Frytura idealna, czyli na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze frytury?
Tłuszcze przeznaczone do głębokiego smażenia powinny spełniać wiele różnych wymagań zależnych od tego, co chcemy usmażyć oraz jaki produkt końcowy…
Krojenie to bez wątpienia jedna z najważniejszych umiejętności szefa kuchni. Dobre noże, sprawne ręce i wprawne oko są podstawą, jeśli chce się osiągnąć mistrzostwo w fachu kulinarnym. Mimo, że potrawa nie zmienia smaku w zależności od tego jak pokrojone są jej składniki, to technik krojenia jest wiele i każda ma swoje zastosowanie. Przedstawiamy techniki krojenia według szkoły francuskiej.
Julienne
Ta technika polega na krojeniu warzyw w bardzo cienkie paski o grubości około 1-2mm. Zazwyczaj wykorzystuje się nią do krojenia marchewek, selera, ogórków, a także ziemniaków. Jest to wstęp do kilku innych technik, dlatego opanowanie Julienne jest bardzo ważne w dalszej nauce.
Kostka Brunoise
Po pokrojeniu warzyw techniką Julienne możemy uzyskać z nich drobną kostkę zwaną Brunosie. Idealna kostka powinna mieć 2x2x2 mm. Jest to najmniejszy rodzaj krojenia, który często wykorzystuje się do przygotowania zup.
Batonnet
Technika używana do krojenia warzyw w kształt prostopadłych pałeczek. Używana najczęściej do przygotowania pieczonych warzyw – frytek z ziemniaków lub batatów, ale także do warzyw, które jemy z dipami – marchewek, ogórków itd.
Vichy
To pojęcie odnosi się do techniki krojenia okrągłych warzyw w cienkie plasterki lub talarki. Ten sposób przygotowania warzyw również sprawdza się w zupach lub jako dekoracja.