Macerowanie, czyli jak sprawić, by mięso było jeszcze smaczniejsze

Porcja wiedzy   28.12.2017

Jak nadać aromat mięsu i sprawić, że będzie ono soczyste i kruche? Odpowiedzią jest maceracja – technika stosowana od wieków na całym świecie. Czym jest macerowanie mięsa?

Macerowanie to technika, która z pomocą cieczy nadaje smak, aromat lub zmienia strukturę danego produktu. Temu procesowi poddaje się wiele składników między innymi owoce w celu uzyskania nalewek. W łacinie występuje termin “maceratus”, który oznacza “zmiękczać”. Dlatego właśnie ten proces jest tak przydatny w obróbce mięsa, którego struktura często jest dość twarda.

Co może być maceratem?

Dobrym maceratem mogą być wszelkie ciecze, które mają zastosowanie kulinarne. W kuchni śródziemnomorskiej najczęściej maceruje się w oliwie z oliwek. W Azji jest to często olej sezamowy lub sos sojowy. Idealnie do tej techniki sprawdza się alkohol, który przyspiesza proces i rozbija włókna w mięsie powodując, że jest bardziej miękkie. Można macerować również w wodzie, ale należy pamiętać o dokładnym przyprawieniu. Szerokie zastosowanie w macerowaniu ma także ocet, który podobnie do alkoholu skraca proces. Macerat to swojego rodzaju marynata. Z tego powodu do wszystkich wymienionych cieszy możemy dodać dowolne przyprawy i zioła. Dobrze sprawdza się czosnek, suszona papryka, ale także klasycznie sól i pieprz.

Dlaczego warto macerować mięso?

Dzięki macerowaniu mięso staje się bardziej miękkie. Sam proces nadaje mięsu kruchości, a co za tym idzie sprawia, że jest bardziej delikatne. Dzięki wykorzystaniu cieczy aromaty w niej rozpuszczone są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka produktu, czemu zawdzięczamy soczyste i aromatyczne mięso. Oprócz tego, macerowanie mięsa powoduje, że dłużej jest ono świeże. Wszelkie marynaty zawierające alkohol, oliwę, sól rozpoczynają procesy konserwujące i dzięki temu mięso może dłużej przebywać w lodówce przed spożyciem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

59 − = 58

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.