atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Krokiety na Wigilię – jak je zrobić?

Krokiety na Wigilię – jak je zrobić?

Trudno jest sobie wyobrazić Święta bez pysznych krokietów. To idealny dodatek do wigilijnego barszczu, a także – doskonałe danie samo w sobie. Jak przygotować najlepsze krokiety wigilijne? O jakich zasadach pamiętać, przygotowując pyszne ciasto i niezapomniany farsz? 

Przepis na krokiety, czasem mylone przez Gości z pasztecikami, znany był już niemal pół wieku temu – to z wtedy pochodzą pierwsze wzmianki o naleśnikach w chrupiącej panierce. Charakterystyczna, doskonale wysmażona panierka jest znakiem rozpoznawczym krokietów, o czym świadczy nawet etymologia ich nazwy (croquer, czyli chrupać lub być kruchym). Panierka, choć kluczowa, to jednak nie wszystko. Tradycja serwowania krokietów w okresie świątecznym nakazuje, aby zamknąć w nich esencjonalny farsz na bazie kapusty z grzybami, który wielu Polakom nieodzownie kojarzy się z Wigilią. Jak go przygotować? I jak stworzyć perfekcyjne ciasto?

Ciasto na krokiety – sprawdź kilka wskazówek

Dobre ciasto naleśnikowe na krokiety to podstawa – w końcu jeśli fundament jest porządny, to cała kulinarna konstrukcja uda się wyśmienicie! Przygotowując ciasto na krokiety wigilijne, jajka ubij z odrobiną cukru na puszystą masę – zgadza się, dodatek cukru w cieście ciekawie przełamie smak charakterystycznego słodko-słono-ostrego farszu. Następnie do jajek dodaj odrobinę Oleju z Esencją Masła, trochę wody gazowanej i mleko, a całość ubijaj razem przez chwilę. W misce przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia oraz solą i mieszaj aż do momentu połączenia się wszystkich składników. Gotowe ciasto smaż – to ważny moment w całym procesie, który wpłynie na efekt końcowy. Do smażenia użyj Oleju z Esencją Masła. Jego wyjątkowy aromat podkreśli głębię Twojego dania, nadając mu jednocześnie harmonijnego smaku. 

Farsz na krokiety – jaki powinien być ten idealny?

Jeśli decydujesz się na serwowanie krokietów w standardowej wersji wigilijnej, czyli z dodatkiem farszu na bazie kapusty i grzybów, to musisz pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim farsz nie powinien być wilgotny, tylko kleisty – uzyskasz to poprzez długie smażenie grzybów z kapustą. Kilka wskazówek, jak przygotować najlepsze grzyby w wersji smażonej, zamieściliśmy w swoim artykule: Grzyby duszone i smażone! Jak wykorzystać ich potencjał w restauracji?. Większym wyzwaniem może być jednak kapusta – bardzo łatwo jest zepsuć jej smak niepożądaną goryczką. Zdarza się to nawet doświadczonym kucharkom i kucharzom, którzy przygotowując catering świąteczny, nie mają czasu na dokładne odmierzenie soli.

Aby przygotować najlepszą kapustę wigilijną, musisz zacząć od gotowania (opcjonalnie – przepłukania swojego surowca). Po zakończeniu gotowania, pokrój w niewielką kostkę cebulę i podsmaż ją na patelni – ponownie na Oleju z Esencją Masła. Przygotowanie każdego składnika na tym samym tłuszczu ułatwi Ci wypracowanie spójnych, przenikających się wzajemnie smaków. Razem z cebulą smaż grzyby, a następnie dodaj odciśniętą z wody i posiekaną kapustę. Całość mieszaj i wzbogać dodatkiem przypraw: przede wszystkim soli (w rozsądnej ilości) oraz pieprzu (ciekawym wyborem będzie zwłaszcza pieprz cytrynowy, który intrygująco skomponuje się z kapustą). Ostrość możesz z kolei uzyskać dzięki mieszance odrobiny chili z… gałką muszkatołową. Takie nietypowe połączenie przypraw do kapusty wigilijnej pomoże zaciekawić Twoich Gości i zbalansować smaki. 

Faszerowanie krokietów wigilijnych. O czym warto pamiętać?

Nadszedł czas na faszerowanie, poniżej środka przestudzonego ciasta naleśnikowego, rozłóż wybrany farsz. Zawiń go z dołu, zbierz boki w kopertę, a następnie – roluj do góry, precyzyjnie zwijając. Pamiętaj, że nawet robiąc krokiety do cateringu, warto kontrolować proporcje. W krokietach ważny jest smak chrupiącego ciasta. Zbyt dużo farszu sprawi, że to konkretnie kapusta zdominuje esencję Twojego dania. W dodatku krokiet będzie bardziej podatny na rozpadanie, co w efekcie zwiększy koszt przygotowania cateringu.  

Panierowanie krokietów. Detal, który ma znaczenie!

Panierowanie to ostatni etap przyrządzania krokietów przed smażeniem. Aby go rozpocząć, jajka  rozbij i wymieszaj z dodatkiem soli oraz pieprzu. Uzyskana masa powinna być jednolita – to bardzo ważne, w przeciwnym razie bułka źle się przyklei. W masie maczaj zwinięte ciasto naleśnikowe, a następnie obtocz w bułce tartej wysokiej jakości. Nasz tip? Wsyp przyprawy do bułki tartej. Sięgnij po ziołową sól i pieprz. Dzięki temu panierka wyda się bardziej esencjonalna i lepiej wprawi podniebienie przed nadejściem wyśmienitego farszu. A teraz smażymy krokiety!

Smażymy wigilijne krokiety

Na patelni rozgrzej Olej z Esencją Masła i ułóż wigilijne krokiety w niewielkich odstępach. Smaż je na złoty kolor z obydwu stron, pamiętając o kontroli zawiniętych brzegów. Jeśli krokiet się rozpadnie, dokładnie pozbądź się farszu z oleju przy pomocy łopatki kuchennej. 

Wegańskie krokiety wigilijne

Kuchnia wegańska nie pozwala na użycie do ciasta naleśnikowego zarówno jajek, jak i mleka. Co więcej – wymaga także zmiany tłuszczu do smażenia. Jak zastąpić te składniki? Ciasto na wegańskie krokiety wigilijne możesz przygotować z dodatkiem siemienia lnianego, mielonych płatków owsianych lub wegańskich Veggs – każdy z tych składników dobrze zastąpi jajka, jednocześnie nie wpływając w istotny sposób na końcowy smak ciasta. Zamiast klasycznego mleka użyj ryżowego lub sojowego. A Olej z Esencją Masła możesz zastąpić np. TopQ, Kujawskim 3 ziarna lub klasycznym – z pierwszego tłoczenia. 

Bezglutenowe krokiety wigilijne

Jeśli przygotowujesz bezglutenowe krokiety wigilijne, pamiętaj nie tylko o właściwym doborze mąki na ciasto (możesz skorzystać np. z ziemniaczanej, kukurydzianej, ryżowej i jaglanej), lecz także… przypraw. Użyj tych, które nie mają dopisku o możliwości wystąpienia śladowych ilości glutenu. Szczególnie ważna w bezglutenowych krokietach jest jednak panierka. Przygotuj ją z bezglutenowej bułki tartej, ekspandowanych ziaren, kaszy kukurydzianej lub drobno zmielonych płatków kukurydzianych – możesz także wymieszać ze sobą kilka z  tych składników. Pamiętaj również, aby bezglutenowe krokiety smażyć oddzielnie. 

Hiszpańskie krokiety z beszamelem! 

Hiszpańskie krokiety z beszamelem to świetny wybór, jeśli oferujesz catering świąteczny inspirowany kuchnią międzynarodową lub po prostu chcesz zaproponować swoim Gościom nowe, ciekawe smaki. Tradycyjne croquetas mają trzy rodzaje nadzienia – z szynką (croquetas de jamon), z serem (croquetas de queso) lub z grzybami, a konkretniej borowikami (croquetas de boletus). W świątecznym wariancie możesz zdecydować się np. na niebieski ser pleśniowy. Jak przygotować hiszpańskie krokiety? Na Oleju z Esencją Masła podsmaż cebulę i dodaj do niej wybraną mąkę, śmietanę (aby masa była gęstsza) oraz gałkę muszkatołową, pieprz oraz sól, ciągle mieszając składniki (łącznie przez około 10 minut). Masa powinna być na tyle gęsta, aby uformowanie z niej croquettes było możliwe. Kiedy wystygnie, dołóż do niej wybrany ser pleśniowy. Włóż mieszankę do lodówki, aby ułatwić sobie formowanie podłużnych krokietów. Przygotowane krokiety obtocz w mące, jajku, a następnie w bułce tartej. Smaż na Oleju z Esencją Masła. Pamiętaj, że jeśli przygotowujesz jedną z dwóch klasycznych opcji, to na początku do cebuli musisz dodać hiszpańską szynkę (np. jamón serrano) lub borowiki – jednocześnie zrezygnuj z pleśniowego sera. W tradycyjnym wariancie serowym  główny produkt dodaj dopiero na koniec robienia beszamelu. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń