Warszawski Festiwal Kulinarny – jak przebiegała druga edycja?

Znad patelni   24.09.2018

Mimo że młody wiekiem, już może pochwalić się niezłymi osiągnięciami i sporym gronem fanów. W tegorocznym programie Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego nie było miejsca na nudę. Oto relacja z przebiegu jednego z najważniejszych wydarzeń kulinarnych na mapie stolicy.

Hasłem tegorocznej edycji był „Królewski stół”, nie mogła więc ona zagościć nigdzie indziej, jak tylko na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zorganizowana wspólnie przez Food Lab Studio na czele z Grzegorzem Łapanowskim i targi designu WZORY, opowiadała o polskiej przeszłości kulinarnej, która pozwala zrozumieć teraźniejszość i wywróżyć przyszłość. Przestronne ogrody i zdobne sale idealnie nadawały się na tło spotkań i wykładów, stanowiły też pouczające obiekty naukowe podczas spacerów i przechadzek z przewodnikami. W miasteczku festiwalowym spotkać można było kulinarne osobowości i posłuchać tego, jak opowiadają o swojej pasji. Gieno Mientkiewicz mówił o twarogach, Kaszubska Koza gawędziła o roli sera w dziejach Polski, a David Gaboriaud uczył zgromadzonych o kuchni francuskiej. Nie zabrakło jakże aktualnego tematu zero waste, także w kontekście restauracyjnym – Aga Kozak poprowadziła panel o społecznej odpowiedzialności wobec jedzenia. Ciekawym punktem dyskusji był wątek braku anulowania rezerwacji, który jest codziennością w gastronomi i skutkuje sporymi stratami, których można by uniknąć. Szefowie kuchni i osobowości warszawskiej sceny kulinarnej gromadzili gości na warsztatach, na których można było przygotować krwiste steki z buraka i pełen umami wegański wywar, dowiedzieć się więcej o wekach i wegańskich serach, zdegustować różne rodzaje piwa i posiąść wiedzę baristów na temat parzenia dripa. Popularność warsztatów, zwłaszcza tych dotyczących tematów weganizmu, może być pożyteczną wskazówką dla restauratorów, którzy chcą być na bieżąco z trendami.

Wyjątkowo inspirujący był spacer wzdłuż zrekonstruowanych grządek ogrodu króla Jana III i warsztaty kulinarne z warszawskiej kuchni dwudziestolecia międzywojennego. Produkty i receptury, które święciły triumfy kiedyś, mogą być ciekawym odświeżeniem menu, zwłaszcza dziś, kiedy do lokalności i tradycji przykłada się tak wielką wagę, a kuchnię polską bierze pod lupę od nowa.

Nie zabrakło też okazji do zakupów. Swoje produkty prezentowały najlepsze polskie marki związane z kulturą jedzenia. Można było kupić ceramikę, ozdoby i książki, a także regionalne produkty spożywcze takie jak miód, kwas chlebowy, ekologiczne jajka, prawdziwy chleb, wędzonego pstrąga i wiele innych przysmaków. Pojawiły się też stanowiska z olejami, co świadczy o trwającym popycie i zainteresowaniu tym segmentem rynku. Pobudzone prelekcjami i spacerami apetyty gości koiły warszawskie restauracje i food trucki, serwując dania kuchni świata, słodkości i kawę.

Druga edycja festiwalu nie zawiodła. Impreza zaspokoiła apetyt na wiedzę, dostarczyła inspiracji i przedstawiła rozmach, z jakim stolica idzie do przodu w temacie kulinariów. Rośnie świadomość, potrzeba wiedzy i wymagania konsumentów. Warto o tym pamiętać, prowadząc restaurację.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

17 − 13 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.