Karnawał na świecie – co się jada?
Inspiracje z całego świata na smażone przekąski, dania obiadowe i desery dodające energii do karnawałowej zabawy.
Włochy
Owoce morza, kałamarnica w sosie własnym, marynowane sardynki, ryby smażone w głębokim tłuszczu – podczas jednego z najsłynniejszych karnawałów na świecie, czyli tego w Wenecji, jada się to, co daje morze. W Rzymie z witryn cukierni pachnie pączkami – to malutkie, pachnące cytryną i obtoczone w cukrze castagnole. Smaży się też faworki, zwane frappe. Z kolei w Neapolu w karnawale przygotowuje się graffe napoletane – spore oponki z ciasta z dodatkiem ziemniaków.
Skandynawia
W Skandynawii w pierwsze tygodnie nowego roku, aż do tłustego czwartku (a właściwie wtorku w Szwecji i niedzieli w Norwegii), zajada się słodkie bułeczki i ciastka. Norwegowie jedzą fastelavnsboller, pączki z dżemem lub bitą śmietaną. Szwedzi pieką semle – drożdżowe bułeczki pachnące kardamonem, nadziewane marcepanem i dekorowane bitą śmietaną.
Stany Zjednoczone
Najsłynniejszy amerykański karnawał odbywa się w Nowym Orleanie. Kultową karnawałową potrawą jest gumbo, gulasz z mięsa, owoców morza, kiełbasy, warzyw, bulionu oraz okry, która zagęszcza danie. Jada się także jambalayę, danie na bazie ryżu z pomidorami, papryką i innymi warzywami oraz krewetkami. Aromatyczne, mocno przyprawione i kolorowe, takie potrawy dodają siły do zabawy. Nie brakuje też smażonych ciastek – grubo obsypanych cukrem pudrem pączków beignets, które do Stanów przywieźli Francuzi.
Brazylia
W Rio de Janeiro karnawał świętuje się hucznie, a siły nadwątlone tańcem uzupełnia jedząc konkretnie – tutaj króluje mięso. Charakterystycznym daniem jest feijoada – gulasz z różnych kawałków mięsa, w tym podrobów, oraz kiełbasy i czarnej fasoli. Podaje się go z ryżem, prażoną mąką z manioku i sałatką z pomarańczy. Jest też churrasco, czyli piekące się nad rusztem na wielkich szpadach kurczaki, żeberka czy wołowina, odkrawane bezpośrednio na talerze restauracyjnych gości. Można także spróbować acarajé, przypominającego pączka ciastka zrobionego z ubitej fasoli. Na deser – cajuzinho, czyli słodycze zrobione z fistaszków, nerkowców i cukru.
Hiszpania
Paella, czyli złoty od szafranu ryż z owocami morza i kurczakiem, to karnawałowe danie Teneryfy, a konkretnie w mieście Santa Cruz de Tenerife, gdzie karnawał jest najhuczniejszy. W Andaluzji popularna jest fritura, czyli ryby i owoce morza smażone w głębokim tłuszczu i serwowane z kawałkiem cytryny. W Katalonii jada się jajeczne kiełbaski, czyli butifarra de huevo, oraz pachnące anyżem ciasto posypane orzeszkami pinii – coca de llardons.
Francja
Francuzi w karnawale jedzą ciastka przypominające nieco nasze faworki – des merveilles. Raczą się również naleśnikami z sosem pomarańczowym i pączkami – beignets.