Sekret smaku chińskiej kuchni

Znad patelni   28.08.2017

Kuchnia Chińska kryje w sobie ogromne bogactwo składników, swoją różnorodność zawdzięczając przede wszystkim odrębnym kuchniom regionalnym, których wyróżnić można nawet kilkadziesiąt. Sztuka kulinarna z Chin pozostaje nie bez znaczenia dla kuchni na całym świecie, warto więc znać i korzystać z bogactw, które oferuje.

W zależności od klimatu danego regionu, popularne są różne składniki i smaki, od łagodnie słonych na północy do bardzo pikantnych na Zachodzie, z przewagą ryżu i warzyw albo owoców morza i makaronów. Wszystkie dania mają jedną cechę wspólną – precyzyjne przygotowanie.

Kuchnia kantońska wykorzystuje magię sosów, komponowanych z takich przypraw jak: imbir, czosnek, pieprz syczuański, cynamon, cukier. Charakteryzuje się też wykorzystywaniem produktów sojowych. Kuchnia z tego regionu słynie ze specjalnego przygotowania ryb morskich, smażonych w dużej ilości oleju z imbirem i cebulą, które następnie macza się w specjalnych sosach – chilli, hoisin lub musztardowo – sojowym.

Aby uzyskać doskonały smak potrawy, należy odpowiednio pokroić składniki, drobno i tej samej wielkości, gdyż tylko wtedy równomiernie i dobrze się ugotują oraz wchłoną sos, który nada im niesamowity smak i koloryt. Chińczycy wyróżniają nawet do 80 sposobów cięcia np. szatkowanie, tranżerowanie, cięcia ukośne, pchane, pociągane, pionowe, z toczeniem, kolebkowe.

Główną zasadą kuchni kantońskiej jest krótki czas smażenia na możliwie dużym ogniu. W tym celu używa się głębokiej patelni zwanej wokiem, która jest uwielbiana przez chińskich kucharzy. Dodatkowo cenią oni naturalny smak składników oraz ich prozdrowotne właściwości. Aby komponenty były jak najsmaczniejsze i zachowały jak najwięcej witamin gotuje się je w bambusowych koszach, które również można umieścić w woku. Jeżeli chcemy podać kilka porcji jednocześnie, możemy do woku wstawić kilka koszy na raz.

Przed podaniem posiłku, wzorem Chińskich kucharzy, warto poczęstować gości filiżanką herbaty, aby wzmożyć ich apetyt.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

87 − = 77

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.