Kodeks dobrych praktyk dla dowozów posiłków

6.04.2020

Główni przedstawiciele branży gastronomicznej oraz eksperci wypracowali rekomendowane standardy bezpiecznej dostawy posiłków. Jest to zestaw zaleceń, które pozwolą zachować bezpieczeństwo wszystkich osób zaangażowanych w proces dostawy – obsługę restauracji, kurierów i konsumentów.

Kodeks dobrych praktyk dla dowozów posiłków

1. Ograniczenie przyjmowania banknotów i monet. Promowanie płatności terminalem oraz płatności online.

2. Zalecane przekazywanie posiłków konsumentowi na zewnątrz budynku, aby unikać ryzyka przeniesienia wirusa poprzez przebywanie kurierów z innymi osobami w ciasnych przestrzeniach (windy, klatki schodowe, korytarze).

3. Bezkontaktowy odbiór posiłku z restauracji.

  • obsługa restauracji umieszcza posiłek w “strefie buforowej” – w innym pomieszczeniu niż pracuje obsługa restauracji lub w bezpiecznej odległości od obsługi – w miarę możliwości 4,5 m
  • kurier odbiera posiłek ze “strefy buforowej” po jej opuszczeniu przez obsługę

4. Bezkontaktowe przekazanie posiłku konsumentowi.

  • konsument płaci online lub terminalem płatniczym
  • kurier zostawia posiłek i terminal konsumentowi, następnie oddala się na bezpieczną odległość
  • konsument płaci kartą (jeżeli nie zapłacił wcześniej online) i zabiera posiłek

5. Obowiązkowa samokontrola stanu zdrowia kuriera przed każdą zmianą.

  • pomiar temperatury
  • oświadczenie kuriera o braku innych objawów
  • oświadczenie kuriera o braku kontaktów z osobami chorymi
  • dopuszczanie do pracy wyłącznie kurierów bez deklarowanych objawów i znanych ryzyk epidemiologicznych

6. Dezynfekcja pojazdów i całego wyposażenia kuriera przed każdą zmianą oraz poszczególnych elementów po każdym kontakcie z konsumentem (np. terminal płatniczy).

7. Mycie i/lub dezynfekcja rąk po każdym kontakcie z powierzchniami obcymi (np. klamki, terminale płatnicze)

Infografika-bezpieczne-dowozy-kodeks-dobrych-praktyk

Źródło:
www.zphoreca.pl

Zobacz też:
Jak dbać o bezpieczeństwo żywności w czasie pandemii?
Jak dbać o higienę rąk w gastronomii?
Czy można zarazić się koronawirusem przez jedzenie?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

99 − = 94

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.