Proste hity wegańskiej kuchni, które warto znać
Kuchnia wegańska staje się coraz popularniejsza na całym świecie – rośnie na nią zapotrzebowanie również w Polsce. Poznajmy proste do przygotowania wege hity, które warto wprowadzić do swojego menu!!
Zapotrzebowanie na dania wegetariańskie i wegańskie stale rośnie, co widać w licznych raportach z całego świata: już w 2017 roku popyt na żywność bezmięsną zwiększył się aż o 987%. Co więcej, w samej Wielkiej Brytanii liczba wegan wzrosła czterokrotnie tylko w latach 2014–2018. Konsumenci coraz chętniej decydują się na wypróbowanie nowych dań wegańskich i szukają alternatywy dla mięsa. Ten trend widać mocniej także w Polsce – w 2019 roku Warszawa została uznana za szóstą, najbardziej przyjazną weganom stolicę na świecie w rankingu HappyCow, plasując się za takimi miastami jak Londyn, Nowy Jork, Berlin, Los Angeles oraz Toronto. To ważny sygnał dla polskich restauratorów: ci, którzy jeszcze nie wprowadzili dań wegetariańskich lub wegańskich do swojej kuchni, powinni poważnie przemyśleć tę kwestię. Od czego jednak zacząć? Które dania wegańskie cieszą się dużą popularnością i są proste w przygotowaniu?
Falafel
Falafel to jedno z najpopularniejszych dań wegańskich – choć jego dokładna historia owiana jest tajemnicą, najczęściej klasyfikujemy je jako potrawę kuchni libańskiej. Te dobrze doprawione kolendrą kotleciki z ciecierzycy smażymy na głębokim tłuszczu i podajemy w picie z warzywami oraz sosem, na przykład wegańskim majonezem. Przygotowanie falafela jest szybkie i proste, dlatego znajdziemy go nie tylko w restauracjach z ofertą wegańską, lecz także w menu małych barów oraz food trucków.
Hummus
Podobnie jak w przypadku falafela, historia pochodzenia hummusu jest niejasna i pełna domysłów. Według legendy hummus został wymyślony przez sułtana Saladyna w czasach wypraw krzyżowych.
To proste danie stanowi świetną, wegańską przekąskę, która cieszy się popularnością na całym świecie, a szczególnie popularne jest na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Ciecierzyca, tahini, czosnek, cytryna i przyprawy – zaledwie tyle składników wystarczy, aby po dokładnym zblendowaniu otrzymać klasyczny hummus.
Seitan czyli wege mięso
Seitan daje prawdziwe pole do popisu szefom kuchni. Ten otrzymywany z glutenu pszennego wegański zamiennik mięsa może być serwowany nie tylko w formie kiełbasek, lecz także kotletów lub klopsów. Do osiągnięcia atrakcyjnego smaku seitana, potrzebujemy właściwie dobranego rodzaju i ilości przypraw: właśnie dlatego warto przetestować ich różne mieszanki, aby skomponować swój własny, oryginalny smak. Seitan może stanowić alternatywę dla często używanej w kuchni wegańskiej soi.
Smażone bataty
Smażone bataty są nie tylko smaczne, lecz także proste do przygotowania. Mogą z powodzeniem zastąpić znacznie popularniejsze frytki – goście z pewnością chętnie wypróbują tę propozycję. Kluczem do przyrządzenia batatów jest dobre doprawienie oraz usmażenie aż do osiągnięcia odpowiedniej chrupkości. Smażone bataty, podobnie jak hummus, można podawać z różnymi wegańskimi sosami.
Wegańskie burgery
Wegańskie burgery cieszą się bardzo dużą popularnością w całej Polsce. Podczas ich przygotowania pamiętajmy, że kluczem do osiągnięcia atrakcyjnego smaku jest wege kotlet. Możemy go zrobić na przykład z warzyw (burak, marchew, ciecierzyca, batat) połączonych z kaszą jaglaną lub gryczaną, albo z tofu, soi bądź rzadziej wykorzystywanych składników kuchni wegańskiej w Polsce, takich jak na przykład tempeh. Smak z łatwością uatrakcyjnimy sezonowymi warzywami, wegańskimi odpowiednikami produktów klasycznych (wege ser) oraz sosami bez składników pochodzenia zwierzęcego. Możemy także trafić do jeszcze większego grona klientów, serwując wege burgery w bułce bezglutenowej. Ważne jest jednak podkreślenie w menu, jeśli nie mamy odpowiednich warunków do prowadzenia bezpiecznej kuchni bezglutenowej, że bułka może zawierać śladowe ilości glutenu, którego używamy do przygotowania innych dań.
Wszystkie powyższe propozycje możemy urozmaicić ciekawymi sałatkami. Świeże warzywa lub owoce w połączeniu z orzechami i lekkimi sosami, których bazę mogą stanowić oleje tłoczone na zimno będą doskonałym dopełnieniem każdej z potraw. Kuchnia wegańska daje szefom kuchni pole do popisu pod kątem tworzenia nowych, zaskakujących połączeń i odkrywania kolejnych intrygujących smaków. W odpowiedzi na światowe zapotrzebowanie a także trendy kulinarne, warto kreatywnie poeksperymentować z kuchnią wegańską i zaskoczyć swoich gości w nadchodzącym sezonie!