Oleje tłoczone na zimno

Tłuszcze   27.10.2017

Tłoczenie na zimno jest najstarszą metoda uzyskiwania oleju. W sposób mechaniczny uzyskuje się olej z nasion, pestek bądź owoców o wysokiej zawartości tłuszczu, bez użycia substancji chemicznych do ekstrakcji oraz jego oczyszczania. Jedynie w przypadku olejów typu „virgin” dopuszcza się do zastosowania temperatury 40°C w celu zwiększenia wydajności. Dzięki zawartości naturalnie występujących substancji rozpuszczalnych w tłuszczach pochodzących z surowca, oleje otrzymywane tą metodą charakteryzują się wyjątkowymi i specyficznymi właściwościami sensorycznymi.

Właściwości olejów tłoczonych na zimno zależą przede wszystkim od przynależności botanicznej surowca z którego pochodzą. Oleje te są dostępne głównie w postaci ciekłej, w związku z tym są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe mające korzystny wpływ na układ krwionośny. Mówi się bardzo wiele o właściwościach prozdrowotnych związanych z obecnością antyoksydantów, steroli, skwalenu i innych. Do oleju dostają się również związki aromatyczne i smakowe obecne w surowcu. Oleje tłoczone na zimno zawierają wolne kwasy tłuszczowe. Ich obecność z punktu widzenia żywieniowego nie ma znaczenia. Sprawia natomiast, że przydatność technologiczna jest ograniczona w wyniku niskiej temperatury punktu dymienia. Kwasy te również przy obróbce w wysokiej temperaturze reagują z innymi związkami i mogą się przyczyniać do niekorzystnych zmian. Dlatego najlepiej oleje tłoczone stosować w daniach na zimno oraz samodzielnie. Dzięki temu zachowają swój niepowtarzalny aromat i wartość odżywczą wzbogacając smak serwowanych dań.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

66 + = 73

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.