Frytura idealna, czyli na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze frytury?
Tłuszcze przeznaczone do głębokiego smażenia powinny spełniać wiele różnych wymagań zależnych od tego, co chcemy usmażyć oraz jaki produkt końcowy…
Organizm ludzki jest zdolny do syntezy wszystkich kwasów tłuszczowych poza dwoma wyjątkami: kwasem linolowym (LA) z grupy omega-6 oraz alfa-linolenowym (ALA) z grupy omega-3. Dowiedzcie się, co jest w nich takiego specjalnego!
Zapraszamy do przeglądu trzech niezwykłych i cennych dla człowieka, grup kwasów tłuszczowych. Dbajmy o to, żeby zrobić dla nich miejsce w naszej kuchni. Jednocześnie warto pamiętać o spożywaniu ich we właściwych proporcjach.
Omega-3
Jeden z Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). To najbardziej wartościowa grupa kwasów tłuszczowych, a także najbardziej deficytowa – zarówno w naszej żywności i całym środowisku. Wpływa na pracę układu krwionośnego i rozwój układu nerwowego. Cennym źródłem kwasów omega-3 jest m.in. olej rzepakowy i tłuste ryby.
Omega-6
Podobnie jak omega-3, zaliczają się do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Regulują gospodarkę lipidową organizmu (w tym stężenie cholesterolu, poziom trójglicerydów) oraz pracę układu immunologicznego.
Co więcej:
Zarówno kwas omega-3, jak i omega-6 mogą pełnić swoje funkcje jedynie w odpowiedniej temperaturze – nie można poddawać ich obróbce termicznej.
Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stosunku kwasów omega-3 do omega-6 w diecie – 1:5. To bardzo ważne, ponieważ zbyt duża ilość kwasów omega-6 ogranicza dostęp do organizmu kwasom omega-3. W ten sposób cenne kwasy omega-6 mogą stać się szkodliwe i powodować rozwój wielu chorób.
Omega-9
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, mniej podatne na oksydację, a przez to odporne na działanie wysokich temperatur. Nie tracą swoich właściwości podczas smażenia. Znajdują się w olejach roślinnych, np. rafinowanym oleju rzepakowym.