Wok – czym jest, skąd pochodzi, jak wykorzystać go w kuchni?

Definicje   21.06.2017

Wok to rodzaj głębokiej patelni do szybkiego smażenia, o kształcie miski. Naczynie pochodzi z Chin. W kuchni azjatyckiej używa się go do przygotowania potraw w technice stir-fry. Klasyczne woki są żeliwne lub stalowe (choć używane są też z powłoką teflonową), o dwóch lub jednej rączce. Woki mogą mieć płaskie dno (do stosowania na kuchniach elektrycznych lub gazowych) oraz zaokrąglone (które sprawdzi się wyłącznie na gazie lub nad ogniskiem).

Pochyłe brzegi patelni równomiernie rozprowadzają ciepło. Dzięki temu można też kontrolować proces smażenia, odsuwając produkty od dna woka w kierunku jego brzegów, stosując naprzemiennie wyższą i niższą temperaturę obróbki bez potrzeby zdejmowania naczynia z ognia.

Im dłużej wok jest używany, tym więcej chłonie aromatu – pory w metalu się otwierają, wchłaniając tłuszcz. Dzięki temu produkty poddane obróbce nie przywierając do dna ani ścianek naczynia. Dlatego tak ważne jest, żeby – podobnie jak w przypadku patelni żeliwnych – po użyciu nie myć woka detergentem, tylko od razu opłukać w gorącej wodzie, dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym, lekko podgrzać na kuchence, a następnie natłuścić olejem (ostatni krok można pominąć, jeśli wok jest często używany). A zanim użyje się go po raz pierwszy, należy dokładnie natłuścić środek woka olejem.

Kluczem do sukcesu w przypadku smażenia typu stir-fry w woku jest bardzo wysoka temperatura, dzięki której w smażonych produktach zachodzą szybkie reakcje Maillarda i karmelizacji, odpowiedzialne za smak, zapach i barwę przygotowywanych produktów.

W woku można przyrządzać zarówno mięsa, jak i warzywa; potrawy jednogarnkowe lub składniki do dań bardziej złożonych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

4 + 3 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.