5 rad, jak wybrać smażalnik

Porcja wiedzy   6.08.2018

Smażalniki dostępne są w różnych wielkościach, w zależności od przeznaczenia do małej, średniej czy dużej gastronomii. Dokładnie przeanalizuj, jakiego rodzaju urządzenie jest ci potrzebne i o jakich parametrach. Należy zwrócić uwagę na rodzaj smażonych produktów, częstotliwość smażenia, ilość smażonych produktów w menu.

1. Zaplanuj instalację

Ważne aby zwrócić uwagę na miejsce instalacji urządzenia, które musi być najlepiej pod systemem wyciągowym. W zasięgu powinien znajdować się koc gaśniczy lub specjalne urządzenie służące do gaszenia płonącego tłuszczu. UWAGA: palącego się tłuszczu nie gasimy wodą!

2. Weź pod uwagę koszty eksploatacji i dodatkowe wymagania

Biorąc pod uwagę ceny gazu, smażalnik nim zasilany jest tańszy w eksploatacji. W przypadku zasilania gazem do wyboru mamy gaz ziemny (dotyczy smażalników podłączanych na stałe) i butle z gazem propan-butan (w przypadku gdy usługi mają charakter mobilny).

Smażalnik zasilany prądem jest droższy w eksploatacji. Ponadto warunkiem koniecznym do jego używania jest dostęp do zasilania 6 KW.

Należy pamiętać, że stosowanie urządzeń gazowych wymaga większej liczby zezwoleń, np. od straży pożarnej, od kominiarza i od innych instytucji. W przypadku smażalników elektrycznych podobne zezwolenia nie są wymagane.

3. Poznaj dodatkowe funkcje, udogodnienia i łatwość eksploatacji

Obecnie dostępne na rynku smażalniku mają wiele dodatków funkcji wspomagających kucharzy w ich codziennej pracy. Warto wspomnieć o możliwości zaprogramowania urządzenia nawet od 20 pozycji z menu. Urządzenie automatycznie kontroluje czas obróbki smażenia ewentualnie daje dodatkowe instrukcję, jakie kroki wykonać (np. wstrząśnięcie koszem), aby jakość produktów była jak najlepsza. Kolejnym udogodnieniem może być automatyczny system podnoszenia koszy z oleju. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest czujnik kontrolujący jakość oleju. Takimi rozwiązaniami może pochwalić się mi.n. producent amerykańskich frytownic, firma Frymaster.

Na szczególna uwagę zasługuje system filtracji oleju, który wydłuża jego żywotność, ograniczając jednocześnie ilość szkodliwych związków, mogących pojawiać się w trakcie eksploatacji, są to.m.in. zimna strefa, sterowanie manualne lub komputerowe, filtry. Wszystkie te aspekty mają wpływ zarówno na cenę smażalnika, koszty eksploatacji, jak i bezpieczeństwo oraz komfort pracy z urządzeniem.

4. Zapoznaj się z warunkami codziennej eksploatacji

Czyszczenie smażalnika, usuwanie tłuszczu i jego filtracja powinny odbywać się bez utrudnień. Urządzenie powinno być tak skonstruowane, by zapewnić maksymalną łatwość obsługi. To ważne, ponieważ łatwe czyszczenie oznacza oszczędność czasu.

5. Zwróć uwagę na serwis i okres gwarancyjny

Podczas zakupu smażalnika należy sprawdzić, jak wygląda serwisowanie urządzenia i jak długi jest okres gwarancyjny. Opcje w zależności od sprzedawcy i producenta mogą się znacząco różnić.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

51 − = 48

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.