atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Czym są środki adhezyjne, antyadhezyjne i lubrykanty w gastronomii?

Czym są środki adhezyjne, antyadhezyjne i lubrykanty w gastronomii?

Dzisiaj rozpracujemy te słowa z perspektywy branży gastronomicznej i wsadzimy je w kontekst 100% kuchenny. Zobacz, co warto wiedzieć o środkach adhezyjnych, antyadhezyjnych i lubrykantach!

Środki adhezyjne i lubrykanty różnią się między sobą pod kątem działania, choć jedne i drugie mają kluczowe znaczenie w procesach produkcyjnych. Każdy z nich wpływa również na jakość produktu końcowego – Twojego dania. Do tego dochodzą jeszcze środki antyadhezyjne i sprawa wygląda na skomplikowaną, a wcale taka nie jest! Przyjrzyjmy się więc na spokojnie lubrykantom, środkom adhezyjnym oraz antyadhezyjnym i sprawdźmy, jak ułatwią Twoją pracę na co dzień.

Środki adhezyjne, które stosujesz, a nawet o tym nie wiesz

Środki adhezyjne pomagają wiązać różne składniki kulinarne pomiędzy sobą albo z powierzchnią naczynia. Być może nawet nie wiesz, że już ich używasz w swojej kuchni. Zobacz – stosujesz mąkę do panierowania ryby, mięsa lub tofu przed smażeniem, aby zachować otrzymać skórkę i uniknąć przywierania produktu do patelni. To właśnie środek adhezyjny. Inny przykład? Skrobia i mąka. Dodajesz je do sosów czy zup, aby nadać im określoną formę, konsystencję. Na liście mamy też bogate w albuminę jaja. To właśnie one tworzą sztywną pianę, wiążącą składniki Twoich niektórych potraw. Proste, prawda?  

A środki antyadhezyjne? Czym są?

Środek antyadhezyjny to taka pomoc techniczna w gastronomii. Zapobiega wiązaniu się innych materiałów (np. ciasta) z powierzchniami, w tym naczyniami, blachami, gofrownicami, a nawet odzieżą. Zabezpieczone powierzchnie są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Najwygodniejsze w stosowaniu na co dzień są środki antyadhezyjne w sprayu. To szybkie i czyste w obsłudze rozwiązanie – ma poręczne opakowanie i zapewnia ekonomiczne zużycie. Zazwyczaj stosuje się spraye natłuszczające do naczyń, patelni czy grilla, aby zapobiegać przywieraniu i przypalaniu dań. 

Czas na lubrykanty. Jaka jest ich rola w gastronomii?

Lubrykanty pomagają zmniejszyć tarcie między różnymi elementami potrawy lub między potrawą a powierzchnią naczynia. Zmniejszają także ciepło wytwarzane podczas przesuwania się powierzchni – we wzajemnym kontakcie. Dzięki nim danie jest łatwiejsze do przygotowania i serwowania. Lubrykant zapobiega przyleganiu jedzenia do naczyń i narzędzi kuchennych. Najczęściej stosowane lubrykanty to olej roślinny, frytura, masło, margaryna i śmietana. Olej roślinny (np. TopQ od Bunge) jest powszechnie używany do smażenia mięsa, ryb i warzyw: pomaga uniknąć przylegania do patelni i zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła. 

Chcę to!

OK, wcale nas to nie dziwi – kto nie chciałby ułatwić sobie pracy? Jeśli szukasz substancji, która łączy cechy środka antyadhezyjnego, to koniecznie sprawdź Optima Trenn Spray od Bunge. To wygodny środek natłuszczający do każdego typu form wypiekowych, rusztów, gofrownic, grilla czy smażenia kontaktowego. Jego aplikacja jest bardzo prosta. To produkt w sprayu, który zagwarantuje Ci dokładnie pokrycie powierzchni i ekonomiczne zużycie poprzez natrysk. Dowiedz się więcej o tym 100% roślinnym rozwiązaniu od przedstawiciela Bunge: 22 46 39 644. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń