atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Warszawski Festiwal Kulinarny – jak przebiegała druga edycja?

Warszawski Festiwal Kulinarny – jak przebiegała druga edycja?

Mimo że młody wiekiem, już może pochwalić się niezłymi osiągnięciami i sporym gronem fanów. W tegorocznym programie Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego nie było miejsca na nudę. Oto relacja z przebiegu jednego z najważniejszych wydarzeń kulinarnych na mapie stolicy.

Hasłem tegorocznej edycji był „Królewski stół”, nie mogła więc ona zagościć nigdzie indziej, jak tylko na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zorganizowana wspólnie przez Food Lab Studio na czele z Grzegorzem Łapanowskim i targi designu WZORY, opowiadała o polskiej przeszłości kulinarnej, która pozwala zrozumieć teraźniejszość i wywróżyć przyszłość. Przestronne ogrody i zdobne sale idealnie nadawały się na tło spotkań i wykładów, stanowiły też pouczające obiekty naukowe podczas spacerów i przechadzek z przewodnikami. W miasteczku festiwalowym spotkać można było kulinarne osobowości i posłuchać tego, jak opowiadają o swojej pasji. Gieno Mientkiewicz mówił o twarogach, Kaszubska Koza gawędziła o roli sera w dziejach Polski, a David Gaboriaud uczył zgromadzonych o kuchni francuskiej. Nie zabrakło jakże aktualnego tematu zero waste, także w kontekście restauracyjnym – Aga Kozak poprowadziła panel o społecznej odpowiedzialności wobec jedzenia. Ciekawym punktem dyskusji był wątek braku anulowania rezerwacji, który jest codziennością w gastronomi i skutkuje sporymi stratami, których można by uniknąć. Szefowie kuchni i osobowości warszawskiej sceny kulinarnej gromadzili gości na warsztatach, na których można było przygotować krwiste steki z buraka i pełen umami wegański wywar, dowiedzieć się więcej o wekach i wegańskich serach, zdegustować różne rodzaje piwa i posiąść wiedzę baristów na temat parzenia dripa. Popularność warsztatów, zwłaszcza tych dotyczących tematów weganizmu, może być pożyteczną wskazówką dla restauratorów, którzy chcą być na bieżąco z trendami.

Wyjątkowo inspirujący był spacer wzdłuż zrekonstruowanych grządek ogrodu króla Jana III i warsztaty kulinarne z warszawskiej kuchni dwudziestolecia międzywojennego. Produkty i receptury, które święciły triumfy kiedyś, mogą być ciekawym odświeżeniem menu, zwłaszcza dziś, kiedy do lokalności i tradycji przykłada się tak wielką wagę, a kuchnię polską bierze pod lupę od nowa.

Nie zabrakło też okazji do zakupów. Swoje produkty prezentowały najlepsze polskie marki związane z kulturą jedzenia. Można było kupić ceramikę, ozdoby i książki, a także regionalne produkty spożywcze takie jak miód, kwas chlebowy, ekologiczne jajka, prawdziwy chleb, wędzonego pstrąga i wiele innych przysmaków. Pojawiły się też stanowiska z olejami, co świadczy o trwającym popycie i zainteresowaniu tym segmentem rynku. Pobudzone prelekcjami i spacerami apetyty gości koiły warszawskie restauracje i food trucki, serwując dania kuchni świata, słodkości i kawę.

Druga edycja festiwalu nie zawiodła. Impreza zaspokoiła apetyt na wiedzę, dostarczyła inspiracji i przedstawiła rozmach, z jakim stolica idzie do przodu w temacie kulinariów. Rośnie świadomość, potrzeba wiedzy i wymagania konsumentów. Warto o tym pamiętać, prowadząc restaurację.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń