atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Wok – czym jest, skąd pochodzi, jak wykorzystać go w kuchni?

Wok – czym jest, skąd pochodzi, jak wykorzystać go w kuchni?

Wok to rodzaj głębokiej patelni do szybkiego smażenia, o kształcie miski. Naczynie pochodzi z Chin. W kuchni azjatyckiej używa się go do przygotowania potraw w technice stir-fry. Klasyczne woki są żeliwne lub stalowe (choć używane są też z powłoką teflonową), o dwóch lub jednej rączce. Woki mogą mieć płaskie dno (do stosowania na kuchniach elektrycznych lub gazowych) oraz zaokrąglone (które sprawdzi się wyłącznie na gazie lub nad ogniskiem).

Pochyłe brzegi patelni równomiernie rozprowadzają ciepło. Dzięki temu można też kontrolować proces smażenia, odsuwając produkty od dna woka w kierunku jego brzegów, stosując naprzemiennie wyższą i niższą temperaturę obróbki bez potrzeby zdejmowania naczynia z ognia.

Im dłużej wok jest używany, tym więcej chłonie aromatu – pory w metalu się otwierają, wchłaniając tłuszcz. Dzięki temu produkty poddane obróbce nie przywierając do dna ani ścianek naczynia. Dlatego tak ważne jest, żeby – podobnie jak w przypadku patelni żeliwnych – po użyciu nie myć woka detergentem, tylko od razu opłukać w gorącej wodzie, dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym, lekko podgrzać na kuchence, a następnie natłuścić olejem (ostatni krok można pominąć, jeśli wok jest często używany). A zanim użyje się go po raz pierwszy, należy dokładnie natłuścić środek woka olejem.

Kluczem do sukcesu w przypadku smażenia typu stir-fry w woku jest bardzo wysoka temperatura, dzięki której w smażonych produktach zachodzą szybkie reakcje Maillarda i karmelizacji, odpowiedzialne za smak, zapach i barwę przygotowywanych produktów.

W woku można przyrządzać zarówno mięsa, jak i warzywa; potrawy jednogarnkowe lub składniki do dań bardziej złożonych.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń