Słupki, kostki, plasterki – prezentujemy techniki krojenia ze szkoły francuskiej

Porcja wiedzy   28.12.2017

Krojenie to bez wątpienia jedna z najważniejszych umiejętności szefa kuchni. Dobre noże, sprawne ręce i wprawne oko są podstawą, jeśli chce się osiągnąć mistrzostwo w fachu kulinarnym. Mimo, że potrawa nie zmienia smaku w zależności od tego jak pokrojone są jej składniki, to technik krojenia jest wiele i każda ma swoje zastosowanie. Przedstawiamy techniki krojenia według szkoły francuskiej.

Julienne

Ta technika polega na krojeniu warzyw w bardzo cienkie paski o grubości około 1-2mm. Zazwyczaj wykorzystuje się nią do krojenia marchewek, selera, ogórków, a także ziemniaków. Jest to wstęp do kilku innych technik, dlatego opanowanie Julienne jest bardzo ważne w dalszej nauce.

Kostka Brunoise

Po pokrojeniu warzyw techniką Julienne możemy uzyskać z nich drobną kostkę zwaną Brunosie. Idealna kostka powinna mieć 2x2x2 mm. Jest to najmniejszy rodzaj krojenia, który często wykorzystuje się do przygotowania zup.

Batonnet

Technika używana do krojenia warzyw w kształt prostopadłych pałeczek. Używana najczęściej do przygotowania pieczonych warzyw – frytek z ziemniaków lub batatów, ale także do warzyw, które jemy z dipami – marchewek, ogórków itd.

Vichy

To pojęcie odnosi się do techniki krojenia okrągłych warzyw w cienkie plasterki lub talarki. Ten sposób przygotowania warzyw również sprawdza się w zupach lub jako dekoracja.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 + 2 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.