Kwasy tłuszczowe: omega-3, omega-6, omega-9. Dlaczego są ważne dla naszego zdrowia?

1.08.2017

Organizm ludzki jest zdolny do syntezy wszystkich kwasów tłuszczowych poza dwoma wyjątkami: kwasem linolowym (LA) z grupy omega-6 oraz alfa-linolenowym (ALA) z grupy omega-3. Dowiedzcie się, co jest w nich takiego specjalnego!

Zapraszamy do przeglądu trzech niezwykłych i cennych dla człowieka, grup kwasów tłuszczowych. Dbajmy o to, żeby zrobić dla nich miejsce w naszej kuchni. Jednocześnie warto pamiętać o spożywaniu ich we właściwych proporcjach.

Omega-3

Jeden z Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). To najbardziej wartościowa grupa kwasów tłuszczowych, a także najbardziej deficytowa – zarówno w naszej żywności i całym środowisku. Wpływa na pracę układu krwionośnego i rozwój układu nerwowego. Cennym źródłem kwasów omega-3 jest m.in. olej rzepakowy i tłuste ryby.

Omega-6

Podobnie jak omega-3, zaliczają się do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Regulują gospodarkę lipidową organizmu (w tym stężenie cholesterolu, poziom trójglicerydów) oraz pracę układu immunologicznego.

Co więcej:

Zarówno kwas omega-3, jak i omega-6 mogą pełnić swoje funkcje jedynie w odpowiedniej temperaturze – nie można poddawać ich obróbce termicznej.

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stosunku kwasów omega-3 do omega-6 w diecie – 1:5. To bardzo ważne, ponieważ zbyt duża ilość kwasów omega-6 ogranicza dostęp do organizmu kwasom omega-3. W ten sposób cenne kwasy omega-6 mogą stać się szkodliwe i powodować rozwój wielu chorób.

Omega-9

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, mniej podatne na oksydację, a przez to odporne na działanie wysokich temperatur. Nie tracą swoich właściwości podczas smażenia. Znajdują się w olejach roślinnych, np. rafinowanym oleju rzepakowym.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

78 − 75 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.