Tłuszcze jednonienasycone, wielonienasycone, nasycone i trans, czyli sprzymierzeńcy czy wrogowie zdrowia?

Tłuszcze   2.10.2017

Świat tłuszczów jest bardzo różnorodny. Z jednej strony mamy tłuszcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, a z drugiej takie, które są wręcz toksyczne. Warto usystematyzować swoją wiedzę na ich temat.

Najbardziej podstawowy jest podział tłuszczów nienasycone i nasycone. Te pierwsze są płynne i pochodzą głównie ze źródeł roślinnych. Wyróżniamy wśród nich:

Tłuszcze jednonienasycone

Występują w wysokich ilościach w oleju rzepakowym. Działają prozdrowotnie – wpływają m.in. na zachowanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi.

Tłuszcze wielonienasycone

Niezwykle ważne dla człowieka tłuszcze. Do tej grupy należą Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT): omega-3 i omega-6. Występują m.in. w olejach roślinnych (np. olej lniany, rzepakowy, sojowy), rybach morskich, algach, orzechach. Wpływają korzystnie właściwie na cały organizm ludzki.

Tłuszcze nasycone

Ten rodzaj tłuszczów występuje przede wszystkim w tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Są ciałami stałymi, a im więcej kwasów tłuszczowych nasyconych zawierają, tym są twardsze. Są odporne na utlenianie. W przeciwieństwie do tłuszczów wielonienasyconych, nasz organizm jest zdolny do ich syntezy. Nie są niezbędnymi składnikami pożywienia ludzi dorosłych. Co więcej, powinniśmy uważać z ich spożywaniem, bowiem przyczyniają się m.in. do wzrostu poziomu złego cholesterolu, a tym samym rozwoju miażdżycy.

Tłuszcze trans

Niekorzystna dla zdrowia grupa tłuszczów. Jest to zmodyfikowana forma nienasyconych kwasów tłuszczowych. Powstająca na skutek częściowego uwodornienia (utwardzenia) ciekłych olejów spożywczych lub w sposób naturalny, w organizmach przeżuwaczy.

Przeczytaj więcej o kwasach tłuszczowych o konfiguracji trans tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 6

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.