4 kobiety, które zmieniły oblicze gastronomii

Znad patelni   7.03.2018

W zdominowanym przez mężczyzn świecie stanowią mniejszość i w dodatku muszą się bardziej starać, żeby zostać dostrzeżone. Ale bez ich ciężkiej pracy i wielkiej pasji świat kulinariów nie byłby taki sam. Dzień Kobiet jest dobrą okazją do wypowiedzenia głośno nazwisk, o których nie każdy szef kuchni słyszał – przedstawiamy listę czterech kobiet, które zmieniły bieg gastronomicznej historii.

Alice Waters

Gdy miała 27 lat, otworzyła małą francuską restaurację w Berkeley. Nazwała ją Chez Panisse i nikt ani przez chwilę nie przypuszczał, jaką marką stanie się restauracja i jaki sukces odniesie jej szefowa. Dziś Alice Waters uchodzi za pionierkę kuchni kalifornijskiej, która bazuje na tym, co dziś wydaje się oczywiste, ale w latach 70. wcale takie nie było – na sezonowych produktach, świeżych i pochodzących z najbliższej okolicy. Aby jeszcze bardziej zmienić świat, założyła fundację Chez Panisse, a potem program „Edible Schoolyard”, który umożliwia amerykańskim dzieciom codzienne korzystanie z darmowych i zdrowych posiłków. Nie bez powodu jest więc uważana za matkę amerykańskiego Slow Foodu i zdrowego odżywiania w Stanach Zjednoczonych. Doradza politykom na szczeblu krajowych odnośnie reform żywieniowych w szkołach oraz innych instytucjach i powszechnego dostępu do zdrowej, organicznej żywności. Pod jej wpływem Michelle Obama założyła na terenie Białego Domu ekologiczny ogród warzywny! Alice Waters jest autorką kilku książek kucharskich i ma na koncie wiele nagród. Jako pierwsza kobieta została uhonorowana nagrodą zza całokształt osiągnięć stowarzyszenia S.Pellegrino „50 Best Restaurants”, ma order Francuskiej Ligii Honorowej i medal „National Humanities”.

Ana Ros

Nie będą dużym nadużyciem słowa, jakoby Ana Ros na nowo wprowadziła Słowenię na mapę – wielu ludzi, którzy usłyszeli o niej w kontekście kulinarnym, odkryło istnienie tego państwa lub przynajmniej przestało mylić go ze Słowacją. Uznana w 2017 roku za najlepszą szefową kuchni na świecie, nigdy nie była nawet w szkole kulinarnej – gotować nauczyła się sama. Studiowała stosunki międzynarodowe, a potem szturmem zdobyła kuchnię restauracji swoich teściów, Hisa Franko, z lokalnej knajpki przekształcając ją w lokal fine diningowy, który odwiedzają pielgrzymki foodies i inspektorzy Michelin – mimo że teoretycznie przewodnik nie obejmuje Słowenii. To kraj, w którym historia kreatywnego gotowania rozpoczęła się dopiero w 1991 roku, po odzyskaniu niepodległości. Tym więcej znaczą wszystkie odznaczenia, jakie ma na koncie Ana Ros i jej praca na rzecz rozwoju kuchni słoweńskiej. Gdy zaczynała w Hisa Franko, dostawcy odmawiali jej, bo restauracja znajduje się daleko od miasta, więc sama rozpoczęła mozolną pracę nad infrastrukturą, siecią lokalnych producentów z najlepszym możliwym towarem. To, co kucharze francuscy czy włoscy mają na wyciągnięcie ręki od zawsze, ona stworzyła od zera.

Elena Arzak

Profesjonalne gotowanie ma wpisane w geny – jej rodzina prowadzi restaurację od 1897 roku i to właśnie tam, w Arzak w San Sebastian, Elena rozpoczęła swoją karierę. Miała wówczas 11 lat i nikt nie traktował poważnie jej pasji do gotowania. Gdy skończyła szkołę hotelarsko-gastronomiczną w Lucernie, rozpoczęła tour po stażach u najlepszych szefów kuchni. Gotowała u Alaina Ducasse’a, Pierre’a Gagnaire’a, w El Bulli i Le Gavroche. Do Arzak wróciła jako praktyk i wielka fascynatka kuchni baskijskiej, której tradycję łączy z nowoczesnymi technikami. Takie podejście zaowocowało zdobyciem trzech gwiazdek przewodnika Michelin, którymi restauracja szczyci się już od 25 lat, plasując się tym samym w czołówce najlepszych światowych lokali. Elena od początku pracuje razem z ojcem, tworzą zgodny i genialny team. Z kolei w domu gotuje swoim nastoletnim dzieciom makaron. Uważa, że w kraju Basków kobiety mają mocną pozycję w kuchni, nie tylko w restauracjach, lecz także w domu. Brzmi znajomo i dumnie!

Carme Ruscalleda

Kuchnię katalońską zmienia w poezję, której nie sposób zapomnieć. Dzierży siedem gwiazdek Michelin, rozproszonych po trzech restauracjach w Hiszpanii i Japonii. Carme Ruscalleda jest wzorem nie tylko dla kobiet w profesjonalnej kuchni, ale także dla wszystkich osób pracujących nad realizacją swoich marzeń bez względu na płeć. W maczystowskiej kulturze hiszpańskiej kobiecie jest jeszcze trudniej się przebić, ale ona głośno mówi o sprawach, które świat kulinarny zamiata pod dywan. Oddzielne nagrody dla kobiet, na przykład w konkursie S.Pellegrino, uznaje za dyskryminację. Uważa, że każdego szefa kuchni powinno się oceniać pod kątem umiejętności, a nie płci, rasy czy przekonań. Wydaje się to oczywiste, ale tak nie jest – kobiety muszą udźwignąć dużo więcej obowiązków, więc starają się bardziej, a efekty tych starań często są oceniane dosyć pobłażliwie w zdominowanym przez mężczyzn świecie kulinariów. Carme Ruscalleda nie ustaje więc w feministycznych nawoływaniach, ale przestrzega też przed budowaniem rywalizujących ze sobą obozów płci. Nie o zwycięstwa przecież chodzi, tylko o smak.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

38 − 28 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.