atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Święta bez glutenu, czyli 7 propozycji do Twojego cateringu!

Święta bez glutenu, czyli 7 propozycji do Twojego cateringu!

Bezglutenowe dania świąteczne to szansa na dotarcie do nowej grupy klientów ze swoją ofertą cateringową. Coraz więcej osób ogranicza spożycie glutenu lub całkowicie z niego rezygnuje. Zaproponuj im pyszne potrawy, które przygotujesz w prosty sposób! 

Zanim zaczniesz szykować swój bezglutenowy catering, przygotuj stanowisko pracy. Warunki standardowo muszą być perfekcyjnie sterylne, ale tym razem warto jeszcze przeorganizować przestrzeń roboczą. Odstaw klasyczne przyprawy i produkty, które masz zawsze pod ręką do wyznaczonego miejsca, aby nie pomylić się w trakcie przyrządzania dań bezglutenowych. W tym przypadku każdy detal ma znaczenie, a pomyłki są niedopuszczalne. 

Bezglutenowy makaron do zupy grzybowej

O przygotowaniu najlepszej zupy grzybowej pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. W przypadku bezglutenowej wersji tego dania, zwróć uwagę nie tylko na przyprawy, lecz także na makaron. Możesz go wykonać np. z mieszanki mąki gryczanej i siemienia lnianego. Sprawdź, czy na opakowaniu tych produktów nie ma wzmianki o możliwej zawartości śladowych ilości glutenu! 

Bezglutenowa panierka do krokietów

Panierka to kluczowa cecha udanych krokietów. Zastanawiasz się, jak wykonać tę idealną w wersji bezglutenowej? Przepis znajdziesz tutaj. 

Bezglutenowe pierogi

Bezglutenowe pierogi to już trochę większe wyzwanie – wymagają użycia mieszanki kilku mąk. Najczęściej stosuje się w tym celu mąkę gryczaną (alternatywnie – jaglaną), ziemniaczaną i ryżową. Takie ciasto trzeba wyrabiać aż do uzyskania perfekcyjnej elastyczności i miękkości. Aby regulować jego sprężystość, sięgaj zamiennie po wodę i olej rzepakowy. 

Bezglutenowe paszteciki

Do przygotowania ciasta potrzebujesz mąki ryżowej lub ziemniaczanej, mąki z ciecierzycy oraz gryczanej. Ponadto skorzystaj również z siemienia lnianego, bezglutenowych przypraw a także wody, sody i oleju. Wystarczy, że natłuścisz mąkę, następnie dodasz do niej wody i wyrobisz ciasto. Pamiętaj, żeby odstawić je przed przystąpieniem do zawijania – wystarczy około 20 minut. 

Bezglutenowa kutia

Kutia to klasyczna potrawa świąteczna na bazie pszenicy. Jeśli chcesz ją przygotować w wersji bezglutenowej, sięgnij po… kaszę jaglaną. Doskonale zastąpi smak i strukturę pszenicy. Pamiętaj jedynie, żeby nie mieszać kaszy zbyt często w trakcie gotowania. Dzięki temu unikniesz zbędnej kleistości produktu. 

Bezglutenowy makowiec

Do przygotowania bezglutenowego makowca użyj mieszanki, w której 50% będzie stanowić mąka ziemniaczana, 30% – mąka jaglana, 10% kukurydziana i ostatnie 10% – mąka ryżowa. Potrzebujesz także mielonego siemienia lnianego. Te składniki wymieszaj ze sobą i dodaj do nich tłuszcz. Następnie przygotuj ciasto zgodnie ze sztuką – reszta składników jest zgodna z tradycyjną recepturą: mleko, żółtka, drożdże, cukier, woda, olej rzepakowy.  

Smażenie dań bezglutenowych

Świetną metodą obróbki produktów bezglutenowych jest smażenie. To właśnie ono nadaje potrawom wyjątkowej chrupkości. Co ciekawe, ze względu na tę charakterystyczną chrupkość domieszki mąk bezglutenowych są wykorzystywane przez szefów kuchni również do klasycznych, pszennych panierek. Pamiętaj, że zdecydowana większość tłuszczów dostępnych na rynku nie zawiera glutenu. Możesz z nich śmiało korzystać! 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń