Tłuste plamy na ubraniach. Jak je usunąć?

Tłuszcze   18.07.2019

Mogą się zdarzyć zarówno przy pracy w kuchni, jak i podczas uroczystego obiadu. Jak sprać z odzieży i innych tkanin tłuste plamy? Podpowiadamy kilka prostych sposobów.

Frytka na spodniach, patelnia pryskająca gorącym olejem, kropla sosu na koszuli – tłuste plamy mogą zdarzyć się codziennie i warto wiedzieć, jak z nimi walczyć, aby szybko zlikwidować problem i nie zniszczyć przy tym tkaniny. Przede wszystkim, należy działać szybko, bo wtedy mamy największą szansę na sukces. Nigdy nie zabierajmy się do czyszczenia wodą, bo tłuszcz i woda to substancje, które się ze sobą nie łączą. Zawsze należy zacząć od usunięcia z plamy nadmiaru tłuszczu, np. za pomocą ręcznika papierowego, oraz sprawdzenia, czy środek nie zniszczy tkaniny lub koloru na mało widocznym fragmencie ubrania. Poniższe sposoby powinny pomóc nawet przy starszych plamach.

Sól kuchenna

Zwykła sól to dobry środek na wiele plam, w tym także z tłuszczu. Wystarczy przygotować roztwór soli z alkoholem w proporcji 1:4, za pomocą szczoteczki lub wacika nanieść go na zaplamioną tkaninę i delikatnie pocierać, aż plama zniknie. Potem należy ubranie wypłukać w ciepłej wodzie.

Benzyna

To dobry sposób na usunięcie tłustych plam z wełnianych ubrań, ale powinna też zadziałać na bawełnie czy sztucznych tkaninach. Pod plamę należy podłożyć papierowy ręcznik, wacik zamoczyć w benzynie i delikatnie pocierać nim ubrudzone miejsce. Następnie trzeba wypłukać ubranie w ciepłej wodzie i gotowe.

Ocet

Znany ze swoich czyszczących właściwości, ocet potrafi zdziałać cuda w walce z tłustymi plamami. Wystarczy wymieszać zwykły ocet spirytusowy z wodą w równych proporcjach i przetrzeć plamę, a następnie wyprać tkaninę.

Pasta do zębów

Za pomocą pasty z łatwością spierzemy tłuste plamy z ubrań bawełnianych. Należy ją nanieść na szczoteczkę, a następnie na zabrudzenie, pocierać aż do uzyskania piany, a potem normalnie uprać. Uwaga, pasta może odbarwić kolor tkaniny, więc lepiej stosować ją na jasnych materiałach.

Mąka ziemniaczana

To jeden z najdelikatniejszych sposobów na usuwanie tłustych plam z odzieży, bo można z niego korzystać nawet w przypadku ubrań z wełny czy jedwabiu, które nie powinny być traktowane szczotką. Plamę wystarczy zasypać mąką ziemniaczaną (lub skrobią kukurydzianą), a następnie delikatnie pocierać, aż plama zniknie.

Płyn do mycia naczyń

To szybki i skuteczny sposób na tłuste plamy. Wystarczy nałożyć trochę płynu na czysta gąbkę i pocierać plamę do uzyskania piany, a następnie uprać ubranie w pralce.

Coca-cola

Chociaż budzi to zdziwienie, cola ma wiele przydatnych zastosowań, niekoniecznie spożywczych. Poradzi sobie też z tłustymi plamami. W tym celu trzeba polać plamę colą, zostawić na godzinę i uprać ubranie lub dolać trochę napoju do pralki. Plamy powinny zniknąć!

Alkohol

Alkohol rozpuszcza tłuszcz, dlatego może pomóc w usunięciu zabrudzeń z odzieży, nawet tych starych. Plamę trzeba namoczyć, a następnie nasączyć alkoholem, np. wódką czy spirytusem, za pomocą wacika. Po tym zabiegu ubranie wrzucamy do pralki.

Kreda

Kolejny świetny sposób na wywabianie plam z oleju to zwykła biała kreda, która dobrze wchłania tłuszcz. Wystarczy zamalować nią plamę, zostawić na chwilę, a następnie wyszczotkować tkaninę, aby usunąć pozostałości białego pyłu. Czynność możemy powtórzyć, jeśli nie udało się usunąć całej plamy. Po całym zabiegu ubranie wrzucamy do pralki i pierzemy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 5

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.