atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Macerowanie, czyli jak sprawić, by mięso było jeszcze smaczniejsze

Macerowanie, czyli jak sprawić, by mięso było jeszcze smaczniejsze

Jak nadać aromat mięsu i sprawić, że będzie ono soczyste i kruche? Odpowiedzią jest maceracja – technika stosowana od wieków na całym świecie. Czym jest macerowanie mięsa?

Macerowanie to technika, która z pomocą cieczy nadaje smak, aromat lub zmienia strukturę danego produktu. Temu procesowi poddaje się wiele składników między innymi owoce w celu uzyskania nalewek. W łacinie występuje termin “maceratus”, który oznacza “zmiękczać”. Dlatego właśnie ten proces jest tak przydatny w obróbce mięsa, którego struktura często jest dość twarda.

Co może być maceratem?

Dobrym maceratem mogą być wszelkie ciecze, które mają zastosowanie kulinarne. W kuchni śródziemnomorskiej najczęściej maceruje się w oliwie z oliwek. W Azji jest to często olej sezamowy lub sos sojowy. Idealnie do tej techniki sprawdza się alkohol, który przyspiesza proces i rozbija włókna w mięsie powodując, że jest bardziej miękkie. Można macerować również w wodzie, ale należy pamiętać o dokładnym przyprawieniu. Szerokie zastosowanie w macerowaniu ma także ocet, który podobnie do alkoholu skraca proces. Macerat to swojego rodzaju marynata. Z tego powodu do wszystkich wymienionych cieszy możemy dodać dowolne przyprawy i zioła. Dobrze sprawdza się czosnek, suszona papryka, ale także klasycznie sól i pieprz.

Dlaczego warto macerować mięso?

Dzięki macerowaniu mięso staje się bardziej miękkie. Sam proces nadaje mięsu kruchości, a co za tym idzie sprawia, że jest bardziej delikatne. Dzięki wykorzystaniu cieczy aromaty w niej rozpuszczone są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka produktu, czemu zawdzięczamy soczyste i aromatyczne mięso. Oprócz tego, macerowanie mięsa powoduje, że dłużej jest ono świeże. Wszelkie marynaty zawierające alkohol, oliwę, sól rozpoczynają procesy konserwujące i dzięki temu mięso może dłużej przebywać w lodówce przed spożyciem.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń