Sekret smaku chińskiej kuchni
Kuchnia Chińska kryje w sobie ogromne bogactwo składników, swoją różnorodność zawdzięczając przede wszystkim odrębnym kuchniom regionalnym, których wyróżnić można nawet kilkadziesiąt. Sztuka kulinarna z Chin pozostaje nie bez znaczenia dla kuchni na całym świecie, warto więc znać i korzystać z bogactw, które oferuje.
W zależności od klimatu danego regionu, popularne są różne składniki i smaki, od łagodnie słonych na północy do bardzo pikantnych na Zachodzie, z przewagą ryżu i warzyw albo owoców morza i makaronów. Wszystkie dania mają jedną cechę wspólną – precyzyjne przygotowanie.
Kuchnia kantońska wykorzystuje magię sosów, komponowanych z takich przypraw jak: imbir, czosnek, pieprz syczuański, cynamon, cukier. Charakteryzuje się też wykorzystywaniem produktów sojowych. Kuchnia z tego regionu słynie ze specjalnego przygotowania ryb morskich, smażonych w dużej ilości oleju z imbirem i cebulą, które następnie macza się w specjalnych sosach – chilli, hoisin lub musztardowo – sojowym.
Aby uzyskać doskonały smak potrawy, należy odpowiednio pokroić składniki, drobno i tej samej wielkości, gdyż tylko wtedy równomiernie i dobrze się ugotują oraz wchłoną sos, który nada im niesamowity smak i koloryt. Chińczycy wyróżniają nawet do 80 sposobów cięcia np. szatkowanie, tranżerowanie, cięcia ukośne, pchane, pociągane, pionowe, z toczeniem, kolebkowe.
Główną zasadą kuchni kantońskiej jest krótki czas smażenia na możliwie dużym ogniu. W tym celu używa się głębokiej patelni zwanej wokiem, która jest uwielbiana przez chińskich kucharzy. Dodatkowo cenią oni naturalny smak składników oraz ich prozdrowotne właściwości. Aby komponenty były jak najsmaczniejsze i zachowały jak najwięcej witamin gotuje się je w bambusowych koszach, które również można umieścić w woku. Jeżeli chcemy podać kilka porcji jednocześnie, możemy do woku wstawić kilka koszy na raz.
Przed podaniem posiłku, wzorem Chińskich kucharzy, warto poczęstować gości filiżanką herbaty, aby wzmożyć ich apetyt.