Smażenie kontaktowe

Definicje   28.12.2017

Smażenie bez tłuszczu? Tak, jest takie i nazywa się smażeniem kontaktowym. Choć smażenie kojarzy nam się z frytownicą i patelnią pełną oleju jest wiele potraw, które można wykonać tą techniką. Wystarczy trochę wiedzy i odpowiedni sprzęt.

Smażenie kontaktowe, czyli bez tłuszczu polega na tym, że powierzchnia potrawy ogrzewana jest przez odpowiednie urządzenie jedno lub dwupłytowe (np. gofrownica), bądź patelnię o odpowiedniej powłoce nieprzywierającej. Najpopularniejsze są powłoki teflonowe i ceramiczne. Nie zawsze można powiedzieć jednak, że smażenie to jest zupełnie bez tłuszczu. Często płyty smaruje się cienką warstwą tłuszczu, lub sam tłuszcz w wyniku ogrzewania wydobywa się z potrawy. Zanim jednak przystąpimy do smażenia kontaktowego należy płytę bądź patelnię rozgrzać.

Temperatury w tej metodzie obróbki żywności wynoszą od 150 do 300 °C.

Metoda ta stosowana jest głównie do produktów cukierniczych takich jak: gofry, waffle, rurki, naleśniki, ale również mięs i tostów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

84 − 82 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.