łyżkę farszu i dobrze sklejamy krawędzie, również smarując je wodą. Gotowe pierożki odkładamy na godzinę do podeschnięcia.
Rozgrzewamy fryturę w smażalniku w temperaturze 175 stopni. Wrzucamy pierożki partiami i smażymy, aż zrumienią się z obu stron. Następnie wyjmujemy i odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.