Najlepsze ukraińskie potrawy na Wielkanoc
Tegoroczną Wielkanoc wielu Ukraińców spędzi w Polsce. Jakie smaki świąt znają ze swojej ojczyzny? Oto garść inspiracji dla tych, którzy chcieliby zaproponować swoim gościom kulinarne tradycje naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.
Większość Ukraińców wyznaje prawosławie, a ich Święta Wielkanocne różnią się od polskich terminem. Smaki na stole są podobne – jajka, chrzan, wędliny, w tym wędzone, barszcz – co prawda nie biały, tylko czerwony, ale w niektórych regionach Polski również jada się w Wielkanoc barszcz w takim wydaniu. Co jeszcze można uwzględnić w wielkanocnym menu inspirowanym kuchnią ukraińską?
Na śniadanie – sałatka z… wędzonych mięs
Ukraińcy jedzą na wielkanocne śniadanie jajka, wędliny, sałatki, chrzan lub ćwikłę, warzywa, pieczywo – tak jak Polacy. To, co wyróżnia ich stół świąteczny, to spożywana w niektórych domach sałatka zwana święconką, zrobiona z pokrojonych mięs – kiełbasy, szynki, wędzonego boczku itp. – z dodatkiem jajek na twardo i świeżo tartego chrzanu. Czasem przyprawia się ją także octem. Inną sałatką, która pojawia się na ukraińskich stołach jest sałatka Olivier – przypomina ona polską sałatkę jarzynową, ale zawiera dodatek mięsa. Może to być mięso z kaczki, kiełbasa, czy mortadela. Na ukraińskim świątecznym stole często pojawiają się także suszone ryby, czerwony kawior i ukraińska słonina, czyli salo.
W roli babki – kulicz i paska
Wielkanocne babki na Ukrainie mają nieco inny kształt, ale smak mniej więcej ten sam. Wysokie, robione na drożdżach, udekorowane warkoczem z ciasta lub lukrem i bakaliami babki to kulicz (na północy kraju) lub paska (na południu). Przegryza się nimi wytrawne dania, na przykład święconkę, je się, także w porze deseru lub podaje do kawy czy herbaty.
Barszcz i kulebiaki z nadzieniem z grzybów i kapusty
Ukraińcy pieką na święta drożdżowe lub półkruche kulebiaki, czyli duże pierożki lub paszteciki, z farszem z kapusty i grzybów. Czasem kulebiak ma też formę strucli. Podaje się go do barszczu lub żurku. Ukraiński barszcz to zupa, którą podaje się na każdą okazję, na święta również. Jest gęsty i treściwy, pełen kapusty, fasoli, ziemniaków, zaprawiony podsmażonymi pomidorami (często kiszonymi) i podawany ze śmietaną i koprem.
Pascha
Deser dla miłośników serników – pascha! Masę z twarogu, masła, jajek, wanilii i bakalii odcedza się z nadmiaru płynu przez noc. Paschę robi się w specjalnej dziurkowanej formie wyłożonej gazą, ma ona zwykle kształt kopuły lub stożka. Gotowy deser dekoruje się suszonymi owocami lub orzechami. Kremowa, tłusta i bogata pascha to świetny pomysł na urozmaicenie menu deserowego w restauracji czy cukierni, nie tylko w okresie Wielkanocy.