atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Tłuszcze jednonienasycone, wielonienasycone, nasycone i trans, czyli sprzymierzeńcy czy wrogowie zdrowia?

Tłuszcze jednonienasycone, wielonienasycone, nasycone i trans, czyli sprzymierzeńcy czy wrogowie zdrowia?

Świat tłuszczów jest bardzo różnorodny. Z jednej strony mamy tłuszcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, a z drugiej takie, które są wręcz toksyczne. Warto usystematyzować swoją wiedzę na ich temat.

Najbardziej podstawowy jest podział tłuszczów nienasycone i nasycone. Te pierwsze są płynne i pochodzą głównie ze źródeł roślinnych. Wyróżniamy wśród nich:

Tłuszcze jednonienasycone

Występują w wysokich ilościach w oleju rzepakowym. Działają prozdrowotnie – wpływają m.in. na zachowanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi.

Tłuszcze wielonienasycone

Niezwykle ważne dla człowieka tłuszcze. Do tej grupy należą Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT): omega-3 i omega-6. Występują m.in. w olejach roślinnych (np. olej lniany, rzepakowy, sojowy), rybach morskich, algach, orzechach. Wpływają korzystnie właściwie na cały organizm ludzki.

Tłuszcze nasycone

Ten rodzaj tłuszczów występuje przede wszystkim w tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Są ciałami stałymi, a im więcej kwasów tłuszczowych nasyconych zawierają, tym są twardsze. Są odporne na utlenianie. W przeciwieństwie do tłuszczów wielonienasyconych, nasz organizm jest zdolny do ich syntezy. Nie są niezbędnymi składnikami pożywienia ludzi dorosłych. Co więcej, powinniśmy uważać z ich spożywaniem, bowiem przyczyniają się m.in. do wzrostu poziomu złego cholesterolu, a tym samym rozwoju miażdżycy.

Tłuszcze trans

Niekorzystna dla zdrowia grupa tłuszczów. Jest to zmodyfikowana forma nienasyconych kwasów tłuszczowych. Powstająca na skutek częściowego uwodornienia (utwardzenia) ciekłych olejów spożywczych lub w sposób naturalny, w organizmach przeżuwaczy.

Przeczytaj więcej o kwasach tłuszczowych o konfiguracji trans tutaj.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń