7 kobiet, które zmieniają oblicze polskiej gastronomii
Szefowe kuchni, restauratorki, przedsiębiorczynie. Odnoszą sukcesy, mają swój styl i wiernych, oddanych gości. Zdobywają odznaczenia w przewodnikach kulinarnych, wygrywają programy telewizyjne i zmieniają polski krajobraz kulinarny.
Agata Wojda
Mało kto o niej nie słyszał. Do 2017 roku szefowała w kuchni warszawskiej restauracji Opasły Tom, potem zrobiła sobie przerwę i prawie trzy lata później wróciła za kuchenne stery, do restauracji Fest Port Czerniakowski. Jej gotowanie to wirtuozeria, odporna na przelotne mody. Wojda skupia się na smaku i przyjemności płynącej z jedzenia, czym ujmuje swoich gości i sprawia, że wracają do niej jak magnes. Cztery razy zdobyła wyróżnienie Bib Gourmand przewodnika Michelin, a w pierwszej edycji żółtego przewodnika Gault&Millau Polska uzyskała tytuł Kobiety Szefa 2015. Niestety, Fest Port Czerniakowski nie przetrwał pandemii, pozostaje więc wypatrywać, gdzie tym razem będzie można spróbować kuchni Wojdy.
Justyna Słupska Kartaczowska
Profesjonalnym gotowaniem zajęła się dość późno, bo po 30-stce – wcześniej zajmowała się historią sztuki i charakteryzacją filmową i teatralną. Od momentu gdy zaczęła karierę w gastronomii, pracowała w większości restauracji rodziny Kręglickich, a także pełniła stanowisko szefowej kuchni we wrocławskich restauracjach Acquario i Monopol mieszczących się w hotelu Monopol. W 2016 roku została odznaczona tytułem Najlepszej Szefowej Kuchni przez przewodnik Gault&Millau, a następnie stworzyła Jadkę – restaurację, w której serwowała we własnej autorskiej interpretacji odkopane receptury szlacheckiej kuchni staropolskiej. Miejsce szybko stało się jednym z najciekawszych na wrocławskiej mapie kulinarnej, niestety nie przetrwało pandemii.
Katarzyna Daniłowicz
Z wykształcenia architekt, ale od 6 lat związana jest z gastronomią. Jest pierwszą kobietą, która wygrała polską edycję „Top Chefa”. Po tym zwycięstwie otworzyła jedną z ciekawszych wrocławskich restauracji – Olszewskiego 128. Niestety z końcem 2020 roku restauracja zakończyła działalność, natomiast Katarzyna Daniłowicz zaangażowała się w nowy koncept – bistro Komosa, gdzie również pełni stanowisko szefowej. Poza tym pracuje nad prywatnymi projektami, m.in. ofertą cateringową. W 2016 roku została wyróżniona przez Gault&Millau Polska tytułem Kobiety Szefa, jest też laureatką wielu konkursów kulinarnych, m.in.: Młody Kreator Sztuki Kulinarnej, Trendy Chef, Kulinarny Rajd Mistrzów, Primerba Cup, Kulinarny Puchar Polski. Gotowanie jest dla niej jest dziedziną sztuki, co widać w kreacjach, które tworzy, wielowymiarowych i doskonale skomponowanych.
Flavia Borawska
Jedna z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących młodych szefowych kuchni w Polsce. Córka Tessy Capponi-Borawskiej, autorki książek kulinarnych i specjalistki od włoskiej kuchni. Flavia urodziła się we Florencji w wielokulturowej rodzinie, gotować uczyła w Londynie w Cordon Bleu, a doświadczenie zawodowe zdobywała w restauracjach za granicą, takich jak m.in. kopenhaska Noma, florenckie Cibréo i Teatro del Sale czy londyńskie The Clove Club czy Brunswick House. Obecnie jest szefową kuchni warszawskiej restauracji Opasły Tom. W 2020 roku zdobyła tytuł Kobiety Szefa przewodnika Gault&Millau.
Iwona Niemczewska
Szefowa kuchni i właścicielka szczecińskiej restauracji Z drugiej strony lustra. Z wykształcenia jest prawniczką, jednak gdy odkryła, że chce zagłębić się w świecie kulinariów, ukończyła prestiżową szkołę Le Cordon Bleu i wiele innych szkoleń, w tym m.in: w Institute Paul Bocuse w Lyonie. Jest członkiem Klubu Szefów Kuchni, Chaine des Rotisseurs, Slow Food International, a także międzynarodowym sędzią kulinarnym. Jest trenerem polskich uczestników międzynarodowego konkursu World Skills i Euro Skills w konkurencji gotowanie. W 2018 roku przewodnik Gault&Millau przyznał Iwonie Niemczewskiej tytuł najlepszej Kobiety Szefa, a w 2019 dostała tytuł Osobowości Kulinarnej Roku.
Agnieszka Kręglicka
To zestawienie nie mogłoby istnieć bez Agnieszki Kręglickiej. Restauratorka z ponad trzydziestoletnim stażem, ekspertka w dziedzinie kulinariów i żywienia, założycielka Targu Dobrego Jedzenia w Fortecy. W latach 90., gdy polska gastronomia zaczynała otwierać się na kuchnie świata, jako pierwsza w Warszawie serwowała autentyczne potrawy meksykańskie czy azjatyckie, mozolnie sprowadzając oryginalne składniki z krajów ich pochodzenia. Dziś prowadzi razem z bratem sześć restauracji w Warszawie, m.in. Opasły Tom, El Popo czy Chianti. Pisze felietony, ma na koncie program telewizyjny w Kuchni+ i gościła nawet Baracka Obamę.
Urszula Czyżak
Od 2012 roku jest szefową kuchni w restauracji hotelu Lawendowe Termy w Uniejowie. Jej kuchnia oparta jest na sezonowości i produktach regionalnych. Jest członkinią stowarzyszenia Slow Food, należy także do grona szefów kuchni biorących udział w „Salone del gusto”, prestiżowych targach produktów tradycyjnych odbywających się w Turynie. W 2016 i 2017 roku została uhonorowana nagrodą w kategorii Kobieta Szef Kuchni przez Gaullt&Millau, znalazła się także na liście 100 osób, które zmieniły polską gastronomię, ułożonej przez dziennikarza i krytyka kulinarnego Macieja Nowaka i opublikowanej w magazynie „Food Service”.