Jak usmażyć pierś z gęsi? Najlepsza gęsina bez tajemnic

Usmaż to   8.11.2019

Listopad to miesiąc, który upływa pod znakiem polskiej gęsiny. Podpowiadamy, jak prawidłowo smażyć gęsią pierś, aby pozostała soczysta i pełna smaku.

Świętomarcińska tradycja jedzenia gęsiny na 11 listopada powoli odżywa. Restauracyjni goście wypatrują jej w menu i z chęcią zamawiają gęś pieczoną, duszoną czy smażoną, a także potrawy z gęsich podrobów. To bardzo wartościowe mięso, warto więc ulec modzie na gęsinę i zaproponować ją swoim gościom.

Pierś z gęsi można przygotować na wiele sposobów. Jest dość chuda i ma ciemne mięso, ponieważ pochodzi od ptaków, które w przeciwieństwie do kurczaków czy indyków mogą latać. Takie wyćwiczone włókna mięśniowe mogą być po usmażeniu twarde, dlatego trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pozwolą na uzyskanie najlepszego efektu. Tłusta skóra gęsi chroni mięso przed przesuszeniem, dlatego nie należy się jej pozbywać, lepiej wykorzystać jej potencjał.
Jak więc prawidłowo usmażyć pierś gęsi?

Smażenie gęsiny

Filet z gęsi myjemy, osuszamy i delikatnie solimy z obu stron, po czym chowamy do lodówki na kilka godzin. Dzięki temu zabiegowi pierś gęsi nieco skruszeje, a dodatkowo wchłonie sól i nabierze jeszcze więcej smaku. Po tym czasie pierś należy jeszcze raz dobrze osuszyć, na wypadek gdyby sól spowodowała wydzielenie się wody z mięsa. Przed przystąpieniem do dalszej pracy pierś gęsi powinniśmy doprowadzić do temperatury pokojowej, dzięki czemu łatwiej będzie równomiernie usmażyć mięso.

Skórkę nacinamy ostrym nożem co pół centymetra, aby ułatwić wytapianie się tłuszczu. Tak przygotowane mięso kładziemy na rozgrzanej patelni z niewielką ilością dobrej jakości tłuszczu, np. Oleju z Esencją Masła Kruszwica. Smażymy pierś na niewielkim ogniu, aż skórka uzyska złoty kolor i chrupkość. Wytopi się z niej spora ilość aromatycznego tłuszczu, dlatego nie warto używać dużej ilości innego oleju. Nadmiar gęsiego tłuszczu można odlać, aby mięso smażyło się na jego cienkiej warstwie, a następnie wykorzystać do pieczenia ziemniaków lub innych celów. Gdy skórka zrobi się złota, pierś odwracamy i powoli dosmażamy lub bez odwracania przekładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 6-8 minut. Następnie zostawiamy bez przykrycia na 5 minut, aby mięso odpoczęło. Nie przykrywamy go na żadnym etapie smażenia, ponieważ może to spowodować utratę chrupkości skórki, a jest ona kluczowym elementem udanego dania.
Po obróbce termicznej gęsia pierś powinna osiągnąć w środku około 70 stopni Celsjusza. To bezpieczna temperatura, która gwarantuje soczyste, pełne smaku mięso.

Jak podawać gęsinę?

Tak usmażona pierś może być wzbogacona na talerzu o sos przygotowany na bazie skarmelizowanych soków z mięsa i czerwonego wina lub cierpkiego soku, np. z czarnej porzeczki. Można go również wzbogacić gęsim demi glace uzyskanym z gotowania korpusu gęsi i zimnym masłem. Nie polewamy jednak mięsa sosem, bo to również może przyczynić się do niepotrzebnego zmięknięcia skórki. Jeśli chodzi o dodatki, pierś z gęsi lubi się z jesiennymi smakami – duszonymi jabłkami, suszonymi śliwkami, cierpką żurawiną czy pigwą, a także modrą kapustą. Zioła, która do niej pasują to majeranek, rozmaryn, jałowiec. Nie zaszkodzi także czosnek. Wspaniałym dodatkiem do usmażonego mięsa będą złociste pieczone ziemniaki, które można podlać podczas pieczenia wytopionym z gęsiej skórki tłuszczem, różne rodzaje regionalnych klusek lub kasza jęczmienna czy gryczana.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 28 = 35

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.