Igrzyska w gotowaniu, czyli Olimpiada Kulinarna IKA w Stuttgarcie 2024
Olimpiada Kulinarna IKA w Stuttgarcie to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie w świecie gastronomii. Nie jest to zwykły konkurs, lecz prawdziwe igrzyska w gotowaniu, które co cztery lata gromadzą najlepsze talenty kulinarne.
Tegoroczna edycja nie tylko podtrzymała tradycję tego wydarzenia, ale również ustanowiła nowe standardy doskonałości w sztuce kulinarnej. Niezwykle wysoki poziom zaprezentowała polska reprezentacja, która przywiozła ze sobą cenne medale!
Olimpiada Kulinarnej IKA – starcie najlepszych kucharzy
Zakończona 7 lutego Olimpiada Kulinarna IKA 2024 w Stuttgarcie zgromadziła kulinarną elitę z różnych zakątków globu. Była to prawdziwa arena dla spektakularnych pokazów, innowacyjnych technik i kreatywnych interpretacji tradycyjnych potraw.
Uczestnicy tych igrzysk zmierzyli się w serii rywalizacji i przez cztery dni zawodów walczyli o zdobycie jak największej liczby punktów. Medale były przyznawane codziennie, a ostateczne wyłonienie mistrza olimpijskiego nastąpiło podczas ceremonii wręczenia nagród.
– Cieszymy się, że możemy powitać cały świat gościnności i HoReCa z powrotem w Stuttgarcie. Tutaj możesz doświadczyć na żywo, jak międzynarodowi szefowie kuchni prezentują wysoką sztukę kulinarną w surowych, konkurencyjnych warunkach, a następnie możesz cieszyć się gotowym menu w niezwykłej, ale harmonijnej atmosferze – mówił przed rozpoczęciem wydarzenia Stefan Lohnert, dyrektor zarządzający Messe Stuttgart.
Sukces polskiej reprezentacji
Gospodarzem tegorocznej edycji Olimpiady Kulinarnej IKA było Niemieckie Stowarzyszenie Szefów Kuchni (VKD), a wydarzenie zgromadziło ponad 2000 szefów kuchni z kilkudziesięciu krajów. Wśród nich błyszczeli Polacy, którzy z niezwykłą precyzją przygotowali swoje dania i dzięki temu sprostali rygorystycznym wymaganiom jury. Potrawy były oceniane za smak, konsystencję, jakość składników, technikę wykonania, symetrię, zapach, a także temperaturę dania i talerza.
Zespół pod przewodnictwem kapitana drużyny i eksperta w Instytucie Kulinarnym Transgourmet, Bartosza Petera, oraz managera, Sebastiana Krauzowicza, zdobył aż dwa srebrne medale w kategoriach: Restaurant of Nations (przygotowanie trzech dań dla ponad 100 gości) oraz Chef’s Table (sporządzenie od podstaw rozbudowanego menu dla 12 osób). Polacy zaserwowali m.in. troć fiordową z sosem holenderskim, crémeux z kalarepy, pierś z kurczaka z sosem supreme i chrupiącym crunchem, a także pate choux z kremem sosnowym i konfiturą z jagód.
Znakomicie zaprezentowała się również Weronika Gurynow z Narodowej Kadry Polski Kucharzy Juniorów, która zdobyła złoty medal w kategorii „Culinary Art”. Jej sukces podkreśla potencjał młodego pokolenia w polskiej gastronomii.
Po jakie produkty sięgają mistrzowie kuchni? Po te najwyższej jakości! Kruszwica oferuje frytury odpowiadające oczekiwaniom najbardziej wymagających profesjonalistów. Nasze produkty są efektem najwyższych standardów produkcji, potwierdzonych przez międzynarodowe certyfikaty jakości.