Łazanki z boczkiem i kapustą – przepis
W Polsce łazanki kojarzą się głównie z okresem bożonarodzeniowym. To właśnie wtedy na świątecznych stołach goszczą półmiski tego prostego makaronu z kapustą. Jednak w ostatnim czasie w kuchni casualowej nastała moda na powrót do korzeni – i wśród tradycyjnych przepisów jeden z najbardziej poszukiwanych to właśnie łazanki. Jak je przygotować? I to nie tyle w wersji świątecznej, co z dodatkiem aromatycznego boczku? Sprawdźmy!
Choć niektórzy uznają je za wytwór tradycyjnej kuchni polskiej, to jednak ich geneza nie jest całkowicie jasna. Łazanki przybyły do Polski najprawdopodobniej w XVI wieku z Włoch – razem z królową Boną. Ich pierwowzorem był najpewniej powszechnie znany makaron na lasagne. Co ciekawe, dzisiaj łazanki w różnych wariantach są znane w wielu zakątkach niemal całego świata: mają różne nazwy i są serwowane na co najmniej kilkadziesiąt sposobów, w tym również… na słodko!
Łazanki – przygotowanie
Przygotowanie łazanek zaczynamy od makaronu. Nawet jeśli prowadzisz catering i w kuchni zależy Ci przede wszystkim na czasie, rozważ samodzielne przygotowanie bazy swojego dania. Smak domowego, klasycznie wyrabianego makaronu pozytywnie wpłynie na doświadczenia kulinarne Twoich klientek i klientów.
Składniki na łazanki – makaron (dla 4 osób)
– 350 g mąki pszennej
– 2 duże jajka
– 150 ml wody
– sól
Łazanki – makaron. Przygotowanie
Mąkę dokładnie przesiej, wymieszaj z solą i wysyp na stolnicę. Uformuj kopiec z dziurą w środku (na kształt wulkanu) i wbij do niej jaja. Dolej 50 ml wody i zacznij ugniatać ciasto. Jeśli jest za twarde, dodaj łyżkę wody – powtarzaj tę czynność aż do uzyskania elastycznej konsystencji. Wyrobione ciasto zwiń w kulę, podsyp mąką i odstaw na około 40 minut. Następnie rozwałkuj je cienko, podsypując mąką w razie potrzeby, a potem krój wzdłuż i wszerz na cienkie kwadraty. Po pokrojeniu odczekaj jeszcze 30 minut. Wstaw na palnik garnek z wodą. Do osolonego wrzątku wrzucaj delikatnie porcje łazanek i wyciągaj gotowe partie. Czas gotowania wynosi maksymalnie 3 minuty (aż do wypłynięcia).
Łazanki z boczkiem i kapustą – przepis
Kiedy masz już gotowy makaron na łazanki, czas zadbać o odpowiednie dodatki, aby danie było smaczne i sycące. W swojej wersji postawiliśmy na połączenie boczku z kapustą, ale jeśli masz ochotę, możesz zamienić boczek na mięso mielone, pieczarki lub suszone grzyby leśne.
Składniki na łazanki z boczkiem i kapustą (dla 4 osób)
– 500 g kiszonej kapusty
– 400 ml wody
– 400 g boczku
– 3 duże cebule
– 80 ml Oleju z Esencją Masła
– liście laurowe
– ziele angielskie
– sól
– świeżo mielony pieprz
– 2 gałązki rozmarynu
– kminek
Odciśniętą z wody i pokrojoną kapustę włóż do garnka. Wlej wodę i dodaj przyprawy. Garnek szczelnie przykryj. Kapustę gotuj przez 45 minut aż do miękkości. Po tym czasie odlej wodę i wyrzuć przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie, rozmaryn), a kapustę pozostaw do przestygnięcia. Boczek i wszystkie cebule pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej Olej z Esencją Masła i dodaj boczek. Smaż mięso aż do zarumienienia, a następnie dodaj cebulę. Teraz dodaj sól i pieprz. Smaż całość do momentu uzyskania miękkości. Dodaj odciśniętą z wody kapustę i smaż mieszankę jeszcze przez około 5 minut. Na koniec wymieszaj w naczyniu makaron z kapustą i dodatkami. Upewnij się, że ciepło rozłożyło się równomiernie w daniu – po prostu go spróbuj!