Polędwiczka wieprzowa – jak ją usmażyć?
Delikatna polędwiczka uważana jest za jedną z najcenniejszych części wieprzowiny. Jak ją usmażyć? Sprawdźmy!
Znajduje się w tylnej części półtuszy świni, tuż pod tylnym schabem. Składa się tylko i wyłącznie z tkanki mięśniowej, a dobrze oprawiona, zawiera zaledwie 2% tłuszczu, dlatego nieumiejętnie przygotowana może łatwo stać się sucha. Polędwiczka to najszlachetniejszy element mięsa, a przy tym niezwykle uniwersalny – pasują do niej takie przyprawy i dodatki jak cebula, czosnek, pomidory, musztarda, świeże zioła, ocet balsamiczny, wino, miód, cytryna, jasne owoce czy imbir[1]. Polędwiczka sprawdzi się więc zarówno przygotowana w stylu kuchni francuskiej – zamarynowana w musztardzie Dijon i miodzie – jak i po azjatycku. Jaka będzie najlepsza metoda na usmażenie polędwiczki wieprzowej? Wskazówek udzielił nam Jarek Walczyk, prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Co znajdziesz w tym artykule?
- Polędwiczka wieprzowa – przygotowanie do smażenia
- Jak usmażyć polędwiczkę na patelni?
- Jak usmażyć polędwiczkę we frytownicy?
- Jak usmażyć polędwiczkę na woku metodą stir-fry?
Polędwiczka wieprzowa – przygotowanie do smażenia
Jeśli polędwiczka posiada błony, to najpierw ją oczyszczamy, a potem myjemy i dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie porcjujemy ją na kawałki o wadze około 180 gramów. Jeśli chcemy mięso panierować na sucho lub mokro, rozbijamy każdą z porcji. Jeżeli polędwica ma być smażona sauté, delikatnie dociskamy mięso dłonią, a następnie je doprawiamy lub marynujemy (przez co najmniej przez kilka godzin). Przed smażeniem wyjmujemy mięso z lodówki i czekamy aż osiągnie temperaturę pokojową – pozwoli to maksymalnie skrócić czas obróbki.
Jak usmażyć polędwiczkę wieprzowa na patelni?
Polędwiczka wieprzowa świetnie nadaje się do smażenia kontaktowego, dwustronnego na patelni. Dzięki tej metodzie można szybko zamknąć pory mięsa i uniknąć przesuszenia produktu.
Mięso – sauté, opanierowane bądź oprószone mąką (ziemniaczaną, pszenną albo kukurydzianą), smażymy na oleju rozgrzanym do 175°C. Najlepiej sprawdzi się tu Olej z Esencją Masła, który nada mięsu maślany smaki aromat, lub Rafinowany Olej Rzepakowy o neutralnym aromacie. Podczas smażenia można dorzucić na patelnię świeże zioła – np. tymianek czy szałwię, które wzbogacą smak dania. Polędwicę zdejmujemy z patelni, gdy mięso osiągnie w środku 69-72°C.
Jak usmażyć polędwicę wieprzową we frytownicy?
Produkt nie jest rekomendowany do smażenia w głębokim tłuszczu.
Jak usmażyć polędwiczkę wieprzową w woku metodą stir-fry?
Polędwiczka wieprzowa to doskonały wybór do dań typu stir-fry – dzięki delikatnej strukturze nie wymaga długiego smażenia.
Przed smażeniem polędwicę kroimy na cienkie kawałki i doprawiamy bądź marynujemy. Możemy dodatkowo je oprószyć mąką (pszenną, ryżową lub kukurydzianą). Wybierając olej, zwróćmy uwagę na jego punkt dymienia – musi przekraczać 200°C, ponieważ trzeba go rozgrzać w woku przynajmniej do takiej temperatury. Do smażenia w woku polecamy rafinowane oleje, m.in.: rzepakowy, arachidowy czy sezamowy.