atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Czy można frytować wydajnie, komfortowo i do tego tanio?

Czy można frytować wydajnie, komfortowo i do tego tanio?

W dobie rosnących cen wszyscy szukamy oszczędności. A jedną z prostych metod na zmniejszenie food costu w swoim lokalu jest optymalizacja procesów oraz praca z produktami premium. Te, pomimo wyższej ceny początkowej, obniżają food cost dzięki zaskakująco wysokiej wydajności. Przyjrzymy się im dzisiaj wspólnie!

Być może jesteś już po lekturze jednego z naszych tekstów o ekonomicznym smażeniu. Jeśli nie, to zachęcamy Cię najpierw do zapoznania się np. z artykułem: Hej chefie! Zobacz, jak możesz frytować wydajniej, smaczniej i taniej! Znajdziesz tam podstawowe informacje na temat tego, jak obniżyć koszty w procesie głębokiego smażenia (lub co zrobić, by frytować efektywniej i taniej). Dzisiaj ponownie skoncentrujemy się na kwestii efektywności kosztowej, ale z naciskiem na jakość i komfort pracy podczas smażenia głębokiego. Bo – uwaga, spoiler 😉 – pracując z fryturami premium dla profesjonalistów jesteś w stanie obniżyć koszty, ale też smażyć wygodniej i bez straty na jakości. Sprawdź, jak to jest możliwe.

Tańsze frytowanie – bez straty na jakości

Z pewnością wiesz, że do frytowania, czyli głębokiego smażenia (zanurzeniowego), potrzebny jest odpowiedni tłuszcz – rafinowany olej lub frytura. W związku z tym podczas zakupów wybór chefów nierzadko pada na popularny olej rzepakowy albo frytury palmowe, zwłaszcza te w atrakcyjnej cenie. Ale uwaga, uwaga. Jeśli rzeczywiście chcesz smażyć oszczędniej, postaw na produkty specjalistyczne, frytury nowej generacji. Chociaż cena ich zakupu jest często dużo wyższa niż popularnego w Polsce rafinowanego oleju rzepakowego czy monoskładnikowych frytur palmowych, to jednak samo smażenie na nich finalnie jest efektywniejsze i tańsze. I udowadnia to przeprowadzone w Budapeszcie badanie. Co wykazało? Na fryturze (a konkretnie na Kruszwica Maestro Gold) możesz smażyć znacznie dłużej bez wymiany tłuszczu niż na chętnie wybieranym oleju rzepakowym – i to bez straty na jakości. To aż 11 dni w porównaniu do jedynie 2,5 dnia, bo tyle wynosi maksymalny czas smażenia w przypadku rafinowanego oleju rzepakowego (testy przeprowadzone przy smażeniu frytek). Tyle właśnie możesz smażyć, zanim graniczna ilość związków polarnych zostanie przekroczona. A o co chodzi z tymi związkami polarnymi? Jakie mają znaczenie w kontekście jakości smażenia?

Smażenie a związki polarne

Przy smażeniu niezwykle istotnym parametrem są związki polarne. Dopuszczalny, bezpieczny poziom tych niekorzystnych dla zdrowia substancji wynosi 25%  (zostało to oficjalnie ustanowione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 25 września 2021 r.). Wspomniane badanie maksymalnego czasu smażenia było przeprowadzone bez systematycznego filtrowania tłuszczów i aż do momentu osiągnięcia maksymalnego poziomu związków polarnych przez fryturę oraz olej rzepakowy. Wyobraź sobie, co by było, gdyby tłuszcze zostały dodatkowo przefiltrowane! Dobrze skomponowany skład Maestro Gold (olej rzepakowy + olej wysokooleinowy słonecznikowy) sprawił, że smażenie bez straty na jakości i w dopuszczalnym limicie związków polarnych wyniósł aż 11 dni. Co więcej, frytura ta (jak i inne z oferty Bunge) ma również wysoki punkt dymienia – 230°C. To niezwykle ważny parametr tłuszczu do smażenia. Dzięki niemu możesz bez obaw używać frytury przy pracy na wysokich temperaturach – nie zacznie charakterystycznie dymić, a jedzenie nie będzie się niezdrowo i niesmacznie przypalać. 

Czy tylko to jest istotne w kontekście jakości frytowania?

Zdecydowanie nie. Jeśli chcesz smażyć ekonomicznie i jednocześnie jakościowo, musisz pamiętać o jeszcze kilku innych kwestiach. Nawet wybierając produkt premium, trzeba o niego dbać. Co to oznacza?

– Systematycznie usuwaj drobiny smażonego jedzenia ze swojej frytury np. poprzez mikrofiltry. Dzięki temu unikniesz przebarwień frytury, jej dymienia, a także zanieczyszczenia produktu końcowego i szybszej degradacji tłuszczu. Filtrowanie pozwala fryturze dłużej zachować świeżość i zdatność do użytkowania –  to pozwoli Ci obniżyć wydatki na tłuszcze smażalnicze.

– Sprawdzaj temperaturę smażenia – nigdy nie przekraczaj tej podanej jako punkt dymienia. Generalnie (a przede wszystkim według rekomendacji UE) nie powinno się przegrzewać tłuszczu powyżej 175°C, bo po pierwsze – jedzenie się łatwo przypali ( i w dodatku powstają akryloamidy, których nasz organizm za bardzo nie lubi), po drugie – jego zapach będzie niekorzystny i wyczuwalny w powietrzu, a po trzecie – przydatność tłuszczu ulegnie znacznemu skróceniu. 

– Nie umieszczaj zbyt dużej liczby produktów do smażalnika – wkładając ich zbyt dużo doprowadzisz do obniżenia temperatury tłuszczu, a zatem wydłużenia czasu frytowania, zwiększonego wchłaniania tłuszczu przez produkt końcowy oraz pogorszenia właściwości swojej frytury. Słowem – ma to same minusy. 

– Sięgaj po produkty o korzystnym profilu żywieniowym. Frytury premium dla profesjonalistów zazwyczaj spełniają to kryterium – przykładem jest przywołane już wcześniej Maestro Gold. Zawiera 70+% korzystnych dla zdrowia jednonienasyconych kwasów tłuszczowych do tego odpornych na działanie wysokich temperatur, za to nie zawiera tłuszczów uwodornionych i alergenów. 

Dzięki tym kilku prostym krokom obniżysz koszt frytowania, a zatem wydłużysz czas użytkowania swojej frytury!

A co z tym komfortem?

Cóż, jakość funkcjonalna, efektywność kosztowa i komfort są ze sobą ściśle połączone przy produktach premium. Zacznijmy od tego, że frytury nowej generacji mają płynną formę, która obniża koszty użytkowania (przyspiesza gotowość produktu do pracy) i znacznie ułatwia filtrowanie tłuszczu. Praca z płynną fryturą jest dzięki jej formie komfortowa. Dodatkowo taką fryturę charakteryzuje wygoda w dozowaniu. Oznacza to, że w prosty sposób zyskasz pełną kontrolę nad ilością użytego tłuszczu, co dodatkowo będzie sprzyjać kontrolowaniu food costu.  Każdorazowo wymiana tłuszczu we frytownicy wymaga sporo czasu, im rzadziej musisz to robić tym więcej czasu zyskujesz.  Wysoki punkt dymienia ogranicza uciążliwe dymienie. Jeśli zależy Ci więc na komforcie pracy, sięgnij po frytury premium dla profesjonalistów – na przykład Kruszwica Maestro Gold. Dowiedz się więcej na https://najlepszefrytury.pl

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń