Oleje infuzowane — w czym tkwi ich tajemnica?   

Tłuszcze   28.09.2017

Na rynku istnieje ogromny wybór olejów smakowych dla gastronomii. Warto jednak pokusić się o przygotowanie własnych, w autorski sposób łącząc smaki i aromaty. Podpowiadamy jak to zrobić.

Infuzowanie — na czym polega?

Infuzowanie to proces nadawania danemu produktowi innych aromatów i smaków, wykorzystując do tego inne składniki. Oleje są wyjątkowo wdzięcznym obiektem do eksperymentów, ze względu na stosunkową łatwość osiągania zamierzonych rezultatów — olejki aromatyczne zawarte w ziołach i przyprawach szybko rozpuszczają się w substancji podobnej, czyli wybranym przez nas oleju bazowym.

Podstawowe zasady

Nie wszyscy wiedzą, jak ważne jest przestrzeganie pewnych zasad w procesie przygotowywania olei infuzowanych. Dbanie o doskonałą jakość produktów to za mało — musimy je odpowiednio przygotować. Wszystkie składniki musimy najpierw dokładnie oczyścić i osuszyć (np. za pomocą dehydratora żywności). Wszystko po to, aby zachować najwyższe bezpieczeństwo. Między innymi na świeżych ziołach występuje bakteria, która w warunkach beztlenowych (czyli w zamkniętej butelce oleju) wydziela toksynę botulinową — potrzebuje do tego jedynie obecności wody. Dokładnie osuszając wykorzystywane produkty, nie musimy się niczego obawiać.

Kompozycja smaków

Dobieramy zioła, przyprawy i owoce, które chcemy wykorzystać. Możemy postawić na klasyczne, jednoskładnikowe rozwiązania, albo postawić na nieoczywiste kompozycje: połączenie skórki cytrynowej i tymianku, kolendry i papryczki chili… Możliwości nie mają granic. Zaopatrujemy się w olej o neutralnym smaku, który nie zdominuje efektu końcowego. Następnie działamy wg wybranej metody infuzowania: na ciepło lub na zimno.

Infuzowanie na ciepło

Tę metodę polecamy zastosować do suszonych dodatków (rozmaryn, tymianek, szałwia, suszone papryczki). Powoli podgrzewamy olej na wolnym ogniu, nie przekraczając temperatury 60 stopni. Po zdjęciu oleju z ognia, dodajemy wybrane składniki i zostawiamy do ostygnięcia. Przelewamy do czystej, szklanej butelki i szczelnie zamykamy.

Infuzowanie na zimno

To dobra opcja dla świeżych, delikatnych ziół (pietruszka, kolendra, bazylia). Blanszujemy je przez kilka sekund, by jeszcze lepiej zachować ich aromat i kolor. Jeśli chcemy dodać skórkę owocową — sparzamy owoce, by usunąć gorycz. Dokładnie osuszamy, po czym blendujemy z olejem. Następnie dokładnie odcedzamy osad. Taki olej koniecznie przechowujemy w lodówce i wykorzystujemy w ciągu tygodnia.

Wykorzystanie

Tak przygotowane oleje infuzowane możemy wykorzystywać do doprawiania zup, sałatek i innych potraw. Uzyskujemy niepowtarzalny, intensywny smak.

Źródła:

http://www.bonappetit.com/test-kitchen/how-to/article/diy-flavored-oil

http://www.poradnikrestauratora.com.pl/marek-kropielnicki-smaki-swiata-zamkniete-w-oliwie

http://www.wikihow.com/Infuse-Olive-Oil 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 2 = 3

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.