Najbardziej inspirujące książki według szefów kuchni

Znad patelni   18.01.2018

Co czytają szefowie kuchni i gdzie szukają inspiracji? Sprawdźmy, polecane przez nich książki, które zrobiły na nich ostatnio wrażenie. Podzielcie się też w komentarzach tytułami, które chcielibyście polecić innym kucharzom. 

Jarosław Walczyk, prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni
Co rusz są jakieś nowości, które z dużą przyjemnością wertuję, ale najczęściej wracam do inspirującej mnie Larousse Gastronomique, to niezwykle obszerna encyklopedia gastronomii skupiająca się głównie na kuchni francuskiej. Została wydana po raz pierwszy w 1938 r. i wciąż pozostaje niezwykle aktualnym źródłem. Poza tym oczywiście polecam wszechmocny internet, dzięki któremu można pogłębić swoja wiedzę.

Adam Chrząstowski, szef kuchni w Ed Red Warszawa/Kraków
Od jakiegoś czasu żadna książka kucharska sensu stricte nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Wcześniej były to książki Thomasa Kellera, uznawanego za jednego z najlepszych szefów kuchni na świecie. Obecnie kupuję i czytam specjalistyczne publikacje traktujące o produktach (rzeźnicze, piekarskie itp.)

Marek Widomski, szef kuchni i właściciel Introligatornia Smaku w Krakowie
Polecam książkę „Book of Tapas” autorstwa Simone & Ines Ortega, Przedstawia ona proste dania z wyśmienitych produktów i zrobionych według starych zasad z naturalnym dekorem.

Dariusz Struciński, szef kuchni Restauracji Pałacowa Hotel Anders Stare Jabłonki
Na uwagę zasługuje książka Grzegorza Łapanowskiego „Wzór na smak” – merytorycznie dobra, z pomysłem i świetnie wydana.

Mirek Drewniak, właściciel firm Mirand –  Gast w Bielsko-Białej oraz Catering Group Centrum – Południe w Bełchatowie
Polecam 12 moich własnych przewodników kulinarnych dla Wydawnictwa Pascal.

Janusz Pyra, szef kuchni w Restauracji Zamkowa – Zamku Dubiecko
Przyznam szczerze, że nie przeczytałem ostatni żadnej porywającej pozycji, poza przejrzeniem kilku obrazków z książki „Najlepsze Przepisy Najlepszych Restauracji”. Zbliżają się jesienne wieczory i mam nadzieję, że zaległości zostaną nadrobione.

Wojciech Harapkiewicz, szef kuchni w Restauracji Babinicz w Szczawnie – Zdroju
Polecam Eleven Madison Park The CookBook autorstwa Daniela Humma i Willa Guidara. Cenię tę książkę za nowatorskie przedstawienie pospolitych składników.

Iwona Niemczewska, szef kuchni w Restauracji Z Drugiej Strony Lustra
Polecam książkę Leonarda di Carlo – to prawdziwa skarbnica pełna wiedzy cukierniczej.

Marcin Molik, szef kuchni w Restauracji Drukarnia w Warszawie
Inspirujących mnie książek jest wiele, między innymi są to pozycje Tomasza Jakubiaka i Aleksandra Barona.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 3

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.