Frytura idealna, czyli na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze frytury?
Tłuszcze przeznaczone do głębokiego smażenia powinny spełniać wiele różnych wymagań zależnych od tego, co chcemy usmażyć oraz jaki produkt końcowy…
Jak nadać aromat mięsu i sprawić, że będzie ono soczyste i kruche? Odpowiedzią jest maceracja – technika stosowana od wieków na całym świecie. Czym jest macerowanie mięsa?
Macerowanie to technika, która z pomocą cieczy nadaje smak, aromat lub zmienia strukturę danego produktu. Temu procesowi poddaje się wiele składników między innymi owoce w celu uzyskania nalewek. W łacinie występuje termin “maceratus”, który oznacza “zmiękczać”. Dlatego właśnie ten proces jest tak przydatny w obróbce mięsa, którego struktura często jest dość twarda.
Co może być maceratem?
Dobrym maceratem mogą być wszelkie ciecze, które mają zastosowanie kulinarne. W kuchni śródziemnomorskiej najczęściej maceruje się w oliwie z oliwek. W Azji jest to często olej sezamowy lub sos sojowy. Idealnie do tej techniki sprawdza się alkohol, który przyspiesza proces i rozbija włókna w mięsie powodując, że jest bardziej miękkie. Można macerować również w wodzie, ale należy pamiętać o dokładnym przyprawieniu. Szerokie zastosowanie w macerowaniu ma także ocet, który podobnie do alkoholu skraca proces. Macerat to swojego rodzaju marynata. Z tego powodu do wszystkich wymienionych cieszy możemy dodać dowolne przyprawy i zioła. Dobrze sprawdza się czosnek, suszona papryka, ale także klasycznie sól i pieprz.
Dlaczego warto macerować mięso?
Dzięki macerowaniu mięso staje się bardziej miękkie. Sam proces nadaje mięsu kruchości, a co za tym idzie sprawia, że jest bardziej delikatne. Dzięki wykorzystaniu cieczy aromaty w niej rozpuszczone są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka produktu, czemu zawdzięczamy soczyste i aromatyczne mięso. Oprócz tego, macerowanie mięsa powoduje, że dłużej jest ono świeże. Wszelkie marynaty zawierające alkohol, oliwę, sól rozpoczynają procesy konserwujące i dzięki temu mięso może dłużej przebywać w lodówce przed spożyciem.