atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Co zamiast pączka? Pomysły na alternatywne słodkości

Co zamiast pączka? Pomysły na alternatywne słodkości

W słodkim czasie karnawału jest tylko jeden król – pączek. Ale czy istnieją słodkości zdolne go zdetronizować? Nawet jeśli nie w tłusty czwartek, to chociaż zimową porą w deserowych kartach? Przyjrzyjmy się smażonym słodkościom, które mają na to szansę!

Pączek cieszy się w Polsce swoim kultowym statusem. Są jednak osoby, które chętnie spróbowałyby alternatywnego, wysmażonego deseru w czasie karnawału. I właśnie z myślą o wszystkich spragnionych słodkiego zamiennika klasyki przygotowaliśmy dzisiejsze zestawienie. 

Smażone słodkości, które mogą zastąpić pączka

Zobacz, co możesz wprowadzić do swojej słodkiej karty w okresie karnawałowym. Sprawdź, jak przyciągnąć uwagę osób poszukujących odmiany dla pączka. Czasem dosłownie subtelne różnice w recepturze, formowaniu ciasta lub dodatkach sprawiają, że masz szansę trafić w gust nowej grupy klientek i klientów!

  1. Faworki

Na razie bez zaskoczenia, prawda? Naszego zestawienia nie mogło otwierać jednak nic innego. W końcu faworki to cukiernicza klasyka w okresie karnawału. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza faworki bezglutenowe i wegańskie. Taki wariant słodkości sprawia, że osoby na dietach eliminacyjnych mają możliwość cieszenia się swoim ulubionym smakiem – ale zgodnym z obranym sposobem żywienia. 

2. Churros

Ten słynny deser, o prawdopodobnie hiszpańskim rodowodzie, to nic innego jak parzone ciasto smażone w głębokim tłuszczu. A gdyby takiej słodkości komukolwiek było mało, to warto wiedzieć, że churrosy serwuje się z sosem. I najczęściej jest to obłędnie słodki sos czekoladowy!  Skład ciasta jest za to bardzo prosty: woda, mleko, jaja, mąka, masło, olej, cukier i sól. Kluczem do sukcesu jest jednak smażenie. Idealną chrupkość na zewnątrz i miękkość w środku osiągniesz z pomocą frytury płynnej o wysokim punkcie dymienia. 

3. Jalebi

Lepkie, sfermentowane ciasto, które jest szczególnie popularne w Indiach, także może być świetną alternatywą dla pączka. Zanurzone w syropie z cukru, wody i odrobiny szafranu, nadającego charakterystycznie słodkiego smaku, jalebi bywa serwowane zarówno na ciepło, jak i na zimno. Stanowi element kultury indyjskiego street foodu. Ciasto przygotowuje się bardzo szybko, mieszając mąkę pszenną, mąkę kukurydzianą, wodę, jogurt, sodę i olej. Standardowo najważniejsze jest smażenie – i tutaj również idealnie sprawdzi się frytura o wysokim punkcie dymienia, np. Maestro Sol. 

4. Serowe oponki

Chociaż przygotowuje się je w podobny sposób do pączków, to jednak drobne różnice mają duże znaczenie pod kątem smaku. Najlepiej wiedzą o tym fanki i fani serowych oponek, czyli smażonego ciasta z dziurką na środku i dodatkiem twarożku oraz śmietany w składzie. Do oponek, podobnie jak do standardowych pączków, warto dodać odrobinę alkoholu (np. rumu), aby zmniejszyć wchłanianie tłuszczu podczas procesu smażenia. 

5. Beignet

O tym francuskim deserze pisaliśmy już w artykule: Beignet – francuska alternatywa dla pączka. Co ciekawe, beignet zaczyna być coraz bardziej rozpoznawalne w Polsce. Kwadratowe, ptysio podobne ciasto jest smażone na głębokim tłuszczu i obficie posypywane cukrem pudrem. Na etapie przygotowania warto pamiętać, że o ile pączki smaży się bez dociskania, o tyle beignet można (a nawet warto) docisnąć pod powierzchnię rozgrzanej frytury. 

Które z nich spróbujesz przygotować w tym sezonie?

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń