atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Oleje infuzowane — w czym tkwi ich tajemnica?   

Oleje infuzowane — w czym tkwi ich tajemnica?   

Na rynku istnieje ogromny wybór olejów smakowych dla gastronomii. Warto jednak pokusić się o przygotowanie własnych, w autorski sposób łącząc smaki i aromaty. Podpowiadamy jak to zrobić.

Infuzowanie — na czym polega?

Infuzowanie to proces nadawania danemu produktowi innych aromatów i smaków, wykorzystując do tego inne składniki. Oleje są wyjątkowo wdzięcznym obiektem do eksperymentów, ze względu na stosunkową łatwość osiągania zamierzonych rezultatów — olejki aromatyczne zawarte w ziołach i przyprawach szybko rozpuszczają się w substancji podobnej, czyli wybranym przez nas oleju bazowym.

Podstawowe zasady infuzowania 

Nie wszyscy wiedzą, jak ważne jest przestrzeganie pewnych zasad w procesie przygotowywania olei infuzowanych. Dbanie o doskonałą jakość produktów to za mało — musimy je odpowiednio przygotować. Wszystkie składniki musimy najpierw dokładnie oczyścić i osuszyć (np. za pomocą dehydratora żywności). Wszystko po to, aby zachować najwyższe bezpieczeństwo. Między innymi na świeżych ziołach występuje bakteria, która w warunkach beztlenowych (czyli w zamkniętej butelce oleju) wydziela toksynę botulinową — potrzebuje do tego jedynie obecności wody. Dokładnie osuszając wykorzystywane produkty, nie musimy się niczego obawiać.

Kompozycja smaków

Dobieramy zioła, przyprawy i owoce, które chcemy wykorzystać. Możemy postawić na klasyczne, jednoskładnikowe rozwiązania, albo postawić na nieoczywiste kompozycje: połączenie skórki cytrynowej i tymianku, kolendry i papryczki chili… Możliwości nie mają granic. Zaopatrujemy się w olej o neutralnym smaku, który nie zdominuje efektu końcowego. Następnie działamy wg wybranej metody infuzowania: na ciepło lub na zimno.

Infuzowanie na ciepło

Tę metodę polecamy zastosować do suszonych dodatków (rozmaryn, tymianek, szałwia, suszone papryczki). Powoli podgrzewamy olej na wolnym ogniu, nie przekraczając temperatury 60 stopni. Po zdjęciu oleju z ognia, dodajemy wybrane składniki i zostawiamy do ostygnięcia. Przelewamy do czystej, szklanej butelki i szczelnie zamykamy.

Infuzowanie na zimno

To dobra opcja dla świeżych, delikatnych ziół (pietruszka, kolendra, bazylia). Blanszujemy je przez kilka sekund, by jeszcze lepiej zachować ich aromat i kolor. Jeśli chcemy dodać skórkę owocową — sparzamy owoce, by usunąć gorycz. Dokładnie osuszamy, po czym blendujemy z olejem. Następnie dokładnie odcedzamy osad. Taki olej koniecznie przechowujemy w lodówce i wykorzystujemy w ciągu tygodnia.

Wykorzystanie olejów infuzowanych 

Tak przygotowane oleje infuzowane możemy wykorzystywać do doprawiania zup, sałatek i innych potraw. Uzyskujemy niepowtarzalny, intensywny smak.

Źródła:

http://www.bonappetit.com/test-kitchen/how-to/article/diy-flavored-oil

http://www.poradnikrestauratora.com.pl/marek-kropielnicki-smaki-swiata-zamkniete-w-oliwie

http://www.wikihow.com/Infuse-Olive-Oil 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń