Funnel cake – proste ciasto smażone

Usmaż to   28.12.2017

Funnel cake, czyli po Polsku ciasto lane, to bardzo popularny deser w Stanach Zjednoczonych. Powodów jego powodzenia wśród amerykanów jest sporo, ale na pewno jednym z nich jest fakt, że ciasto robi się błyskawicznie szybko bez użycia miksera, ani piekarnika. Jest to deser, który z łatwością przygotuje każdy kucharz, a za to menedżer i restaurator będą zadowoleni ze względu na niski food cost. Pomimo tych cech w Polsce funnel cake jest rzadkością.

Trochę historii

Pierwsze zapiski o funnel cake można odnaleźć w książce ze średniowiecznymi przepisami – “The Forme of Cury” z 1390 roku. Mimo to popularność tego deseru zaczyna się od XIX wieku wraz z napływem Niemców do Pensylwanii. To właśnie oni przyjmują funnel cake za swój rodzimy przepis i przypisują sobie wylansowanie go na popularny deser. W roku 1950 w Pensylwanii zaczęto organizować słynny Kutztown Folk Festival, dzięki któremu wieść o funnel cake rozeszła się na całe Stany Zjednoczone. Od tego czasu deser jest popularny w całej Ameryce Północnej i zajadają się nim tysiące osób.

Czym jest funnel cake?

Funnel cake to ciasto na bazie jajek, mąki i mleka, które za pomocą lejka wylewa się na patelnię z rozgrzanym olejem. W rezultacie dostajemy zakręcony, kruchy i delikatny deser, który przypomina trochę polski chrust. Tak samo jak faworki, funnel cake samo w sobie nie jest słodkie – przed podaniem posypuje się je cukrem pudrem. Amerykanie serwują ten deser latem podczas przyjęć w ogrodzie lub podczas wszelkich festiwali, a także w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. W wersji restauracyjnej jest to dobra baza pod lody lub wszelkiego rodzaju kremy – opcji jest wiele.

Do wykonania funnel cake potrzebny jest specjalny lejek (ang. funnel), który pozwoli nam wylewać ciasto na patelnię. Jednak dobrze sprawdzi się także butelka z wyciętą dziurką lub rękaw cukierniczy z dużym otworem. Według średniowiecznych przepisów funnel cake smażyło się w smalcu, aczkolwiek współczesne przepisy używają olej słonecznikowy lub z pestek winogron.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.