Smażone przysmaki z całego świata

Znad patelni   21.06.2017

Bez porcji usmażonej na złoto rybki z porcją chrupiących frytek nie ma wczasów nad polskim morzem. A czym kuszą inne kraje? Oto garść kulinarnych inspiracji na nadmorskie smakołyki z całego świata, idealnych na nadchodzący okres letnich wakacji.

Katalonia: Smażone kalmary

Pokrojone w cienkie pierścienie tuszki kalmarów. Można je panierować w soli z przyprawami lub lekkim cieście z mąki, jaj i/lub gazowanej wody.

Andaluzja: smażone boquerones, czyli drobne sardele

Boquerones to małe sardele (anchovies), które świetnie nadają się do smażenia. Podawane jako tapas, czyli przekąska do szklaneczki zimnego piwa lub białego, wytrawnego wina. Podaj je z sosem aioli.

Polska: smażone szprotki

Drobne morskie rybki idealnie nadają się do smażenia i szkoda, że tak rzadko są proponowane gościom nadmorskich restauracji. Idealne jako przekąska, zwłaszcza, gdy podaje się z wyborem wykonanych samodzielnie sosów.

Wielka Brytania: Fish & Chips

Jedna z najpopularniejszych potraw kuchni brytyjskiej. Tradycyjnie pod nazwą „fish” kryje się łupacz lub dorsz, odznaczający się białym, jędrnym mięsem. Tradycyjnie fish & chips podaje się z octem winnym lub sosem tatarskim.

Włochy: Fritto misto

Czyli, w wolnym tłumaczeniu, „smażone różności”. Pod tą nazwą kryje się zazwyczaj porcja usmażonych na złoto owoców morza, np. krążków kalmarów, kawałków ośmiornicy, małży, krewetek i drobnych rybek (np. sardynki).

Japonia: tempura z krewetek

Tempura to danie przyrządzane z owoców morza lub warzyw, panierowanych w delikatnym cieście na bazie wody i pszennej mąki, a następnie smażonych w głębokim tłuszczu. Popularną wersją tempury jest tempura z krewetek, podawana z sosem sojowym lub jako dodatek do innych dań, np. makaronu udon z bulionem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

59 − 55 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.