Frytura idealna, czyli na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze frytury?
Tłuszcze przeznaczone do głębokiego smażenia powinny spełniać wiele różnych wymagań zależnych od tego, co chcemy usmażyć oraz jaki produkt końcowy…
W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą popularność egzotycznych tłuszczów roślinnych. Zyskują one uwagę konsumentów między innymi ze względu na ich unikalne cechy sensoryczne. Przykładem takiego tłuszczu może być olej arachidowy. Więcej o jego właściwościach w poniższym artykule.
Olej arachidowy jest szczególnie popularny w Azji, w takich krajach jak Chiny, Indie, Laos, Wietnam i Kambodża, gdzie stosuje się go do większości potraw. Jest tam dostępny w kilku postaciach – tłoczony na zimno o wyraźnie orzechowym smaku i żółtej barwie, rafinowany – jaśniejszy i pozbawiony smaku oraz „prażony”, popularny w południowej i południowo-wschodniej Azji, o bardzo wyrazistym smaku orzechów, stosowany jako dodatek aromatyczny.
Olej arachidowy należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu i spożyć w ciągu kilku miesięcy.
Cechuje się obecnością zróżnicowanych kwasów tłuszczowych:
Stanowi ubogie źródło kwasów omega-3, dlatego podczas przygotowywania dań powinien być łączony z produktami, które są w nie bogate. Dodatkowo stanowi źródło witamin i antyoksydantów – zawiera witaminę E, kwas kumarowy czy skwalen. W jego składzie obecne są również sterole, które są niezwykle skuteczne w walce z nadwyżką „złego cholesterolu” LDL.
Olej arachidowy w kuchni stosuje się zwykle do smażenia oraz jako aromatyzujący składnik sosów do sałatek. Idealnie nadaje się on też do surówek, warzyw i najróżniejszych potraw podawanych na zimno. Olej arachidowy sprawdza się jako dodatek do budyniu, ryżu z owocami, naleśników czy też racuchów. W Indiach olej arachidowy stosuje się również do wyrobu wegańskiej formy masła ghee (klarowanego) – vanaspati. Można na nim smażyć, ale nigdy powyżej punktu dymienia, który jest jednak bardzo wysoki – wynosi 225°C.
Źródła: