Szczypta przyprawy – ogrom zdziwienia. Zaskakujące dodatki do świątecznych dań
Wiele osób ma swoje ulubione przepisy na święta i przygotowuje je w taki sposób, jak nauczyło się od poprzednich pokoleń. A może warto spróbować czegoś innego? Czegoś, co cały czas pozostaje w tradycji bożonarodzeniowych dań, ale poprzez jedną malutką zmianę ma zupełnie inny charakter? Zmieńmy w swoim daniu jedną przyprawę, albo dodajmy nową!
Jakie smaki królują w świątecznej kuchni? Dania kwaśne i kapustne, dania grzybowe, dania rybne – smażone, na zimno i w galarecie – dania z makiem i bakaliami, dania z ziemniakami i burakami. A gdyby tak zmienić w nich jedną przyprawę? Zamiast czegoś wędzonego, dać coś suszonego, zamiast kolendry cynamon czy kmin? Przyjrzyjmy się więc kilku klasykom…
Ryba po grecku
Tutaj królują pomidor i kolendra w ziarnach. Spróbujcie jednak podczas duszenia ryby w sosie pomidorowym, zamienić kolendrę na kmin rzymski albo gwiazdkę anyżu! Te obie przyprawy zmienią smak ryby – w przypadku kminu na bardziej przydymiony, a w przypadku anyżu – na świeższy i lżejszy.
Kapusta wigilijna
Zawsze tylko solona, pieprzona i z olejem lnianym, delikatnie gorzka oraz wytrawna. A gdyby pomieszać kapustę kiszoną z ciętą kapustą pekińską? Dodać odrobinę miodu i np. kardamon? Takie danie będzie bardziej aromatyczne, słodsze i zdecydowanie lżejsze w smaku.
Bigos
Do bigosu często dajemy suszone śliwki. No właśnie, zmieńmy je na wędzone – suski sechlońskie, albo dajmy cały zestaw suszu z kompotu. Zachowajmy resztę po staremu, ale dołóżmy smak wędzenia.
Galarety
Zawsze rybne, delikatnie zaciągane żelatyną. Tak, zróbmy tak samo, ale zamiast plasterków cytryny, dodajmy do środka jej skórkę i sok do zalewy, która się zsiądzie. Będzie lżej, bardziej aromatycznie. Pamiętajmy tylko o tym, że kwasowe środowisko może wymagać więcej żelatyny do ściągnięcia.
Karp smażony
Często oprószamy go w mące z solą i pieprzem. A może warto zrobić ukłon w stronę dzieci i przygotować genialnie chrupką panierkę z połączonej prażonej cebulki oraz kruszonych płatków kukurydzianych?
Śledzik
Wiadomo – lubi cebulkę, śmietanę, kwaśne jabłko. Docenia też zalewy olejowe. Zamieńcie jednak zwykłą cebulę na szalotkę – jest słodsza i wyraźniejsza – albo na piklowaną czerwoną cebulę. Śmietanę infuzujcie sokiem i skórką z limonki a jabłko zmieńcie na morelę lub gruszkę. Możecie też te owoce zapiklować w wywarze z octu, cukru i przypraw takich jak ziele angielskie, anyż czy goździki.
Bakalie i maki
Zawsze doprawiamy miodem, cynamonem i goździkami. A może spróbujcie je doprawić świeżo startym imbirem, przyprawą garam lub chai masala? Nadadzą ciekawej orientalności – czy to w kluskach z makiem, czy w makowcu.
Grzyby
Są zdecydowanie najbardziej wybredne – dla nich przeznaczono już dawno temu zestaw nieśmiertelny – masło, białe wino i śmietankę. W takim towarzystwie czują się najlepiej. Jednak masło możecie podwędzić, białe wino zamienić np. na cydr, a śmietankę doprawcie jakimiś korzennymi smakami.
Burak
Jak to burak – zakwaszony smakuje świetnie w barszczu, ale gdybyście chcieli się pozbyć charakterystycznej ziemistości, ugotujcie barszcz z dodatkiem wiśni! Wspaniała sprawa.
Smacznego i powodzenia
Jakub Steuermark