Zanieczyszczenia w tłuszczu smażalniczym a prawo

Tłuszcze   1.11.2017

Czy można używać tego samego tłuszczu we frytownicy w nieskończoność? Z pewnością nie. Przepracowany tłuszcz również niekorzystnie wpływa na jakość i smak potraw. Jednak przede wszystkim podczas zbyt długotrwałego używania tłuszczu mogą w nim powstawać niekorzytsne dla zdrowia substancje. Aby nie narażać konsumentów na niebezpieczeństwo spożycia zepsutego tłuszczu, w lokalach gastronomicznych, w których nie stawia się na jakość, stworzono rozporządzenie określające maksymalne dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń.

Mowa o rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2012 roku w sprawie określenia maksymalnych poziomów substancji zanieczyszczających, które mogą znajdować się w tłuszczach stosowanych do smażenia, oraz kryteriów dla metod analitycznych stosowanych do ich oznaczania. Obecnie w Unii Europejskiej nie ma jednolitego systemu oceny tłuszczów smażalniczych, jednak każdy z kraj może wprowadzić własne przepisy. Według obowiązującego w Polsce rozporządzenia poziom związków polarnych nie powinien przekraczać 25%, a liczba kwasowa 2,5 mg KOH/g tłuszczu. Badania początkowo wykonuje się metodą screeningową (czyli prostych i szybkich testów) których zasada oparta jest na barwnych reakcjach chemicznych. Jeżeli wyniknie z nich, że poziom zanieczyszczeń jest przekroczony, próbki tłuszczów wysyłane są do dalszych badań.

Podczas długotrwałego smażenia na przepracowanym tłuszczu powstają w nim związki cykliczne, akroleina oraz akryloamid, które są uznawane za toksyczne i kancerogenne.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 38 = 46

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.