Zupa grzybowa (przepis) – jak nadać jej niepowtarzalnego smaku?
100 g grzybów suszonych
500 g świeżych grzybów (pociętych w kostkę podgrzybków)
500 g makaronu (suchych kokardek)
1 włoszczyzna
2 duże cebule
200 g śmietanka 30%
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
sól
pieprz
liść laurowy
ziele angielskie
świeża natka pietruszki
Zupa grzybowa to zawsze dobra opcja w menu – niezależnie od tego, czy postanowisz ją zaserwować w formie sycącego kremu, czy też klasycznie, z pewnością przypadnie do gustu wielu Twoim Gościom! Sprawdź kilka prostych wskazówek, dzięki którym wydobędziesz z niej 100% doskonałego smaku!
Znamy już kilkadziesiąt tysięcy gatunków grzybów, a lista stale się powiększa o nowe okazy. I choć nie wszystkie możemy wykorzystać w kuchni, to jednak dużą część z powodzeniem dodamy do swojej karty. Borowiki, kurki, podgrzybki, kurki, kanie, shitake, boczniaki, trufle… Niezależnie od typu restauracji, możesz śmiało sięgnąć po najlepsze smaki z królestwa grzybów, aby wzbogacić swoją kartę – stałą lub sezonową.
Jak przygotować grzyby do zupy grzybowej?
Przygotowując zupę grzybową najważniejszym punktem programu są oczywiście grzyby i sposób ich przygotowania. O tym, jak najlepiej je przyrządzać, pisaliśmy już w naszym artykule: Grzyby duszone, suszone i… smażone! Jak wykorzystać ich potencjał w restauracji?. Przede wszystkim pamiętaj, żeby podsmażyć je na odpowiednim produkcie – to np. Olej z Esencją Masła od Kruszwicy, który nada im niezwykłego smaku oraz delikatnego, maślanego aromatu. Olej z Esencją Masła to częsty wybór doświadczonych szefów kuchni, którzy wykorzystują jego potencjał nie tylko do przygotowania zup, lecz także mięs, sosów i owoców morza. Jeśli korzystasz z grzybów suszonych, wykorzystaj wodę po namaczaniu do ugotowania swojej zupy. Dzięki temu będzie jeszcze bardziej esencjonalna. Teraz skupmy się na samym przepisie!
Wegetariańska zupa grzybowa: przepis
Najpierw przygotuj bulion warzywny. 2 litry zimnej wody, włoszczyznę, ziele i liście gotuj przez 45 minut na małym ogniu. Odcedź i zostaw bulion. Przygotuj makaron.
Oczyszczone grzyby pokrój w duże kawałki. Małe okazy pozostaw w całości.
Posiekaj czosnek i cebulę. Podsmaż je, po chwili dodając grzyby (jeśli chcesz uzyskać pikantny, rozgrzewający smak, umieść na patelni również niewielką, posiekaną papryczkę chili). Całość zalej bulionem, dodaj namoczone suszone grzyby wraz z płynem i gotuj przez około 10 minut. Dodaj śmietanę. Gotowy wywar dopraw solą i pieprzem. Dodaj makaron, a całość posyp świeżą natką pietruszki.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak podkreślić smak swojej zupy z Olejem z Esencją Masła, to przeczytaj artykuł: Jak Olej z Esencją Masła pomoże Ci w przygotowaniu najlepszych zup?