atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Kiszona rzodkiewka – przepis

Kiszona rzodkiewka – przepis

Kiszonki już od wielu lat goszczą w polskiej kuchni. Są tanie w przygotowaniu, zdrowe oraz niezwykle smaczne. I chociaż kapusta lub ogórki są u nas powszechnie znane i jadane, to jednak kiszona rzodkiewka nadal wywołuje lekkie zdziwienie wśród restauracyjnych Gości. Czy jest równie apetyczna co pozostałe kiszonki? Jak ją przygotować? I przede wszystkim – z czym serwować? 

Kiszona rzodkiewka to przekąska idealna na chłodne jesienne dni. Jej delikatnie ostry smak rozgrzewa podniebienie, podczas gdy unikalne właściwości wspierają pracę układu immunologicznego. Bogata w błonnik, działająca przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także niskokaloryczna kiszona rzodkiew doskonale sprawdza się jako urozmaicenie codziennej diety. Przede wszystkim jednak zaskakuje swoim smakiem – nie bez powodu jest wybierana jako element karty przez wiele szefowych i szefów kuchni. 

Kiszona rzodkiew w restauracyjnej karcie

Kiszona rzodkiew w menu nie będzie zaskoczeniem głównie dla osób ceniących sobie kuchnię Bliskowschodnią – bardzo często można ją znaleźć w restauracyjnym menu jako przystawkę, tuż obok hummusu, baby ghanoush czy muhammary. Szczególnie popularna jest wersja libańska, w której kisi się pokrojoną w słupki rzodkiew białą, a do nadania jej charakterystycznego różowego koloru stosuje się naturalny sok z buraka. Taka kiszona rzodkiewka bywa głównie składnikiem zestawu kiszonek (wraz z marchewką, kalafiorem i piklami) lub jest jest wybierana jako element klasycznej surówki. Rzodkiew po procesie kiszenia sprawdzi się również jako dodatek do zmodernizowanej odmiany tapenady. 

Przygotowanie kiszonej rzodkiewki

Aby przygotować kiszoną rzodkiewkę, zaopatrz się nie tylko w zapas tego warzywa i esencjonalnych przypraw, lecz także w odpowiedni… słoik. Do zrealizowania poniższego przepisu potrzebujesz szczelnie zamykanego naczynia o pojemności większej niż litr. 

Składniki

– 2-3 pęczki dużej rzodkiewki 

– 900 ml gorącej wody (ale nie wrzątku)

– 100 ml octu jabłkowego 

– 6 ząbków czosnku

– świeży koper

– 3 cm korzenia chrzanu

– 3 liście laurowe

– ziele angielskie

– gorczyca

– pieprz

– sól

Przygotowanie

Rzodkiewkę dokładnie umyj i pokrój w cienkie słupki lub połówki. Na dnie słoja umieść świeży koper i ułóż na nim rzodkiewki. Wymieszaj wszystkie pozostałe składniki razem z wodą i octem (korzeń chrzanu możesz wcześniej zetrzeć lub pokroić). Następnie zalej rzodkiewkę i zakręć szczelnie słoik. Pamiętaj, że różowa rzodkiewka będzie się odbarwiać 

w procesie kiszenia – jeśli chcesz jej nadać intensywniejszego koloru, umieść w słoiku kawałek buraka. 

Kiszona rzodkiewka – przechowywanie 

Rzodkiew powinna być kiszona w temperaturze pokojowej przez około siedem dni. Po tym czasie dobrze jest umieścić ją w lodówce, gdzie może stać nawet rok. Po otwarciu słoika warto spożyć jego zawartość maksymalnie w ciągu miesiąca, pamiętając, aby nie odlewać zalewy. Za każdym razem przed spożyciem należy sprawdzić przydatność kiszonek. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń