atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak solić mięsa i ryby, żeby dobrze smażyć?

Jak solić mięsa i ryby, żeby dobrze smażyć?

Żeby nie popsuć potrawy trzeba wiedzieć, kiedy ją posolić. Zbyt wczesne posolenie może być przyczyną wycieku soku, nieosiągnięcia odpowiedniej miękkości czy skutkować zbytnią suchością dania. Z kolei zbyt późne dodanie soli może spowodować brak wyrazistości potrawy.

Solenie przed czy po smażeniu?

Ogólna zasada jest taka, że mięso solimy przed obróbką termiczną. Natomiast jak to z zasadami bywa, każda ma swoje wyjątki. Trzeba je znać, aby wiedzieć jak prawidłowo przygotowywać smaczne dania.

Aby zapobiec nadmiernemu wyciekowi soku z porcji mięsa, które po usmażeniu ma być soczyste, solimy je przed smażeniem. W takiej sytuacji sól działa również jako marynata, a mięso staje się smaczniejsze.

Jak solimy różne rodzaje mięsa?

Wyjątkiem w tym przypadku są wątróbka i befsztyki wołowe. Te rodzaje mięsa solimy dopiero po usmażeniu. Jeśli zrobimy to wcześniej, to w czasie smażenia zrobią się twarde.

Sytuacja z rybami wygląda tak, że solimy je dopiero, gdy są sprawione, umyte, osuszone i gotowe do smażenia. Najlepiej posolić je bezpośrednio przed położeniem na patelni. W przypadku ryb sól przyspiesza wyciekanie soku. Dlatego jeśli zrobimy to znacznie wcześniej uzyskamy danie suche, mało soczyste i nie najlepszej jakości. Jeśli rybę chcemy panierować, to sól dodajemy tuż przed obtoczeniem.

Z kolei w przypadku mięs duszonych należy je solić bezpośrednio przed obsmażeniem. Mięsa pieczone najlepiej jest natrzeć solą i innymi przyprawami minimum godzinę przed włożeniem do piekarnika.

Mięsa takie jak cielęcina i wieprzowina sauté powinny być solone około 10 minut przed poddaniem obróbce termicznej.

Mięso panierowane najlepiej posolić przed obtoczeniem.

Kolejnym mięsem solonym bezpośrednio przed smażeniem są zrazy. Jeśli w tym przypadku sól dodamy wcześniej to wyciekanie soku z komórek i mięso po ostygnięciu wyschnie.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń