atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Komfort użytkowania ponad wygląd. Jak dobrze wybrać porcelanę do restauracji?

Komfort użytkowania ponad wygląd. Jak dobrze wybrać porcelanę do restauracji?

Jaka zastawa będzie najtrwalsza? Czy przy wyborze lepiej kierować się trendami czy może postawić na klasykę? Na nasze pytania odpowiada Mariusz Dydjow – kierownik Działu Marketingu oraz Rozwoju Produktu marki Lubiana.

Dlaczego odpowiedni wybór porcelany ma znaczenie?

Wybór odpowiedniej zastawy do hotelu czy restauracji to nie lada wyzwanie. Ważne jest, aby serwis korespondował z charakterem miejsca, ale poza estetyką i designem, musi spełniać również inne funkcje: być wytrzymały i funkcjonalny. W restauracjach posiłki spożywane są z ponadprzeciętną częstotliwością. Naczynia są intensywnie eksploatowane, myte w wysokich temperaturach, zmywarkach i wyparzarkach. Dlatego przede wszystkim warto postawić na jakość.

Jakie są obecne trendy dotyczące porcelany w gastronomii? Jak często się zmieniają? 

Przede wszystkim z mody nigdy nie wychodzi klasyka. Jest ponadczasowa i nigdy się nie nudzi. Obecnie taka klasyczna porcelana to połączenie elegancji i nowoczesnego designu. Przykładem kolekcji opartej na klasycznych trendach jest stworzona w łubiańskiej fabryce seria River. Dzięki subtelnym falom sprawia nowoczesne, świeże wrażenie, a jej śnieżnobiały kolor pozwala w należyty sposób wyeksponować potrawę i dopełnić dowolną aranżację stołu.

Oczywiście pojawiają się mody sezonowe, na różne formy i dekoracje, jednak w przypadku naczyń do gastronomii musimy pamiętać, aby unikać wszelkiego rodzaju reliefów, które mogą być trudne do czyszczenia, oraz serwisów dekorowanych złoceniami. Te oczywiście prezentują się przepięknie, ale warto  zarezerwować je na specjalne okazje, gdyż mogą stracić swoje walory estetyczne w wyniku mycia w wysokich temperaturach.

W 2021 roku widzimy, że projektanci wyraźnie inspirują się i nawiązują do środowiska naturalnego. W trendach dominują nieregularne i organiczne formy. Tu możemy wskazać naszą kolekcję Stone Age. Nawiązuje formą do natury, czasów, kiedy przedmioty były wykonywane ręcznie – wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to kolorem roku 2021 zostało ogłoszone zestawienie dwóch barw – szarej i żółtej. Szary to stabilność, żółty – energia, a połączenie tych dwóch barw wprowadza pozytywny nastrój i dawkę słońca. Czyli coś, czego niewątpliwie wszystkim nam potrzeba w obecnych czasach. Musimy jednak pamiętać, że efektowny wygląd talerzy jest ważny, ale zawsze – najważniejszy jest komfort ich użytkowania.

porcelana do restauracji

Czym należy kierować się przy wyborze naczyń? Jakie kryteria brać pod uwagę? 

Tu warto przemyśleć przede wszystkim, jak będzie wyglądało menu. Czy będzie stałe, sezonowe, czy w przyszłości planujemy poszerzyć naszą ofertę. To bardzo ważne, bo od tego zależy jakie rodzaje i rozmiary naczyń będą nam potrzebne. Kupując zastawę do restauracji, musimy też pamiętać, że talerze nie mogą zajmować zbyt dużej powierzchni na stole, by nasi goście nie czuli się przytłoczeni. Liczy się również komfort samego spożywania potraw. Nie bez znaczenia będzie, jaki talerz wybierzemy do podania konkretnej potrawy. Zupy najwygodniej jada się w głębokich talerzach, nie w miseczkach. Głębokie talerze idealnie nadają się również do serwowania makaronów. Talerz nie może też być zbyt duży, ani za mały. Co ciekawe, smak potraw zależy również od kształtu naczyń. Dania podane na okrągłych talerzach wydają się być słodsze – warto o tym pamiętać serwując desery. Jednak poza wyglądem, przy wyborze naczyń do gastronomii przede wszystkim trzeba brać pod uwagę ich jakość. Wielokrotnie używana, poddawana częstemu zmywaniu i wyparzaniu musi być trwała.

Jaka zastawa jest najtrwalsza? Czy idzie to w parze z ceną czy wręcz przeciwnie? 

Porcelana gastronomiczna różni się od tej do użytku domowego. Przede wszystkim jest grubsza, w szczególności jej obrzeża. Z jednej strony zmniejsza to ryzyko uszkodzeń, z drugiej – pozwala dłużej utrzymać ciepło serwowanych posiłków. Na jakość naczyń wpływ ma przede wszystkim skład materiału z jakiego zostały wykonane i temperatura wypału. I tu pojawia się temat samego procesu wyrobu porcelany. W naszej fabryce w Łubianie stosujemy metodę prasowania izostatycznego. Co to oznacza? Formowanie zachodzi przez zagęszczanie ziarnistego granulatu za pomocą sił zewnętrznych w sztywnych formach. Zapewnia to formowanie wyrobów o najniższej porowatości, precyzyjnych wymiarach i symetrycznych kształtach. Jak już mamy kształt, porcelanę poddajemy wypaleniu – dwukrotnie. Naszą porcelanę wypalamy w 1400*C. Uzyskujemy twardy, piękny biały produkt. Jest odporny na zarysowania, obicia i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zastosowaniu tej metody i tak wysokiej temperatury wypału, nasza porcelana jest w stanie posłużyć długie lata nawet w najbardziej wymagających warunkach. Czy idzie to w parze z ceną? Trudno jest porównywać ceny porcelany domowej i gastronomicznej, ponieważ proces produkcji dość znacząco różni się w obu przypadkach. Dodatkowo, cena będzie zmieniać się w zależności od zużycia materiału i nakładu ręcznej pracy człowieka.

Czy Pana zdaniem jest taki moment, w którym warto w restauracji wymienić zastawę?

Warto pamiętać, że porcelana, choć trwała i sama w sobie ponadczasowa, nie jest kupowana raz na zawsze. Nie wypada podać gościom jedzenia na wyszczerbionym lub zarysowanym od sztućców serwisie. Kupując zastawę do restauracji, warto wybrać takiego producenta, który gwarantuje ciągłość produkcji kolekcji. Dzięki temu z łatwością można dokupić stłuczone elementy serwisu lub wymienić te, które po latach użytkowania mogą ulec zniszczeniu. Dobrze wybierać takie kolekcje, które posiadają szeroką gamę różnych elementów, dzięki czemu, jeśli zdecydujemy się na poszerzenie lub zmianę menu, a tym samym zmieni się zapotrzebowanie na rodzaj serwisu, możemy z łatwością dobrać i dokupić niezbędne elementy. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń