Głębokie smażenie

Techniki   9.11.2017

Kto nie lubi smażonych potraw takich jak kurczak w chrupiącej panierce, frytek czy faworków? Swoje niezwykłe właściwości sensoryczne zawdzięczają metodzie przygotowania jaką jest smażenie w głębokim tłuszczu. Jednak jakie trzeba spełnić warunki, aby ten proces dobrze przeprowadzić? I dlaczego jest to jedna z najlepszych metod przygotowywania żywności?

Smażenie zanurzeniowe, czyli inaczej głębokie, prowadzi się w gastronomii zwykle we frytkownicach, choć można również używać do tego głębokich naczyń. Taka metoda przyrządzania potraw jest znana od setek lat, stosuje się ją obecnie w prawie wszystkich kuchniach świata: amerykańskiej, europejskiej, azjatyckiej, czy bliskowschodniej. Zaletą smażenia głębokiego jest możliwość kontroli temperatury tłuszczu, która powinna wynosić od 130 do 190°C. We frytkownicach można nastawić optymalną temperaturę, która utrzymywana jest dzięki termostatowi, bądź użyć specjalnego termometru. Dobór temperatury zależy od rodzaju smażonego produktu oraz użytego do tego tłuszczu. Proporcje w smażeniu głębokim produktu do tłuszczu wynoszą 1:4 – 1:10. Ponieważ produkt smażony jest zanurzony w gorącym tłuszczu, który jest nośnikiem ciepła i okrywa cały produkt, proces jego przygotowywania skraca się.

Głębokie smażenie często kojarzone jest produktami bardzo kalorycznymi i ociekającymi tłuszczem. Jeżeli przed smażeniem rozgrzejemy tłuszcz nie będzie się on tak wchłaniał w potrawę. W ten sposób przygotowane potrawy cechują się bardzo dobrymi cechami sensorycznymi. Zaletą smażenia w porównaniu do gotowania w wodzie, jest to, że pozwala na zachowanie składników odżywczych, które normalnie w wodzie się rozpuszczają i razem z nią wygotowują. Ponadto całkowite zanurzenie produktu w tłuszczu, którego temperatura jest wyższa niż gotującej się wody, sprawia, że żywność jest bezpieczniejsza pod względem mikrobiologicznym, a dodatkowo pozwala na krótszy czas obróbki i zachowuje więcej substancji odżywczych niestabilnych termicznie.

Uwaga: Za każdym razem, gdy smażymy produkty oprószane tylko mąką należy wymieniać olej, ponieważ mąka bardzo szybko się pali.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

72 − 64 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.