Smażenie vs. gotowanie warzyw. Poznaj zalety i wady obu technik

Warzywa   17.07.2017

Smażenie czy gotowanie? Która metoda lepiej się sprawdza? Dzięki której uda nam się lepiej wydobyć smak warzyw? Zapoznajcie się z krótkim zestawieniem zalet i wad obu technik!
Można się spotkać z popularną opinią, że gotowane warzywa są zdrowsze niż smażone. Sprawdźmy, jak to wygląda w rzeczywistości.

Gotowanie: zalety i wady
Nie podlega wątpliwości, że gotowane warzywa są lekkostrawne i niskokaloryczne. Jednak wszystko zależy od konkretnych przypadków. Podczas gotowania, substancje odżywcze i minerały przenikają do wody, dlatego najlepszym przeznaczeniem gotowanych w wodzie warzyw jest… zupa! Najlepiej gotowana w niezbyt wysokiej temperaturze, przez dłuższy czas. Gotowane warzywa wyjęte z wody niestety tracą bardzo wiele – zarówno smaku, jak i mikroelementów.

Smażenie: zalety
Podobnie jak w przypadku gotowania – wszystko zależy od danego przypadku. Na początek załóżmy pewne podstawy:

  •  użycie odpowiedniego oleju (o wysokim punkcie dymienia)
    częsta wymiana oleju
  • umiejętne smażenie: w prawidłowej temperaturze, na odpowiedniej patelniPrzestrzeganie powyższych zasad sprawia, że smażenie ma mnóstwo zalet. Smażone w odpowiedniej temperaturze warzywa nie przyjmują tłuszczu, ani się nie spalają. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach stają się łatwo przyswajalne. Dzięki reakcji Maillarda, smażone warzywa zyskują na smaku i aromacie.

Wady (nieumiejętnego) smażenia?
Tłuste, ciężkostrawne produkty.

Podsumowując: wybierajmy optymalną technikę dla danego dania. Smażymy z troską o zachowanie zasad, które pozwolą nam uzyskać z warzyw to, co najlepsze.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

27 − 25 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.