Jak usmażyć tuńczyka i miecznika?
Tuńczyk z rodziny makrelowatych i miecznik z rodziny włócznikowatych: co łączy te dwie ryby? Na pewno to, że należą do najszybszych ryb świata. Na tym jednak podobieństwa się nie kończą – ich mięso smażymy w taki sam sposób, serwując klasyczne steki wycinane z dużej części polędwicy. A jak je przygotować krok po kroku? Jak smażyć, aby wydobyć całą pełnię najlepszych smaków? Sprawdźmy!
Ceny mięsa tuńczyka błękitnopłetwego od lat biją rekordy na aukcjach. Wartość najlepszych okazów jest już wyceniana w milionach! Nie musisz jednak kupować tak imponująco drogich steków: możesz postawić na klasyczne tuńczyki (w duecie z miecznikami) i nadać im wyjątkowego smaku niezawodnym procesem smażenia. Doskonale wysmażone mięso sprawi, że prawie nikt nie będzie wiedział, czy Twoja ryba kosztowała kilka milionów czy kilkadziesiąt złotych za kilogram!
Złota zasada, czyli na co uważać podczas smażenia i serwowania tuńczyka oraz miecznika?
Serwując tuńczyka i miecznika musimy pamiętać, aby każda z ryb była podawana lekko surowa, choć jednocześnie ciepła w środku. Przeciągnięcie jej podczas smażenia spowoduje gwałtowne wysuszenie mięsa, a to właśnie jego miękka, delikatna struktura jest najbardziej pożądana przez fanów smaków tych ryb. Mięso musi być zatem różowe w środku i dobrze usmażone z zewnątrz. Zobaczmy, jak osiągnąć ten efekt.
Jak perfekcyjnie wysmażyć mięso tuńczyka i miecznika?
Steki wycinamy samodzielnie z wybranego, dużego kawałka ryby. Pojedynczy powinien mieć około 3 centymetry grubości. Starannie osuszoną porcję mięsa lekko natłuszczamy oliwą z oliwek lub Olejem z Esencją Masła i solimy tuż przed smażeniem. Teraz zaczynamy smażyć! Przy smażeniu kontaktowym naoliwiona i doprawiona solą ryba musi trafić od razu na dobrze rozgrzaną patelnię. Smażymy ją przez bardzo krótki czas: około minuty, maksymalnie dwóch – z każdej strony. Mięso podajemy lekko surowe w środku.
Frytowanie tuńczyka i miecznika? Czy to ma sens?
Frytowanie, podobnie jak stir-fry, zazwyczaj nie jest rekomendowaną metodą obróbki tuńczyka i miecznika. Jednakże przy precyzyjnym pocięciu mięsa na równe plastry lub w kostkę, możemy je przyrządzić na WOK–u. Jak to zrobić? Zawsze zaczynamy od porządnego rozgrzania oleju o wysokim punkcie dymienia, np: Oleju z Esencją Masła do wysokiej temperatury (jeśli korzystasz z klasycznego oleju rzepakowego, możesz go wcześniej infuzować przyprawami: imbirem, chili czy czosnkiem: dzięki temu nadasz swojemu daniu wyjątkowego aromatu). Następnie smażymy rybę, delikatnie mieszając, przez dwie, trzy minuty. To wszystko! Jak widzisz, smażenie tuńczyka i miecznika nie jest skomplikowane, choć wymaga dużego skupienia, aby uniknąć efektu “przesmażenia”.