atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > 5 rad, jak wybrać smażalnik

5 rad, jak wybrać smażalnik

Smażalniki dostępne są w różnych wielkościach, w zależności od przeznaczenia do małej, średniej czy dużej gastronomii. Dokładnie przeanalizuj, jakiego rodzaju urządzenie jest ci potrzebne i o jakich parametrach. Należy zwrócić uwagę na rodzaj smażonych produktów, częstotliwość smażenia, ilość smażonych produktów w menu.

1. Zaplanuj instalację

Ważne, aby zwrócić uwagę na miejsce instalacji urządzenia, które musi być najlepiej pod systemem wyciągowym. W zasięgu powinien znajdować się koc gaśniczy lub specjalne urządzenie służące do gaszenia płonącego tłuszczu. UWAGA: palącego się tłuszczu nie gasimy wodą!

2. Weź pod uwagę koszty eksploatacji i dodatkowe wymagania

Biorąc pod uwagę ceny gazu, smażalnik nim zasilany jest tańszy w eksploatacji. W przypadku zasilania gazem do wyboru mamy gaz ziemny (dotyczy smażalników podłączanych na stałe) i butle z gazem propan-butan (w przypadku gdy usługi mają charakter mobilny).

Smażalnik zasilany prądem jest droższy w eksploatacji. Ponadto warunkiem koniecznym do jego używania jest dostęp do zasilania 6 KW.

Należy pamiętać, że stosowanie urządzeń gazowych wymaga większej liczby zezwoleń, np. od straży pożarnej, od kominiarza i od innych instytucji. W przypadku smażalników elektrycznych podobne zezwolenia nie są wymagane.

3. Poznaj dodatkowe funkcje, udogodnienia i łatwość eksploatacji

Obecnie dostępne na rynku smażalniku mają wiele dodatków funkcji wspomagających kucharzy w ich codziennej pracy. Warto wspomnieć o możliwości zaprogramowania urządzenia nawet od 20 pozycji z menu. Urządzenie automatycznie kontroluje czas obróbki smażenia ewentualnie daje dodatkowe instrukcję, jakie kroki wykonać (np. wstrząśnięcie koszem), aby jakość produktów była jak najlepsza. Kolejnym udogodnieniem może być automatyczny system podnoszenia koszy z oleju. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest czujnik kontrolujący jakość oleju. Takimi rozwiązaniami może pochwalić się mi.n. producent amerykańskich frytownic, firma Frymaster.

Na szczególna uwagę zasługuje system filtracji oleju, który wydłuża jego żywotność, ograniczając jednocześnie ilość szkodliwych związków, mogących pojawiać się w trakcie eksploatacji, są to.m.in. zimna strefa, sterowanie manualne lub komputerowe, filtry. Wszystkie te aspekty mają wpływ zarówno na cenę smażalnika, koszty eksploatacji, jak i bezpieczeństwo oraz komfort pracy z urządzeniem.

4. Zapoznaj się z warunkami codziennej eksploatacji

Czyszczenie smażalnika, usuwanie tłuszczu i jego filtracja powinny odbywać się bez utrudnień. Urządzenie powinno być tak skonstruowane, by zapewnić maksymalną łatwość obsługi. To ważne, ponieważ łatwe czyszczenie oznacza oszczędność czasu.

5. Zwróć uwagę na serwis i okres gwarancyjny

Podczas zakupu smażalnika należy sprawdzić, jak wygląda serwisowanie urządzenia i jak długi jest okres gwarancyjny. Opcje w zależności od sprzedawcy i producenta mogą się znacząco różnić.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń