Trendy w gastronomii 2018. Co przyszłość przynosi na talerze?

Znad patelni   8.06.2018

Na podstawie raportu MADE “Bądź 3 kroki przed” zebraliśmy dla Was garść trendów, które z pewnością zostaną z nami na dłużej, a także kilka nowinek, o których warto pamiętać w najbliższych miesiącach. Na niektóre nowości musimy jeszczę chwilę poczekać, ale jedno jest pewne – warzywa zyskują na znaczeniu i stają się bardzo ważnym elementem menu.

Rośliny górą

Wegańskie dania przestają być czymś nowym, zaskakującym, czy stanowiącym jedynie dodatek do menu. Warzywne opcje grają pierwsze skrzypce nie tylko dla tych gości, którzy są zadeklarowanymi weganami. Ograniczanie spożycia mięsa na rzecz większej ilości warzyw staje się coraz bardziej powszechne, a nazwa tego zjawiska – fleksitarianizm – jest na ustach całej branży gastronomicznej i nie tylko. To dobra wiadomość zarówno dla środowisk naturalnego, jak i dla naszego food costu, bowiem w Polsce możemy cieszyć się wysoką dostępnością i relatywnie niskimi cenami sezonowych warzyw i owoców.

Jedzenie z laboratorium

Nauka nieustannie idzie do przodu, a wraz z nią zwiększają się możliwości zastępowania białka odzwierzęcego produktami roślinnymi. Marki, takie jak Beyond Meat, tworzą dania, które wyglądają i smakują jak ich mięsne pierwowzory, a przy tym są znacznie zdrowsze i posiadają więcej substancji odżywczych. Możemy założyć się, że już wkrótce będziemy pracować na takich produktach w naszych kuchniach.

Smakowite zdjęcia

Widok gości, którzy najpierw fotografują danie, zanim zaczną jeść, jest Ci znajomy? Jeśli tak, to oznacza dwie rzeczy: Twoje jedzenie prezentuje się naprawdę dobrze, a era foodstagrammingu trwa w najlepsze. Co to oznacza? Nasze dania powinny być starannie skomponowane, wyglądać apetycznie i być efektownie podane. Warto bawić się kolorami składników – w tym sezonie króluje fiolet. Niech zdjęcia Twoich potraw ruszają w świat za pośrednictwem mediów społecznościowych i sprowadzają nowych, spragnionych estetycznych i smakowych doznań gości.

Składniki na czasie

Pandan, kwiaty jadalne i herbata – to trzy gwiazdy modnego menu. Jeśli Twoja restauracja celuje w gości poszukujących nowych trendów, to koniecznie weź pod uwagę te składniki. Liście pandanu dodadzą wspaniałego waniliowego aromatu i orzechowego smaku zarówno wytrawnym daniom, jak i deserom. Jadalne kwiaty ozdabiają i dodają smaku potrawom i napojom już od kilku sezonów i nic nie zapowiada zmian na tym polu. Obecnie najpopularniejszy jest kwiat czarnego bzu, a zaraz za nim lawenda, płatki róży i orchidea.

Kawa czy herbata? W tym sezonie na pewno herbata! Zarówno w postaci naparu z jakościowych liści parzonych w odpowiedniej temperaturze, a także dodatku do deserów i koktajli.

Tekst opracowany na podstawie Raportu MADE 2018.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

88 − = 82

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.