atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > ABC dla STEKożerców

ABC dla STEKożerców

Każdy fan steków wie, że dla tego jedynego, idealnego warto przejechać dziesiątki kilometrów lub przeznaczyć na konsumpcję w restauracji niemały budżet. Ten widok, ten smak, te doznania i wspomnienia… Ale wspaniały stek można przygotować samodzielnie – w domu lub w swoim lokalu. Ważne, by przestrzegać kilku zasad. Przeczytaj, co zrobić, żeby osiągnąć odpowiednie stopnie wysmażenia. Sprawdź również, na jakim etapie dodać sól, pieprz i z czym podawać stek, żeby podbić jego smak!

Gdzie kupić mięso na steki?

Nigdy w przeciętnym markecie czy dyskoncie. Jakkolwiek kusiłaby promocja, opakowanie czy opis – należy głęboko się pokłonić i czmychać prosto do rzeźnika. Tam jest bowiem szansa na należyte zapoznanie się z mięsem. Oczywiście sprawdzą się również rekomendowane strony internetowe z produktami premium, ale w tym przypadku musimy ufać tym, co robili zakupy przed nami – i są zadowoleni. Warto zacząć tę przygodę od zgłębienia informacji o rasach. Poznać równice między japońską wołowiną WAGYU a ekologiczną wołowiną kulinarną z Hereforda. Zapamiętaj też na zawsze: nie każda wołowina nadaje się na steki!

Jakie mięso wybrać na steki?

Jest taka zasada, że steki robi się z tych partii, które są najmniej eksploatowane w czasie życia zwierzęcia. Jest to polędwica, antrykot, tomahawk stek i rostbef. Sugerowałbym zacząć od tych elementów mięsa. Gdy nabierzesz doświadczenia, proponuję Bavette, Flankstek i inne mięśnie. Po wybraniu kraju pochodzenia oraz rodzaju mięsa, czas na dokładniejsze oględziny. Zapach – delikatny, lekki. Struktura – zwarta, elastyczna, z jędrną, śliską powierzchnią. I najważniejsze: tłuszcz! Jego włókna powinny pięknie rozkładać się w całości, a kawałek wybranego mięsa musi być marmurkowy. Wówczas możemy być spokojni – pierwsza część zabawy za nami. 

Jak przyrządzić stek krok po kroku?

  1. Mięso należy KONIECZNIE wyciągnąć z lodówki na około dwie godziny przed przygotowywaniem, aby osiągnęło temperaturę pokojową. Może to nie jest powszechna wiedza, ale od tego zależy, czy uda się osiągnąć upragniony stopień wysmażenia.
  2. Marynata? Można, ale trzeba zwracać pilną uwagę, by marynowanie nie stłamsiło smaku mięsa. Im jest lepszej jakości, tym mniej kombinowania. Ale zachęcam do eksperymentowania. 
  1. Pamiętajmy: stek trafia na rozgrzaną patelnię – wówczas ważne jest pilnowanie temperatury tłuszczu, Idealnie, gdy przed zmianą strony mięso będzie zrumienione. W tej wersji naprawdę warto używać Oleju z Esencją Masła, dodając czosnek oraz rozmaryn – i koniecznie bastować. I tak aż do planowanego stopnia wysmażenia. Grubsze kawałki mięsa przekładamy do nagrzanego pieca, ustawiamy temperaturę od 98*C do 180 *C. Mięso spędza tam określony czas w zależności od tego, jaki stopień wysmażenia preferujemy.
  1. Uwaga, to będzie kluczowa podpowiedź: mięsa nie nakłuwamy, bo wyciekną z niego soki. 
  1. Stek z grilla mocno grillujemy na rozgrzanym ruszcie z obu stron, a następnie przesuwamy go w miejsce, gdzie temperatura jest niższa – i stek powoli dochodzi do pożądanego stopnia wysmażenia.
  1. Każdy kawałek mięsa, czy to z pieca, czy z grilla, musi odpocząć na kilka minut, by osocze równomiernie powróciło do każdej tkanki mięsa.
  1. A co z soleniem steków? Ilu smakoszy, tyle sposobów: przed, w trakcie, po, wcale. Ważne, by nie solić mięsa na długo przed obróbką, bo stanie się twardawe. 

Z czym podawać steki?

Kiedy mięso jest wyśmienite – samo się obroni. Ale przyjemnie jest urozmaicić doznania kulinarne i podać steki z sosem lub salsą, w towarzystwie grillowanych warzyw lub grzybów. Oczywiście przed podaniem trzeba poczekać, by mięso odpoczęło – takie prosto z pieca lub piekarnika nie odda jeszcze wszystkich walorów. No i krojenie – zawsze w poprzek włókien. Będzie lepiej wyglądało na talerzu i łatwiej będzie je zjeść.  

Stopnie wysmażenia mięsa. Jagnięcina, wołowina, jeleń itp – bezpieczne mięsa

Mięso sezonowane ma mniejszą zawartość osocza, więc obniżamy temp wewnętrzną o 4*C.

Polędwica wołowa – najbardziej delikatny kawałek mięsa wołowego, nadaje się do wszystkich obróbek termicznych. Najczęściej wykorzystywana jest na grill i do pieczenie. Najlepszy kawałek to mięso przerośnięte tłuszczem (wygląda jak marmur). Będzie najbardziej soczyste i miękkie. Proszę pamiętać, że tłuszcz jest nośnikiem smaku. Dominuje w naszym społeczeństwie świadomość kupowania mięsa bez żyłek. Polędwicę powinniśmy oczyścić z błon i poporcjować. Polędwicę dzielimy na części zgodnie z preferencjami, każdy kawałek ma inne przeznaczenie, co nie znaczy, że nie możemy całej pokroić na kawałki i grillować. Polędwicę dzieli się na pięć części: beefstaek, Chateaubriand, filet steaks, Tournedos, filets mignons. Najlepsza waga polędwicy to 2 kg – 2,4 kg.

Polędwicę smażymy, grillujemy lub pieczemy zgodnie z preferencjami wysmażenia 

Blue to stek bardzo krwisty. Temperatura w środku mięsa wynosi 30*C.

Rare  – stek krwisty, Temperatura w środku mięsa = 48*C. 

Medium rare – stek lekko wysmażony. Temperatura w środku mięsa = 52*C. 

Medium – stek średnio wysmażony. Temperatura w środku mięsa wynosi 56*C.

Medium well done – dobrze wysmażony, z lekko różowym środkiem. Temperatura wewnątrz mięsa wynosi ok. 62*C.

Well done – stek mocno wysmażony. Temperatura w środku mięsa to 68*C. Mięso jest brązowe w środku i na zewnątrz, bywa przypalone.

 Chicago – stek jest wysmażany do żądanego stopnia (np. medium), a następnie króciutko i szybko zwęglany z zewnątrz.

 Pittsburgh rare jest surowy w środku, zwęglony z zewnątrz. Inna nazwa takiego sposobu przyrządzenia to „black and blue”.

 Te określenia przyjmuje się na całym świecie – oprócz Tajwanu. Tam wymyślono klasyfikację cyfrową, od 0-10, przy czym 0 oznacza mięso surowe, a 10 mocno wysmażone. 

Rostbef pieczony marynowany w musztardzie Dijon – przepis

Przygotowanie: 

Rostbef oczyścić z błon. Warzywa korzenne umyć i zetrzeć na tarce (marchew, seler, pietruszka). Posiekać zioła (rozmaryn, tymianek). Wszystkie składniki wymieszać i dodać trochę cukru. Do worka vacum włożyć na płasko warzywa, a następnie mięso i na wierzchu ułożyć warzywa. Skompresować, rozciąć i ponownie skompresować 4-krotnie. 

Mięso oczyścić z warzyw i spanierować w grubym pieprzu z obu stron. Obsmażyć z każdej strony, nie trzymając zbyt długo na patelni. Przełożyć na blachę i piec w temperaturze 98*C do uzyskania w środku 56*C. Po wyciągnięciu z pieca, posolić mięso i posmarować musztardą Dijon. Zawinąć w pergamin i folię aluminiową. Pozostawić w marynacie na 12 godzin. Przed krojeniem usunąć dokładnie marynatę. Kroić w cienkie plastry.

Powodzenia

Jarek Walczyk

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń