Jak solić mięsa i ryby, żeby dobrze smażyć?

Mięso   17.04.2018

Żeby nie popsuć potrawy trzeba wiedzieć, kiedy ją posolić. Zbyt wczesne posolenie może być przyczyną wycieku soku, nieosiągnięcia odpowiedniej miękkości czy skutkować zbytnią suchością dania. Z kolei zbyt późne dodanie soli może spowodować brak wyrazistości potrawy.

Solenie przed czy po smażeniu?

Ogólna zasada jest taka, że mięso solimy przed obróbką termiczną. Natomiast jak to z zasadami bywa, każda ma swoje wyjątki. Trzeba je znać, aby wiedzieć jak prawidłowo przygotowywać smaczne dania.

Aby zapobiec nadmiernemu wyciekowi soku z porcji mięsa, które po usmażeniu ma być soczyste, solimy je przed smażeniem. W takiej sytuacji sól działa również jako marynata, a mięso staje się smaczniejsze.

Jak solimy różne rodzaje mięsa?

Wyjątkiem w tym przypadku są wątróbka i befsztyki wołowe. Te rodzaje mięsa solimy dopiero po usmażeniu. Jeśli zrobimy to wcześniej, to w czasie smażenia zrobią się twarde.

Sytuacja z rybami wygląda tak, że solimy je dopiero, gdy są sprawione, umyte, osuszone i gotowe do smażenia. Najlepiej posolić je bezpośrednio przed położeniem na patelni. W przypadku ryb sól przyspiesza wyciekanie soku. Dlatego jeśli zrobimy to znacznie wcześniej uzyskamy danie suche, mało soczyste i nie najlepszej jakości. Jeśli rybę chcemy panierować, to sól dodajemy tuż przed obtoczeniem.

Z kolei w przypadku mięs duszonych należy je solić bezpośrednio przed obsmażeniem. Mięsa pieczone najlepiej jest natrzeć solą i innymi przyprawami minimum godzinę przed włożeniem do piekarnika.

Mięsa takie jak cielęcina i wieprzowina sauté powinny być solone około 10 minut przed poddaniem obróbce termicznej.

Mięso panierowane najlepiej posolić przed obtoczeniem.

Kolejnym mięsem solonym bezpośrednio przed smażeniem są zrazy. Jeśli w tym przypadku sól dodamy wcześniej to wyciekanie soku z komórek i mięso po ostygnięciu wyschnie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

45 − = 42

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.