Olej arachidowy do smażenia – właściwości, zastosowanie

Tłuszcze   11.12.2019

W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą popularność egzotycznych tłuszczów roślinnych. Zyskują one uwagę konsumentów między innymi ze względu na ich unikalne cechy sensoryczne. Przykładem takiego tłuszczu może być olej arachidowy. Więcej o jego właściwościach w poniższym artykule.

Olej arachidowy – właściwości

Olej arachidowy jest szczególnie popularny w Azji, w takich krajach jak Chiny, Indie, Laos, Wietnam i Kambodża, gdzie stosuje się go do większości potraw. Jest tam dostępny w kilku postaciach – tłoczony na zimno o wyraźnie orzechowym smaku i żółtej barwie, rafinowany – jaśniejszy i pozbawiony smaku oraz „prażony”, popularny w południowej i południowo-wschodniej Azji, o bardzo wyrazistym smaku orzechów, stosowany jako dodatek aromatyczny.

Olej arachidowy należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu i spożyć w ciągu kilku miesięcy.

Cechuje się obecnością zróżnicowanych kwasów tłuszczowych:

 • jednonienasyconych: 52%
 • wielonienasyconych: 32%
 • oraz nasyconych: 16%

Stanowi ubogie źródło kwasów omega-3, dlatego podczas przygotowywania dań powinien być łączony z produktami, które są w nie bogate. Dodatkowo stanowi źródło witamin i antyoksydantów – zawiera witaminę E, kwas kumarowy czy skwalen. W jego składzie obecne są również sterole, które są niezwykle skuteczne w walce z nadwyżką „złego cholesterolu” LDL.

Olej arachidowy – zastosowanie

Olej arachidowy w kuchni stosuje się zwykle do smażenia oraz jako aromatyzujący składnik sosów do sałatek. Idealnie nadaje się on też do surówek, warzyw i najróżniejszych potraw podawanych na zimno. Olej arachidowy sprawdza się jako dodatek do budyniu, ryżu z owocami, naleśników czy też racuchów. W Indiach olej arachidowy stosuje się również do wyrobu wegańskiej formy masła ghee (klarowanego) – vanaspati. Można na nim smażyć, ale nigdy powyżej punktu dymienia, który jest jednak bardzo wysoki – wynosi 225°C.

Źródła:

 1. https://biokurier.pl/jedzenie/wiesz-co-jesz/olej-arachidowy-dla-zdrowia-i-urody/
 2. https://bonavita.pl/olej-arachidowy-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-w-kosmetyce
 3. https://www.bonappetit.com/test-kitchen/ingredients/article/types-of-cooking-oil
 4. https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/olej-arachidowy-wlasciwosci-zdrowotne-i-zastosowanie-aa-nkob-JhKf-6DMK.html
 5. https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/peanut-oil
 6. https://www.thespruceeats.com/what-is-peanut-oil-1328456
 7. Pokorny J., Sakurai H.: „Nowe oleje roślinne o zmodyfikowanym składzie i specjalnym przeznaczeniu.”, Przemysł Spożywczy, 2000, 54(11)/50-51.
 8. Wroniak M., Cenkier J.: „Porównanie cech sensorycznych, fizyko-chemicznych i stabilności oksydatywnej wybranych olejów tłoczonych na zimno.”, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk
 9. Rolniczych, 2015, 581/123-133.
 10. Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K.: „Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno.”, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość., 2006, 2(47)/46-58.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

90 − = 81

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.