Utylizacja tłuszczów posmażalniczych

Tłuszcze   9.11.2017

Szef kuchni powinien zawsze dobrać olej smażalniczy, odpowiednio do procesu i smażonych potraw. Aby nie zepsuć swojej receptury musi również dbać o to, aby przepracowany olej nie zmienił smaku potrawy i wymienić go na świeży w odpowiednim momencie. Na tym jednak nie kończy się „myślenie o oleju”. Kiedy olej smażalniczy jest już przepracowany, trzeba pomyśleć o tym, co zrobić z nim dalej. Wylać do kanalizacji? O nie! Jest to niedobre dla środowiska oraz zabronione przez ustawę o odpadach z 14 grudnia 2012 roku.

Wprowadzanie tłuszczu do kanalizacji może przede wszystkim zatkać rury i utrudnić oczyszczanie wody. Tłuszcze posmażalnicze są bardziej lepkie oraz stałe w temperaturze pokojowej i niższej. Zalegające w rurach odpady mogą powodować korozję rur i ich pękanie.

Zakłady przemysłu spożywczego oraz gastronomiczne powinny zbierać zużyty tłuszcz oraz instalować w kanalizacji tzw. separatory. Istnieje na rynku wiele firm odbierających takie odpady i utylizujące je, zapewniają również pojemniki na zużyty olej. Restauratorom po każdym takim odbiorze zostaje wydana Karta Przekazania Odpadu.

Kiedy pozbędziemy się już takiego odpadu, zastanawia nas co się z nim dalej dzieje? Ustawa mówi, aby w pierwszej kolejności spróbować je odzyskać. Tłuszcze posmażalnicze są oczyszczane, a następnie wykorzystywane głównie w przemyśle paliwowym jako biopaliwo. Najlepszym przykładem kraju, w którym przepracowany olej „dostaje swoje drugie życie” to Austria, gdzie aż 1,5% paliwa napędowego stanowią właśnie odzyskane tłuszcze. Innymi odbiorcami oczyszczonego tłuszczu posmażalniczego są przemysł paszowy i kosmetyczny. Ponadto, zużyty olej smażalniczy mieszany jest z olejami mineralnymi stosowanymi jako opał w piecach centralnego ogrzewania.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

59 + = 67

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.