Smażenie vs. gotowanie warzyw. Poznaj zalety i wady obu technik
Smażenie czy gotowanie? Która metoda lepiej się sprawdza? Dzięki której uda nam się lepiej wydobyć smak warzyw? Zapoznajcie się z krótkim zestawieniem zalet i wad obu technik!
Można się spotkać z popularną opinią, że gotowane warzywa są zdrowsze niż smażone. Sprawdźmy, jak to wygląda w rzeczywistości.
Gotowanie: zalety i wady
Nie podlega wątpliwości, że gotowane warzywa są lekkostrawne i niskokaloryczne. Jednak wszystko zależy od konkretnych przypadków. Podczas gotowania, substancje odżywcze i minerały przenikają do wody, dlatego najlepszym przeznaczeniem gotowanych w wodzie warzyw jest… zupa! Najlepiej gotowana w niezbyt wysokiej temperaturze, przez dłuższy czas. Gotowane warzywa wyjęte z wody niestety tracą bardzo wiele – zarówno smaku, jak i mikroelementów.
Smażenie: zalety
Podobnie jak w przypadku gotowania – wszystko zależy od danego przypadku. Na początek załóżmy pewne podstawy:
- użycie odpowiedniego oleju (o wysokim punkcie dymienia)
częsta wymiana oleju - umiejętne smażenie: w prawidłowej temperaturze, na odpowiedniej patelniPrzestrzeganie powyższych zasad sprawia, że smażenie ma mnóstwo zalet. Smażone w odpowiedniej temperaturze warzywa nie przyjmują tłuszczu, ani się nie spalają. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach stają się łatwo przyswajalne. Dzięki reakcji Maillarda, smażone warzywa zyskują na smaku i aromacie.
Wady (nieumiejętnego) smażenia?
Tłuste, ciężkostrawne produkty.
Podsumowując: wybierajmy optymalną technikę dla danego dania. Smażymy z troską o zachowanie zasad, które pozwolą nam uzyskać z warzyw to, co najlepsze.