Słodycze z… dyni!
Dynię najczęściej spożywamy na słono. Potrawy w wersji słodkiej serwujemy znacznie rzadziej. Najpopularniejsze wśród nich jest oczywiście ciasto dyniowe. Czasem w restauracjach casualowych i fine diningowych możemy znaleźć również słodkie dyniowe sosy, które towarzyszą z reguły rozmaitym mięsom (głównie cielęcinie). Zapominamy jednak, że dyniowy potencjał jest znacznie większy. Zobacz, jak go wykorzystać do urozmaicenia swojej sezonowej karty – tym razem w wersji na słodko!
O szerokich perspektywach kulinarnych, które zyskujemy dzięki dyni, pisaliśmy już w artykule: Dynia – królowa jesiennej kuchni! Zobacz, co można z niej zrobić. Ciekawe inspiracje na słodko i słono. Tym razem zajmiemy się wyłącznie słodkimi dyniowymi potrawami, które możesz umieścić w swojej karcie deserów lub wykorzystać jako dodatek do przystawek i dań głównych.
Panierowana dynia na słodko
Na pierwszy rzut oka dynia nie jawi się jako najlepszy wybór do panierowania i smażenia. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiedniej odmiany do swoich celów. O tym, jak wykorzystać poszczególne rodzaje dyń, pisaliśmy w tekście: Bogactwo dyń: która dynia do jakiego dania?. Teraz skupmy się na konkretach. Najlepsza dynia do panierowania to naszym zdaniem hokkaido – głównie ze względu na możliwość serwowania jej wraz ze skórką. Alternatywą mogą być twarde kawałki dyni piżmowej (z części pozbawionej pestek).
Składniki
– duża dynia hokkaido
– 3 jajka
– bułka tarta
– łyżka cynamonu
– pół łyżeczki imbiru
– pół łyżeczki gałki muszkatołowej
– pół łyżeczki zmielonych goździków
– cukier puder
– Olej z Esencją Masła
Przygotowanie
Dynię starannie umyj, osusz i pokrój w niewielkie łódki (opcjonalnie – w kostkę). W misce wymieszaj cynamon z odrobiną imbiru, gałki muszkatołowej i zmielonych goździków. Delikatnie natrzyj dynię przyprawami. Wbij jajka do miski i dokładnie roztrzep. Do drugiej wsyp bułkę tartą. Kawałki dyni zamocz w jajku, a następnie panieruj w bułce tartej. Na patelni rozgrzej Olej z Esencją Masła. Smaż dynię na złoto z obydwu stron. Po usmażeniu odsącz ją z nadmiaru tłuszczu i posyp cukrem pudrem. Panierowane kąski możesz podawać np. z musem jabłkowym lub żurawiną.
Ciastka z dyni
Powstają na bazie dyniowego puree, które jest świetnym uniwersalnym składnikiem. Z jego pomocą możesz tworzyć nie tylko słodkie desery, lecz także… napoje. Popularną formą wykorzystania takiego puree jest zwłaszcza dyniowe latte.
Składniki
– 200 g mąki pszennej
– 100 g mąki pełnoziarnistej
– 300 ml dyniowego puree
– 1 duże jajko lub 2 małe
– 110 g cukru
– 70 g masła
– łyżeczka proszku do pieczenia
– łyżeczka sody
– 2 płaskie łyżki cynamonu
– pół łyżeczki imbiru
– pół łyżeczki kardamonu
– pół łyżeczki gałki muszkatołowej
– pół łyżeczki zmielonych goździków
– pół łyżeczki soli
– 1,5 łyżki Oleju z Esencją Masła
Przygotowanie
Połącz mąkę pszenną i pełnoziarnistą z przyprawami, solą, proszkiem do pieczenia oraz sodą. Zblenduj na gładką masę masło, łyżkę Oleju z Esencją Masła i cukier. Dodaj jajko oraz dyniowe puree i dokładnie wymieszaj. Wsyp przyprawy i ponownie wymieszaj. Całość umieść w lodówce na co najmniej 4 godziny. Wyłóż blachę do pieczenia papierem. Rozgrzej piekarnik do 190℃. Formuj ciastka o średnicy maksymalnie 5 cm. Wyłóż je na blachę z zachowaniem odstępów. Przy pomocy pędzelka kuchennego delikatnie rozprowadź na powierzchni ciastek pół łyżki Oleju z Esencją Masła. Piecz przez około 10 minut (maksymalnie 15’).
Karmelizowane pestki dyni
W imię zasady zero waste wykorzystaj również pestki dyni. Karmelizowane sprawdzą się jako jeden z elementów czekadełka. Mogą być także dodatkiem do dań głównych i deserów (świetnie komponują się zwłaszcza z deserami lodowymi).
Składniki
– pestki dyni
– 6 łyżek brązowego cukru
– miód
– łyżeczka cynamonu
– łyżeczka soli
– szczypta laski wanilii
– szczypta pieprzu cayenne
– Olej z Esencją Masła
Przygotowanie
Wymieszaj 4 łyżki cukru z przyprawami. Do miski wsyp pestki dyni i wlej 2 łyżki Oleju z Esencją Masła. Dodaj wymieszane przyprawy i rozprowadzić je starannie na pestkach, mieszając. Rozgrzej piekarnik do 160℃. Pestki wyłóż na blachę i wstaw do piekarnika. Piecz przez około 15 minut. Wyjmij je z piekarnika i pozwól im ostygnąć. Na patelni rozgrzej odrobinę Oleju z Esencją Masła. Dodaj miód oraz resztę cukru i czekaj na pojawienie się delikatnych bąbelków. Wsyp pestki i trzymaj je na patelni aż do czasu skarmelizowania.