Jedzenie z dostawą – czego najczęściej szukamy wg Googla?

WspieramLokalneLokale   12.05.2020

Wzrost liczby zamówień jedzenia z dostawą już od dłuższego czasu był widoczny na polskim rynku, a obecna sytuacja zdecydowanie nasiliła ten trend. Jednak w związku z zagrożeniem wywołanym przez wirusa SARS-CoV-2, pojawiło się wiele wątpliwości związanych ze składaniem zamówień w restauracjach. Czego zatem obecnie szukamy w Internecie, szukając jedzenia w dostawie? I co to oznacza dla restauratorów, prowadzących dowóz posiłków?

Z raportu Klikasz i jesz, który powstał w 2018r., a którego autorem był PizzaPortal, wynikało, że coraz częściej decydowaliśmy się na jedzenie z dostawą, a zjawisko to miało nadal rosnąć: wtedy blisko 90% Polaków powyżej piętnastego roku życia zamawiało jedzenie z dowozem*. W tym samym raporcie podano, że decydując się na złożenie zamówienia online, największą uwagę przywiązywaliśmy do następujących czynników:

– wysoka jakość jedzenia (38%),
– czas dostawy (37%),
– punktualność dostawy (35%),
– zaufanie do restauracji (35%),
– dobry serwis (31%),
– łatwość zamówienia (29%)***.

Oznaczało to, że dla klientów ważna była nie tylko o jakość potraw, lecz także o szybkie tempo serwisu – w tym wypadku dowozu. W ostatnim czasie jednak, ze względu na ogólnoświatową pandemię, konsumenci zaczęli zwracać większą uwagę na bezpieczeństwa zamówień, co widać w narzędziu do monitorowania trendów Google, w którym odnotowano wzrost zapytań o bezpieczeństwo na poziomie 4950%.

Użytkownicy na całym świecie zastanawiali się, czy zamawianie posiłków z dostawą jest bezpieczne. Właśnie dlatego w swojej komunikacji z klientem (poprzez social media lub stronę do składania zamówień) restauratorzy powinni położyć duży nacisk na przedstawienie szeregu środków i procedur, które podjęli w celu zwiększenia bezpieczeństwa zamówień.

Jakich dań szukamy online w dostawie?

Według raportu Klikasz i jesz przez internet najczęściej zamawialiśmy kolejno: pizzę (61%), kuchnię amerykańską i burgery (22%), kuchnię azjatycką i sushi (8%), kuchnię arabską (6%) oraz kuchnię domową (3%). Jednak najnowsze trendy pokazują, że w ciągu ostatnich dziewięćdziesięciu dni zainteresowanie burgerami spadło na korzyść sushi oraz popularnego w kuchni orientalnej kebaba – przynajmniej z poziomu wyszukiwarki.

Warto zatem przemyśleć, niezależnie od typu prowadzonej kuchni, o wprowadzeniu własnego wariantu tych często zamawianych potraw do menu w dostawie – pamiętajmy, że nie zawsze to, co cieszy się powodzeniem stacjonarnie, będzie w tym samym stopniu odpowiadało klientom korzystającym z opcji dostawy.

Czy po ponownym otwarciu restauracji goście przyzwyczajeni do zamawiania jedzenia będą chcieli skorzystać z oferty stacjonarnie?

Zamawianie jedzenia to wygodna możliwość, z której konsumenci nadal będą chętnie korzystać, niemniej jednak, jak wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat, 31% respondentów zadeklarowało, że wybierze się do restauracji w ciągu najbliższych dwóch tygodni, jeśli będzie to legalne, a 41,4% z nich skorzysta z małej gastronomii**. Oznacza to, że mimo prognozowanego wzrostu zamówień online, Polacy nadal będą chętnie wybierać się na śniadania, lunche, obiady i kolacje stacjonarnie.

 Pizza Portal, Klikasz i jesz. Raport o rynku dostaw jedzenia w Polsce 2018 r., źródło: https://media.pizzaportal.pl/pliki/raport_pizzaportal_2018.pdf, dostęp: 07.05.2020 r.

** Szef-Kuchni.com.pl [za] BioStat, źródło: https://www.szef-kuchni.com.pl/aktualnosci/31-polaków-w-ciągu-najbliższych-2-tygodni-wybrało-by-się-do-restauracji?fbclid=IwAR017FwF70wzYJTMOoOvZ0lCejQ8cNkn_LjuZ0yVXCFBlm3zYVtTCtiob1Y, dostęp: 07.05.2020 r.

*** Procent respondentów

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

13 − 5 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.