Kobiety, które zdobyły 3 gwiazdki Michelin

Znad patelni   2.03.2020

Pracują równie ciężko, co mężczyźni, a mimo tego są w mniejszości. Oto kobiety, którym udało się zdobyć najwyższą nagrodę przewodnika Michelin.

Branża kulinarna jest silnie zmaskulinizowana. W profesjonalnych kuchniach szefami najczęściej są mężczyźni, a kobiety, jeśli już pracują, to najczęściej na niższych stanowiskach. Można to tłumaczyć ekstremalnymi, niekorzystnymi warunkami, w końcu praca w kuchni to nie przelewki, tylko wysoka temperatura, szalone tempo, wiele godzin stania na nogach i siła, której wymaga np. noszenie ciężkich rondli czy krojenie tasakiem wielkich połaci mięsa z kością. Szefowanie w kuchni wiąże się też z siłą charakteru i stanowczością, to nie tylko praca koncepcyjna i gotowanie, lecz także zarządzanie dużą grupą indywidualistów. A może to tylko stereotypy? Statystyki są jednak brutalne – w Wielkiej Brytanii wśród szefów kuchni jest niecałe 20% kobiet, a w Stanach Zjednoczonych jeszcze mniej, bo zaledwie 4,7%. Są jednak na świecie kobiety, które nie dość, że przebiły się w świecie pełnym mężczyzn, to jeszcze mogą się dziś pochwalić najwyższym odznaczeniem kulinarnym – trzema gwiazdkami Michelin.

Dominique Crenn, Atelier Crenn

Pierwsze gwiazdki Michelin przyznano kobiecie w 1933 roku. Była to francuska szefowa kuchni Eugenie Brazier. Dziś, prawie sto lat później, tylko 4% szefów w nagrodzonych gwiazdkami restauracjach stanowią kobiety. Jedną z nich jest Francuzka Dominique Crenn, która prowadzi Atelier Crenn w San Francisco. Od dziecka zaznajamiana była z haute cuisine, ojciec prowadzał ją do gwiazdkowych restauracji, a mama uczyła gotować. Do Stanów Zjednoczonych przyleciała pod koniec lat 80., by spełniać swoje marzenia o karierze kulinarnej. Po kilku latach przeniosła się do Indonezji, gdzie jako pierwsza kobieta w kulinarnej historii kraju objęła stanowisko szefowej kuchni. Swoją pierwszą gwiazdkę zdobyła w 2009 roku, pracując w restauracji Luce w hotelu InterContinental w San Francisco. Drugą w 2014 roku, już po otwarciu swojego własnego lokalu, Atelier Crenn. Dwa lata później została nagrodzona tytułem Best Female Chef w konkursie The World’s 50 Best Restaurants, pojawiła się także w serialu Chef’s Table wyprodukowanym przez Netlix. Ostatnią, trzecią gwiazdkę, otrzymała w 2018, stając się pierwszą kobietą w Stanach Zjednoczonych, która została uhonorowana przez przewodnik Michelin najwyższym odznaczeniem.

Elena Arzak, Arzak

Biznes restauracyjny zaczęła poznawać jako nastolatka. Jej rodzice prowadzili w San Sebastian restaurację Arzak, w której pomagała podczas letnich wakacji. Gotowania uczyła się od najlepszych – pracowała w Le Gavroche pod skrzydłami Alberta Roux, szkolił ją także Alain Ducasse i Pierre Gagnaire. Dziś prowadzi rodzinną restaurację razem z ojcem, a trzema gwiazdkami Michelin może się pochwalić od 1989 roku. Specjalizuje się w nowej kuchni baskijskiej, awangardowej i opartej na tradycyjnych recepturach i najnowocześniejszych technikach. W 2012 roku otrzymała nagrodę Veuve Clicquot World’s Best Female Chef. Zmieniła San Sebastian z nikomu nieznanego miasteczka w cel pielgrzymek foodies z całego świata i zrewolucjonizowała kuchnię baskijską. Przeczy opinii, jakoby kobiety rezygnowały z kariery kulinarnej w momencie założenia rodziny – ma męża, dzieci i jest jedną z najbardziej znanych szefowych kuchni na świecie.

Annie Feolde, Enoteca Pinchiorri

Kolejna Francuzka na liście, urodzona pod Niceą i podobnie jak Arzak od małego rozwijająca swoją pasję do jedzenia – dzieciństwo spędziła między hotelem, który prowadzili jej rodzice, a farmą dziadków. Po skończeniu szkoły szybko się uniezależniła, a gdy los przywiał ją do Florencji i przypadkiem została na lodzie, bez pracy i mieszkania, zatrudniła się w restauracji. Tak zaczęła się jej przygoda z profesjonalnym gotowaniem. Nigdy jednak nie chciała być szefem, znając ciemne strony tego biznesu. Enotecę Pinchiorri otworzyła razem z mężem Giorgio Pinchiorri, najpierw był to bar z winem i przekąskami, a w końcu restauracja serwująca nowoczesną kuchnię włoską, oczywiście z imponującą piwniczką win. Pierwsza gwiazdka przyznana została Feolde w 1981, dowiedziała się o tym z kopii przewodnika Michelin, którą jej partner kupił w kiosku. Druga przyszła rok później, a trzecia w 1992 roku. Annie Feolde jest pierwszą włoską szefową kuchni z takim odznaczeniem.

Anne-Sophie Pic, Maison Pic

Urodziła się w Walencji i dorastała w rodzinie restauratorów – jej ojcem był Jacques Pic, również odznaczony przez przewodnik Michelin, a dziadkiem był Andre Pic, który jako pierwszy we Francji zdobył w 1934 roku trzy gwiazdki. Próbowała uciec od swojego przeznaczenia, studiując zarządzanie i odbywając staże w wielkich korporacjach, ale pasja przywiodła ją z powrotem do Maison Pic, rodzinnej restauracji. Mimo braku profesjonalnego wykształcenia kulinarnego, przejęła jej stery po śmierci ojca i w 2007 roku odzyskała trzy gwiazdki – lokal utracił jedną z nich, gdy zmarł Jacques. W tym samym roku jako jedyna kobieta znalazła się na liście 20 najbogatszych szefów kuchni we Francji, opublikowanej przez magazyn Le Figaro. W 2011 roku została nagrodzona wyróżnieniem Veuve Clicquot World’s Best Female Chef – był to pierwszy rok, w którym przyznano tę nagrodę. Była wówczas jedyną we Francji kobietą z trzema gwiazdkami Michelin.

Nadia Santini, Del Pescatore

Jak typowa Włoszka, od dzieciństwa przyglądała się mamie przygotowującej w kuchni posiłki. O karierze szefowej kuchni nie myślała, aż do momentu, gdy poznała swojego męża, Antonio Santini, którego rodzice prowadzili na lombardzkiej wsi restaurację Dal Pescatore. Po podróży poślubnej po Francji, pełnej przygód z haute cuisine, Nadia postanowiła zmienić nieco rodzinną restaurację. Rustykalną włoską kuchnię połączyła z francuskim podejściem do produktów i sezonowości. W ten sposób sprawiła, że niepozorny lokal został zauważony przez włoskich foodies, szefów kuchni i ekspertów. Nie przypisuje jednak tego sukcesu tylko sobie, otwarcie przyznając, że to zasługa czterech pokoleń rodziny Santini. Od 1996 roku Nadia Santini, jako pierwsza Włoszka, może się pochwalić trzema gwiazdkami Michelin, a w 2013 roku dostała tytuł najlepszej szefowej kuchni konkursu The World’s 50 Best Restaurants.

Utalentowane, zdeterminowane i pełne pasji – takie są kobiety, które dziś dzierżą trzy gwiazdki Michelin. Ich płeć nie ma żadnego znaczenia w momencie gdy pojawiają się w kuchni, zaczynają gotować i kierować swoim zespołem. Miejmy nadzieję, że ich liczba będzie stale rosła – najwyższa pora obalić stereotypy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

6 + 2 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.